Sokak Hayvanları’na Modern Hayvan Barınağı
Sokak Hayvanları’na Modern Hayvan Barınağı

Bingöl Belediyesi tarafından, Sokak Hayvanları için ‘Modern Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ yapılacak. İhalesi gerçekleşen projenin sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapıldı.

Bingöl Belediyesi sahipsiz hayvanların bakım ve tedavilerinin yapılacağı bir tesis kuracak. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında, hayvan refahı yönünden tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Sokak Hayvanları için Barınak yapım işinin ihalesi yapıldı, sözleşme imzalanarak ilgili firmaya yer teslimi yapıldı.

“BÖLGEMİZİN EN MODERN HAYVAN BARINAĞI OLACAK”

Konu hakkında yazılı açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Hayvan Barınağı Projesi’nin 16 bin metrekarelik alan üzerinde yapılacağını ifade ederek, “İlgili Kanun ve yönetmelikler gereği belediyemizin görevleri arasında yer alan ve son yıllarda ihtiyaç haline gelen hayvan barınağının yapılması için, Orman ve Su işleri Bakanlığı nezdinde yapmış olduğumuz girişimler sonuç vermiştir. İlimizde sokak hayvanları için Hayvan Bakımevimizi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Bölgemizin sayılı ve en modern tesisleri arasında yer alacak olan Hayvan Barınağı Projemiz, toplam 16.000 m2 alan üzerinde yer almaktadır. Sokak Hayvanları Bakımevi Projesi; Karantina bölümü, Hasta bakım bölümü, Yavrulu anne bölümü, Hayvan müşahede bölümü, Hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı mutfak bölümü, Muayene odası, Ameliyat odası, İşçi odası, Duş, depo, Veteriner hekim odası, İdare odası ve yeşil alanlardan oluşmaktadır” dedi.

Barakazi, “Hayvan bakımevine getirilen hayvanların; ön muayeneleri yapılacak, kayıt altına alınacak, kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilecek, gerekli tedavi ve aşılamaları yapılacak, ilan yöntemiyle sahiplendirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Sahiplendirilemeyen hayvanlar gerekli bakım ve aşılamalarının yapıldığını gösterecek şekilde işaretlenerek, tekrar doğal ortamlarına bırakılmaları sağlanacaktır. Ayrıca doğal ortamlarında gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurularak hayvanların beslenmesine yardımcı olunacaktır. Bingöl Belediyesi Modern Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi Yapım İşi ihalemizi gerçekleştirdik, ilgili firma ile sözleşme imzalandı. İlimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
© 2016
Bingöl Belediyesi
Sitemizdeki yazı, resim ve
haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz
kaynak gösterilmeden kullanılamaz