Belediye projelerine tam destek
24.10.2019

Bingöl’ün öncelikli hizmetleri ve kentin ihtiyaç duyduğu tesislere ilişkin Bakan Kurum’a brifing veren Başkan Arıkan, projelerine tam destek aldı. Yolların kalitesini arttırmak için asfalt plenti, Bingöl’ün 2050 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak yeni atıksu arıtma tesisi ile Türkiye’nin ilk millet vadisi projesi hayata geçirilecek.

Bingöl’ün öncelikli hizmetleri ve kentin ihtiyaç duyduğu tesislere ilişkin Bakan Kurum’a brifing veren Başkan Arıkan, projelerine tam destek aldı. Yolların kalitesini arttırmak için asfalt plenti, Bingöl’ün 2050 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak yeni atıksu arıtma tesisi ile Türkiye’nin ilk millet vadisi projesi hayata geçirilecek.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bingöl ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kurum başkanlığında gerçekleştirilen il değerlendirme toplantısında kentin ihtiyaç duyduğu yatırımları sunduğunu belirten Başkan Arıkan, birçok konuda destek aldıklarını söyledi.

Kentsel Dönüşüm Projesi

Bakan Kurum ve ekibiyle birlikte kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulunduklarını, akabinde hak sahipleriyle bir araya geldiklerini kaydeden Başkan Arıkan, “Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz programla mevcut durumu değerlendirerek, hak sahiplerimizi dinledik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, projeyi sahiplendi ve hak sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi noktasında gerekli tüm desteği vereceğini belirtti. Bakanlığımız, valiliğimiz, vekillerimiz ve hak sahiplerimizle birlikte ortak akıl çerçevesinde tüm sorunlarımızı aşacağız İnşallah” ifadelerini kullandı.

Yeni Atıksu Arıtma tesisi projesi

Atıksu arıtma tesisinin kapasitenin üzerinde çalıştığını ifade eden Başkan Arıkan, “Mevcut yerleşim alanlarımıza eklenen yeni yerleşim alanlarıyla hane sayımız 32 bin 328’ye yükseldiğini, tesisimizin kapasitenin çok üzerinde çalıştığını, mevcut yerleşim yerleriyle, imara yeni açılan yerleşim yerlerini de kapsayacak şekilde yeni bir arıtma tesisine ihtiyaç duyduğumuzu bakan beye ilettik ve bu hususta desteğimizi aldık. İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün sağlayacağı hibe ve kredi desteğiyle ilimizin 2050 yılına kadar ki ihtiyacını karşılayacak yeni bir arıtma tesisi inşa edeceğiz” diye konuştu.

“Asfalt plenti projesi

Yolların kalitesini yükseltmek, üstyapı hizmetlerini kaliteli ve düşük maliyetle yürütmek için asfalt plenti desteği aldıklarını kaydeden Başkan Arıkan, şunları söyledi: “Tesisin kurulması kapsamında 4 Milyon TL hibe, 4 Milyon TL ise İller Bankası’ndan düşük faizli kredi desteği alacağız. Asfalt plenti projemizi hayata geçirmemiz halinde hem düşük maliyetle kaliteli iş yapacağız hem de üstyapı hizmetlerimizi planlı ve hızlı yürüteceğiz.”

İlk Millet Vadisi projesi

Bingöl için stratejik öneme sahip olan Çapakçur Vadisi’nde hayata geçirmeyi planladıkları projeye dair Bakan Kurum’a etraflıca bilgi verdiğini kaydeden Başkan Arıkan, şunları söyledi: “235 hektarlık alana sahip vadimizi etaplar halinde düzenleme kapsamında, gerekli kamulaştırma işlemleri için 20 Milyon TL destek alacağız. Bu desteğin 10 Milyon TL’sini TOKİ, 10 Milyon TL’sini ise İller Bankası Genel Müdürlüğü sağlayacak. Sayın Bakanımızın desteğiyle Türkiye’de ilk millet vadisi projesi Bingöl’de hayata geçirilecek.”

Riski yapıların dönüştürülmesi projesi

Saray ve Karşıyaka mahallelerinde bulunan ve depremsellik açısından risk teşkil eden 2 bin konutu kentsel dönüşüm projesi kapsamında dönüştürmek için destek aldıklarını kaydeden Başkan Arıkan, “30 yıla aşkın bir süredir inşa edilen, 2003 depreminde hasar gören ve zamanla birçoğu boşaltılan konutları dönüştürme talebimiz olumlu karşılık gördü. Bakanlığımız ve belediyemiz bünyesinde oluşturulacak ortak bir ekip, hak sahibi vatandaşlarımızla görüşmeler yapacak ve vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Bakan Kurum’a teşekkür

Bakan Kurum’un, Bingöl’deki incelemeleri esnasında gerek belediye gerekse kamu kurumlarınca yürütülen projelere olumlu tepkiler verdiğini kaydeden Başkan Arıkan, “ İlimize göstermiş olduğu ilgi, alaka ve hassasiyetinden dolayı Sayın Bakanımız Murat Kurum ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Halkımıza hizmet yolunda hayata geçireceğimiz projelerimizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.