Yılmaz, “Medeniyetin özünde şehirler var”

Bingöl’de düzenlenen ‘AK Parti 6. Bölge Belediye Başkanları toplantısında konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yerel yönetimlerin önemine vurgu yaparak, medeniyetin özünün şehirler olduğunu söyledi.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti 6. Bölge Belediye Başkanları toplantısına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammed Balta, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Can Timur, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcıları, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illerinin belediye başkanları katıldı.

 

AK Parti Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun’un selamlama konuşması sonrasında kürsüye çıkan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, katılımcıları Zazaca, Kurmanci ve Türkçe selamladı.

 

Barakazi, Bingöl Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı

Bingöl Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları slayt gösterisi eşliğinde anlatan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, üstyapı çalışmalarında yüzde 90 oranında mesafe kat ettiklerini söyledi.  Başkan Barakazi, şunları dile getirdi: “2014 yılında çalışmalarımız kapsamında 280 bin metrekare BSK asfalt döküldü. 110 bin metrekare kaldırım, 320 bin metrekare yol, kilitli parke taşları ile döşendi. Kaldırımsız mahallemiz kalmayacak. Proje kapsamında bulunan 3 adet üstgeçidin panoramik engelli asansörleri, çalışır hale getirilerek faaliyete alınmıştır. Üstyapı çalışmaları kapsamında 6 kavşakta görme engelliler için uyarılı yeni trafik sinyalizasyon sistemi kurduk. Göreve geldiğimizde Bingöl’de içmesuyu sıkıntısı vardı. Kürük İsale Hattı’ndaki su kaynağından 360 lt/sn su gelmesi gerekirken 2014 yılındaki kuraklık nedeniyle 255 lt/sn su geliyordu. 2014 yılında toplamda 55 lt/sn su ilave kaynak temin ettik.

Kamulaştırılan ilave kaynak Kürük Köyü’ndeki ana depo üzerinden ilimize aktardık. Hamdolsun şuan itibari ile su sıkıntımız yok. Belediyemizce 2014 yılında Üstyapı, yol ve kaldırım çalışmaları kapsamında; 884 metre 300'lük yağmur suyu hattı, 26 metre 400'lük yağmursuyu hattı yapılmıştır. 128 adet Yağmursuyu ızgarası üstyapının bittiği yerlerde yerleştirilmiştir. Ayrıca eksik yapılan kanalizasyon hattı bağlantıları yenilenmiştir. 5 bin 71 metre 200’lük kanalizasyon hattı çalışmaları yapılmıştır. Seçim döneminde projelerimiz arasında yer alan ‘Belediye Proje Ekibi’ faaliyetlerine devam ediyor. Proje ekibi yerli ve yabancı fonların belediyeye aktarılması amacıyla proje üretecek” diye konuştu.

 

Diller Allah’ın ayetleridir

Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin Zazaca, Kurmanca ve Türkçe selamlamasına dikkat çeken Gül, “Diller Allah'ın varlığının ve birliğinin ispatıdır. Kürdün de, Türkün de, Zaza’nın da, Laz’ın da rabbi Allah'tır. Alemlerin Rabbi Allah, bütün kainatı birbirimizle tanışıp kaynaşalım diye yaratmıştır. Bugün AK Parti’nin çözüm süreci adına verdiği mücadelenin adı da ana sütü kadar helal olan anadili korumak, kültürünü ve değerleri korumak üzere bir yaşam sürdürmesini sağlamaktır

 

Milletimiz çözüm sürecinin tarafıdır

Çözüm Sürecinin bir kardeşlik projesi olduğunu belirten Gül,  “Çözüm iradesi ortaya konmuşken bir provokasyon, bir karanlık el, Türkiye'yi geriye çekerek ileriye doğru gitmesine engel olmaya çalışmışlardır. Ama ‘baldıran zehiri’ olsa içeriz diye bu kararlılığı sayın Cumhurbaşkanımız, yine bu kararlılığı hala Başbakanımız sayın Davutoğlu ve hükümeti, AK Parti iktidarı ile bütün parti teşkilatlarımız, çözüm sürecinde, artık bu millete acıları unutacak ve bir daha yaşatmayacak şekilde sürdürüyoruz. İnşallah hiç bir anne, Türk de Kürt de bu acılardan dolayı artık ağlamayacak. Buna izin vermeyeceğiz. Milletimiz bu çözüm sürecinin tarafıdır” dedi.

 

Şeyh Said’i, Ahmedi Hani’yi ve Mevlana’yı zenginlik olarak görüyoruz

Gül, Şeyh Said’i, Ahmedi Hani’yi ve Mevlana’yı zenginlik olarak gördüklerini anlatarak, “Fırat ve Dicle ne kadar bizimse Sakarya ve Kızılırmak’ta bizim için o kadar anlamlıdır. Fırat’ı Meriç’ten, Dicle’yi Kızılırmak’tan ayırmak isteyenlere inat, bizler Türkiye’de Türküyle, Kürdüyle bir aradayız. Kıyamete kadar da birlikte yaşayacağız. Bunu sağlayacak projenin adı da çözüm projesidir. İnşallah bu proje ile kardeşliğimiz daha da perçinleşir” diye konuştu.

