Bingöl’ün geleceği için ikametgâhın Bingöl’de olsun

Yılsonu yaklaşırken daha da önem kazanan kent nüfusu ile ilgili çalışmalara hız veren Bingöl Belediyesi, vatandaşlara ikametgahlarını şehir merkezine almaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, yılsonunun yaklaşması nedeniyle kent merkezinde oturan vatandaşların ikametgahlarını Bingöl merkeze almaları yönünde bir yazılı açıklama yaptı. 

 

Başkan Barakazi, 2013 yılında 740 kişi ile Bingöl kent merkezinin 100 bin nüfusunu kaçırdığını anımsatarak, “İlimizin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre resmi olarak nüfusu 99 bin 260’tır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her yıl 31 Aralık sonu itibari ile illerin nüfusunu Ocak-Şubat aylarında açıklamaktadır. Bilindiği üzere 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. Maddesi gereğince adres beyanı ile yükümlü kişiler yerleşim yeri adresine ilişkin değişiklikleri 20 iş günü içerisinde Nüfus Müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdür. Süresi içinde adres bildiriminde bulunmayanlara ve gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 68.inci maddesinin C bendi gereğince idari para cezası verilir. Bingöl şehir merkezinde ikamet edip nüfus kayıtları köylerde veya başka yerlerde bulunan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için 20 iş günü içerisinde nüfus müdürlüğüne giderek bildirimde bulunmaları, aksi takdirde 5490 sayılı nüfus hizmetleri yasasına göre idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

 

100 bin nüfus ile kentin önemli hizmetlere de kavuşacağını dile getiren Başkan Barakazi, “Şehrimizin nüfusunun makul bir oranda artması, büyüyen, kendi hinterlandı ve kültür, medeniyet, tarih ve coğrafya havzasında bir çekim merkezi olacak potansiyele sahip ülkemiz için de gereklidir. 100 bin nüfus ile İLBANK’tan belediyemize gelen katkı payı da artmış olacaktır. 50 bin ila 99 bin 999 aralığında olan ilimiz 100 bin nüfus ile 100 bin ila149 bin aralığına girecek ve imar planları da bu minvalde değişecektir. Birçok önemli getirisi olan 100 bin nüfusumuz ile kentimiz daha hızlı gelişecek ve belediye hizmetleri de bu açıdan önem kazanacaktır. Tüm hemşerilerimizi ikametgâhlarını (1. adreslerini) Bingöl İl Nüfus Müdürlüğü’ne giderek Bingöl’e aldırmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal