Ölçü aletleri için son başvuru 28 şubat
02.01.2020

Bingöl Belediyesi, periyodik olarak muayene yapılması gereken ölçü ve tartı aletleri için işyeri sahiplerinin 28 Şubat 2020’ye kadar beyanname vermesi gerektiğini bildirdi.

Bingöl Belediyesi, periyodik olarak muayene yapılması gereken ölçü ve tartı aletleri için işyeri sahiplerinin 28 Şubat 2020’ye kadar beyanname vermesi gerektiğini bildirdi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünce yapılan açıklamada, ticaret gereklerine ve kamu yararına uygunluk sağlanması açısından her türlü ölçü ve tartı aletlerinin doğru ve ayarlı bir şekilde kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla uygulamaya konulan 3516 Sayılı Ölçü Ayar Kanunu’na göre ölçü ve tartı aletlerinin belli aralıklarla muayenelerinin yapıldığı belirtildi.

2 Ocak itibariyle başlayan muayene süresinin 28 Şubat 2020’de sona ereceği belirtilen açıklamada, işletme sahiplerinin belirlenen tarihler aralığında Bingöl Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Grup Merkezi’ne müracaat etmeleri gerektiği vurgulandı.

İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’nda yer alan kuralları yerine getirmeyenlere cezai ve idari cezalar uygulanacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’na göre damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere 2 bin 600 TL idari para cezası verilmekte ayrıca ölçü aletlerine el konulmaktadır. Aynı zamanda doğru olmayan ölçü aletleri kullanan kişilere ise idari para cezası verilmekte ve ölçü aletine el konulmaktadır. Damgalanmamış ölçü ve ölçü aletlerini satan, satışa arz eden veya ticari ilişkilerde kullanan bir kişi bir yıla  kadar hapis cezası ile cezalandırılmakta; ayarın doğru olmadığını bildiği halde aletle ölçü yapan ve bu suretle haksız menfaat temin eden kişi Türk Ceza Kanunu’nun dolandırıcılık suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılmaktadır.”

Açıklamada, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Grup Merkezi tarafından yapılacak periyodik muayenede, ölçü aleti kullanan kişilerin ölçü, ölçü aletlerinin cinsi, markası, numarası ve kapasite bilgilerini de yanında bulundurmaları gerektiği belirtti.