 

Eski Türkiye’de vatandaşlarımız ötekileştiriliyordu

Türkiye’de geçmişte dili, dini ve kimliğinden dolayı insanların ötelendiğini anımsatan Gül, “Bu millet bu bölgede iki defa acıya ve baskıya maruz kalmıştır. Birincisi kendi kimliği Kürt kimliğinden dolayı ikincisi ise Dinar kimliğinden dolayı ötelenmiştir. AK Parti eski Türkiye’deki bu ötekileştirme alışkanlıklarını yerle bir eden partidir. AK Parti dili, dini ve kimliğinden dolayı ötelenen insanları merkezine alan bir siyasetin partisidir. Bu gün TBMM’de 4 başörtülü arkadaşımız faaliyet yürütüyor. Ama eski Türkiye’de başörtülü milletvekili Merve Kavakçı için ‘bu kadına haddini bildirin’ diyenleri Bingöl, Muş, Van halkı haddini bildirmiş ve tarihin çöp tenekesine göndermiştir şeklinde konuştu.

 

Şehirler, günlük hayatı en fazla etkileyen kurumlardır

Belediyelerin, yerel yönetimlerin topluma en fazla değen, günlük hayatı en fazla etkileyen kurumlar olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, “Bu çerçevede de yerel yönetimler çok önemli. Çünkü medeniyetin özü şehirlerdir. Medeniyet kavramının kendisini bile Medine'den gelen bir kavramdır. Bir şehir, manevi ile fiziki boyutuyla ve bütün atmosferiyle birlikte yaşanabilir şehirler kurmak, medeniyetin özünü oluşturur. Bugünkü dünya diliyle de söyleyecek olursak, şehirler artık dünyada kalkınmanın odakları haline gelmiş durumda. Dünyada ülkeler artık, ülke olarak yarışmanın ötesinde şehirlerarasında bir yarış olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Yaşanabilir şehirler oluşturmamız lazım

Şehir hadisesinin çok önemli olduğunu ve yaşanabilir şehirler oluşturulması gerektiğini ifade eden Bakan Yılmaz, “Hem yaşam ortamı hem iş ortamı anlamında, şehirler kritik faktörlerdir. Kalkınma yarışında, gelişme yarışında şehirlerin önemi geçmişe göre bir kat daha artış vaziyette. Bizde iddialı bir ülkeyiz. 2023 hedeflerimiz var böyle alelade bir ülke değiliz, alelade bir coğrafyada da yaşamıyoruz. Tarihimizle, coğrafyamızla iddialı bir ülkeyiz. İşte bu iddiamızı ortaya koyacağımız en önemli alanlardan biri şehirciliktir. Belediyecilikte bana göre önümüzde dönem kaba inşaatı bitirdiğimiz, ince işçilik dönemine girdiğimiz bir dönem olacak” diye konuştu.

 

Yerel kalkınma olmadan genel kalkınma olmaz

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nin kalkınmasında etkili olan DAP ve GAP eylem planlarına da değinen Bakan Yılmaz, “Yine bu bölge için konuşacak olursak, DAP ve GAP Kalkınma Bölge İdarelerimiz var. Bu iki idarenin de eylem planlarını değiştiriyoruz. Bunu ileri tarihte paylaşacağız. Her ikisinde de şehirciliğe büyük vurgu yapıyoruz. Şehircilik ana bir eksen olarak, bölgesel kalkınmada da yerini alıyor. Çünkü yerel kalkınma olmadan genel kalkınma olmaz” şeklinde konuştu.

 

Belediye başkanlarına tavsiyeler

Konuşmasında belediye başkanlarına yönelik tavsiyelerde bulunan Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Belediye başkanlarına tavsiyem var. Lütfen iyi ekipler oluşturun. Proje ekipleri oluşturun. Bugünkü dünyada para aslında problem değil. Şöyle veya böyle para bulunuyor,  yeter ki akılcı bir şekilde proje geliştirelim. Ben iki şeyi tavsiye ediyorum. Birincisi, her belediyemiz kendisi için orta vadeli bir strateji yapsın. Önceliklerimizi iyi tahin edelim. Hangi konunun öncelikli olduğunu iyi tahin edelim. Burada esas alacağımız şey şudur, halkın önceliği. AK Parti neden başaralı oldu? 2012 yılından bu yana nasıl oyunu artırarak devam etti? inanın bunun sırrı şu; AK Parti devletin veya yönetimin gözüyle millete bakmıyor, milletin gözüyle devlete bakıyor. İkincisi, bu öncelikleri tespit ettikten sonra, proje ekipleri oluşturmamız lazım. Fikirleri projelere dönüştürüp daha sonra da fon mekanizmalarına başvurmak gerekiyor” dedi.

 

Sizler Kahramansınız

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan Belediye Başkanlarını ‘Kahraman’ olarak nitelendiren Bakan Yılmaz, “Özellikle bu bölgede görev yapan, vatandaşla iç içe görev yapan bütün belediye başkanlarımız birer kahraman, birer genel lider. Dolayısıyla bizimde görevimiz sizlere elimizden gelen bütün desteği sunmak. Bu bölgelerde özellikle AK Parti belediyelerine yapılan saldırıları biliyoruz. Hem propaganda anlamında yapılan saldırıları biliyoruz, hem de geçtiğimiz Ekim ayında fiziki saldırıları da gördük. Bunu yapanlar boş yere saldırmıyor. Şunun farkındalar, AK Parti'nin farkını sahada gösteren AK Parti belediyeciliğidir ve onlarda buna saldırıyor. Vatandaşın bu farklı hizmeti almasını istemiyorlar. Buna karşı ellerinden gelen bütün propaganda ve fiziki güçlerini kullanmaya çalışıyorlar. Fakat biz onlara karşı dimdik duracağız ve vatandaşa daha fazla hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Toplantı Cuma namazı sonrası verilen öğle yemeğinin ardından devam etti. 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal