HASTANE CADDESİ 4 ŞERİDE YÜKSELTİLİYOR
05.06.2023

Başkan Arıkan, reform niteliğindeki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Çarşı trafiğinin kilit bölgelerinden olan 2 şeritli Hastane Caddesi, çift gidiş, çift geliş şekline dönüştürülüyor.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, geniş yol ağı ve güvenli yaya yollarıyla çarşı trafiğine nefes aldıracak Hastane Caddesi yol genişletme çalışmalarının startını verdi.

Çalışma kapsamında Bingöl Devlet Hastanesi Yenişehir Ek Hizmet Binası, Milli Eğitim Vakfı Öğretmen Serkan Akyaz İlkokulu ile Hacılar Cami duvarları yıkıldı. Kent Meydanı Projesi’nin tamamlanmasıyla caddedeki bu kısım da aynı oradan genişletilecek.

4 şeride yükseltiliyor

Çarşı trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan cadde, yeni çalışmayla birlikte yol ve kaldırım payı dahil 7 metre genişletilecek. Mevcut haliyle 2 metre genişliğinde olan kaldırımlar 3 buçuk metreye çıkarılacak. Yol ve kaldırım ağındaki genişletme çalışmalarının ardından cadde, çınar ve ıhlamur ağaçlarıyla süslenecek. 

Hastane Caddesi ile Yenişehir Mahallesi arasına bağlantı sağlayan ara sokaklar da, hastane ve okul duvarlarının yıkımıyla belirli ölçüde genişletilecek.

Arıkan: “Köklü çalışmalara imza atıyoruz”

Çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Erdal Arıkan, çarşı trafiğinin can damarlarından olan Hastane Caddesi’nin, geniş yol ağı, güvenli yaya yollarıyla daha konforlu hale dönüştürüleceğini belirtti.

Çarşı trafiğindeki tıkanıklığa son vermek, araç park sorunu ve yaya güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için reform niteliğindeki çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Başkan Arıkan şunları söyledi; “Çarşı trafiğindeki karmaşaya son vermek için köklü çalışmalar yürütüyoruz. İlk olarak Genç Caddemiz ile Kültür Kavşağı arasında bağlantı sağlayan Kurtuluş Caddemizi 2 şeritten 4 şeride yükselttik. Bu bölgedeki okul, terminal ve askeri duvarları yıkarak, trafik akışını daha kolay ve daha konforlu hale getirdik. Akabinde Genç Caddesi ile Hastane Caddesini birbirine bağlayan 3 şeritli yolumuzu, yaklaşık 15 metre genişletilerek 6 şeritli yola dönüştürüldük. Eğitim Caddemizi 4 şeride çıkardık. Genç Caddesi’ndeki trafiği rahatlatmak için 4 şeritli yeni alternatif yol güzergahı oluşturduk. Belediye hizmet binamızın ön kısmında bulunan ve trafiğin yoğun olduğu İstiklal Marşı Caddemizi 2 şeritten 4 şeride yükselttik. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü eski hizmet binası alanından yeni imar yolu açarak, yollarımıza bağlantı sağlamış olduk. Telekom Kavşağı ile Askeri Alanın 1. Nizamiye kapısına kadar olan 3 şeritli yolumuz yenileme çalışmaları kapsamında 6 şeride çıkarıldı. Tugay Kavşağı’na kadar olan kısım için de Milli Savunma Bakanlığı ile imzaladığımız protokol kapsamında önümüzdeki günlerde yıkılıp genişletilecek. Bu sayede Telekom Kavşağı ile Tugay Kavşağı arası 6 şeritli çok geniş bir yol ağına kavuşacak.”

“Trafik sorunu tarih olacak”

Şehir merkezinde yürütülen yol ve kaldırım genişletme çalışmalarıyla bölgedeki trafik sorununun tarihe karışacağını vurgulayan Başkan Arıkan, “Daha önce iki ve üç aracın yan yana gitmekte zorlandığı yollarımız daha konforlu, daha geniş ve daha güvenli hale geliyor. Geniş yol ağları, güvenli kaldırımları, sağlam alt ve üstyapısıyla, ilimizin yarınlarını inşa ediyoruz. Kent meydanından, millet vadisine, yeni sosyal alanlardan gençlik merkezine, asfalt plentinden, kentsel dönüşüm projesine, çevre dostu projelerden yeni parklara varıncaya kadar pek çok alanda Bingöl’ün kaderini değiştirecek önemli projeler yürütüyoruz. Vatandaşımız ile el ele omuz omuza istişareye dayalı bir yönetim anlayışıyla söz verdiğimiz kimlikli şehrin inşasını ilmik ilmik dokuyoruz.”