Başkan Barakazi, ebru yaptı

Bingöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu ve Kültür Merkezi’nde devam eden ebru kursu gençler tarafından ilgi görüyor. Belediye Başkanı Yücel Barakazi, ziyaret ettiği kursta ebru yaptı.

 

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı Ebru Kursu devam ediyor. Belediye Kültür Merkezi’nde devam eden ebru kursunda kursiyerler; hem ebru sanatının inceliklerini uygulamalı olarak öğreniyor, hem de boş zamanlarını sanat öğrenerek değerlendirmiş oluyor. 2 ay sürecek kursta kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verilecek.

 

Ebru sanatını daha geniş kitlelere aktarabilmek için çalışmalar yapan Bingöl Belediyesi, bu alanda genç sanatçıların yetişmesine öncülük görevini yerine getiriyor. Ebru sanatını öğrenmeye çalışan kursiyerler, kurs eğiticisi Kadir Ekici’den öğrendiklerini pratikte de hayata geçirmek için çaba harcıyor.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam eden kursları ziyaret eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kültür ve sanat etkinliklerine devam edeceklerini dile getirdi.

 

Ebru çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Barakazi, daha sonra istek üzerine ebru yaptı. Başkan Barakazi’nin yaptığı ebru büyük beğeni topladı. Ebrunun güzel bir sanat olduğunu ifade eden Barakazi, ebru sanatının kültür ve sanat tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

 

Bingöl Belediyesi olarak farklı alanlarda kurs açmaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Barakazi, “Belediyemiz vasıflı iş gücünü arttırmak amacıyla kurslar açıyor. Kültürel faaliyetler ve sanatsal aktiviteler kapsamında, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde Kültür Merkezinde, ebru sanatı kursu açtık. Kursiyerlerimiz burada inşallah hem boş vakitlerini değerlendirecek, hem de tarihi kültür sanatlarımız içerisinde yer alan Ebru sanatını öğrenecek. Bütün kursiyerlerimize başarılar diliyorum. İlerleyen zamanlarda kültürel ve sanatsal yönden fayda sağlayacak farklı kurslarımızda açılacaktır. Kurslardan para talep edilmediği gibi kurs sonunda katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verilecektir” diye konuştu.

 

Kursta öğreticilik yapan ebrucu Kadir Ekici, ebru sanatının sabır ve hayalleri gerçekleştirme sanatı olduğunu ifade ederek, “Ebru teknesi ebrucu için bir derya sayılır. Ebrucu hayallerini yaşattığı bu deryada, sabırla işlenen desenlerin kağıda geçmesiyle hayallerini gerçekleştirmektedir. Ebru sanatının taklidi mümkün değildir. Bu anlamda yapılan her çalışma özeldir. Ebrucu bir yaşam boyunca sürekli kendisiyle hesaplaşmaktadır. Daha iyisine ulaşmak arzusuyla ustasından edindiği sanat ahlakıyla yoluna devam etmektedir. Ebru sanatına sahip çıkılmakla aslında geçmişine, değerlerine, kültürüne sahip çıkmış oluyor. Çünkü bizler sadece sanatı yaşatmakla kalmıyoruz. Kursiyerlerimize sanatın yanı sıra temel değerlerimizi de aktarmış oluyoruz” dedi.

 

Amaçlarının Bingöl’de kültürel ve sanatsal aktivitelerin gelişimine katkı sağlamak olduğunu belirten Ekici, “Bingöl’de ebru sanatına ilgi duyanların sayılarının çoğunlukta olması güzel bir şey.  2 ay sürecek ebru kursumuzda yaptığımız sanatsal ürünlerin sergisini açıp Bingöl halkına yakışır bir şekilde halkımıza sunmayı amaçlıyoruz. Katkılarından dolayı Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam eden Çocuk Gelişim Kursu ve El Sanatları Kursunu da ziyaret eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kursiyerlerle sohbet ederek, kurs hakkında görüşlerini sordu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal