Barakazi: Borçlar hizmete engel değil

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, belediyenin geçmişten gelen bir hayli borç yükünün olduğunu, bu borç yükünü hafiflettiklerini belirterek, borçların hizmete engel olmadığını söyledi.

 

Esnaf ziyareti çerçevesinde Bingöl Olay Gazetesi’ne nezaket ziyaretinde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi gazetenin Yazı İşleri Müdürü Serdar Kaan ile gazetenin muhabiri Orhan Bozukluhan karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Barakazi, Bingöl Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Esnafları fırsat buldukça ziyaret ettiğini ve bundan sonra da ziyaretlerine devam edeceğini belirten Başkan Barakazi, “Esnaflara her zaman şunu söylemişimdir. Sizin belki belediyeye gelme fırsatınız olmaz ama ben size şikayetlerinizi dinlemeye geleceğim. Bu nedenle ne tür şikâyetiniz varsa bize iletin diyorum. Allah’a şükür, şuana kadar bir şikâyet almadık. Demek ki şikayet edebilecekleri konulara parmak basıyoruz” dedi.

 

Basın mensuplarından da kendilerini eleştirmelerini isteyen Başkan Barakazi, “Bizim tüm eksiklikleri görme imkanımız olmayabilir. Bingöl’de 8 tane yerel gazete var. Her gazete mensupları kendi ikamet ettikleri mahallenin sorunlarını, şikâyetlerini yazarsa bize de ışık turmuş olurlar. Basın bizim için çok önemlidir. Birincisi;  basın eleştiri yaparak bizim hizmetler konusundaki duyarlılığımızı sürekli kılınmasını sağlar. İkincisi; eksiklerimizi bize göstererek eksikliklerimizi kapatma imkanını ortaya çıkarır. Üçüncüsü ise kamuoyu halk nezdinde ki tanıtımında katkıda bulunur. Aslında eski yaklaşım şudur, derler ki eksikleri yazmayın. Aslında yazılırsa bu bize katkı olur. Bunun hiçbir menfi değeri yok. Bunu yapan kişinin fikri, zikri ne olursa olsun ona bakmaksızın şunu demeliyiz, bu adam bizim eksikliklerimizden bahsediyor ve ben duyarlı olup duyarlılığımı kullanıyorum, basın eksiklerimizi kapatma imkanı veriyor bize. Bizi her konuda, haberdar ediyor.  Bir diğer şey ise, varsa benim bir hizmetim, bir kasıt yoksa objektif bir yaklaşımla onları kamuoyu ile paylaşarak böylece bizim tam olarak aktaramadığımız hizmetleri kamuoyuna aktarıyor ve bunun da bize önemli bir katkısı oluyor” diye konuştu.

 

Belediyenin borç yükünün çok büyük olduğunu belirten Barakazi, “Allah’a şükür 3 ay öncesinden bu yana hizmetlerimizi sürdürülebilir bir duruma geldik. Belediyenin esnafa ciddi anlamda bir borcu vardı. Bu borçlar da birkaç yıldır biriken borçlardı. Borçların büyük bir kısmını ödedik Şuan muhatabını bulamadığımız birkaç esnafa borcumuz var. Onun dışında olan borçların hepsi ödeniyor” ifadelerini kullandı.

 

Borç yükü hafifledikçe hizmete daha fazla kaynak ayırma imkanının oluşacağını dile getiren Barakazi, “Borçlarımız tabii ki hizmeti engellemiyor. Fakat belediyemizin kıt kaynaklarını hizmetlere bölüştürdüğünüzde borç yükümüzde hafifletirsek daha fazla kaynağı diğer hizmetlere ayırabiliriz. Borç yükü hafifledikçe hizmetlere daha fazla kaynak doğuyor. Çok kritik aylar geçirdik. Maaşları ödeyemedik. Fakat şuan iyi durumdayız. Birkaç firmaya ödeme yaptık. Hatta ödeme yaptığımız firmalara onlar herhangi bir talepte bulunmadığı halde biz ödeme yaptık. Alacakları fazla olduğu için bunları hemen eritmek istedik. Kasım, Aralık 2013 ve Ocak, Şubat, Mart 2014 tarihlerinde taşeron işçilerinin maaşları da duruyordu. 15Aralık 2014 tarihi itibariyle onlarında hepsini ödedik. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu borç yükümüz hafifledikçe daha kaliteli hizmetler yapacağız” şeklinde konuştu.  

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal