Yılmaz: “Doğalgaz Ağustos’ta Verilecek”

Doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, şehir içi hat döşeme çalışmalarının 2016 yılı 15 Nisan’da, abonelik işlemlerinin ise Haziran’da başlayacağını söyledi. Yılmaz, Ağustos ayından itibaren kente gaz verileceğini kaydetti.

 

Bingöl’de temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile birlikte Bingöl’de yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdi.

 

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Bingöl Adliye Sarayı’nı gezen Yılmaz ve Barakazi, daha sonra Bingöl-Genç yolu üzerinde yapım çalışmaları süren doğalgaz iletim hattında incelemede bulundu.

 

Bingöl Belediyesi ile Doğu Gaz A.Ş. arasında imzalanan doğalgaz protokolü kapsamında Bingöl’e hizmet verecek olan Doğalgaz Dağıtım Şirketi (Doğu Gaz A.Ş) yetkililerinden bilgi alan Yılmaz ve Barakazi, çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundular.

 

“DAĞITIM İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

 

Doğalgaz dağıtım ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydeden Yılmaz, “Bingöl’e özel şirketlerimiz dağıtım işini de yapmış olacaklar. Şu anda bu iletim hattından istasyona kadar 3 Bin 850 metrelik çelik boru iletim hattı var. Bunun 2 Bin 600 metrelik kısmı özel şirketimiz tarafından tamamlanmış durumda, bulunduğumuz noktadan şehir merkezine kadar Bin 250 metrelik bir montaj daha yapılacak. Bu da takiben 15 gün içerisinde tamamlanmış olacak” dedi.

 

DOĞALGAZ AĞUSTOS’TA VERİLECEK

Doğalgazın 2016 yılı Ağustos ayında kente verileceğini belirten Yılmaz, şunları söyledi: “15 Nisan 2016 tarihinden itibaren şehir içi çalışmalar başlayacak ve 2016 Haziran ayından itibaren abonelikler alınacak. Ağustos ayından itibaren ise gaz verilecek inşallah. 30 Ağustos Zafer Bayramı da bizim için gazın Bingöl’e geldiği, kullanıldığı tarih olarak tarihe geçecek. Doğalgaz malum çok önemli bir husus, bir taraftan Bingöl gibi ağır kış şartlarının yaşandığı illerde ısınma açısından çok değerli, diğer taraftan büyük şehirlerden de biliyoruz mutfak bakımından çok önemli, artık mutfakta tüp gazların da değeri bitecek. İnşallah doğalgazla evlerimizin içinde yemek pişirirken, mutfakta, banyoda doğalgaz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamış olacak. Doğalgaz, çevremizin temizliği açısından çok önemli. Özellikle okullarımızın yoğun olduğu bölgelerde kış aylarında kömür yakılmasından dolayı ciddi bir hava kirliliği yaşıyoruz. İnşallah bu son kış olacak bu anlamda gelecek sene kışın bu sorunu Bingöl artık yaşamayacak. Doğalgaz kullanan illerimiz arasına dâhil olmuş olacak. Hava temizliği ve hava kalitesi de artmış olacak.”

 

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Doğalgaz ile birlikte şehirde hava kirliliğinin azalacağını ve ekonomik yönden daha ucuza ısınılacağını ifade eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi,  “Doğalgaz çağdaş medeniyetin gereklerinden bir tanesi. Şu anda musluklarımızı açtığımızda su akıyorsa elektrik düğmesine bastığımızda elektrik yanıyorsa doğalgazda da bu düzeye gelmiş olacağız. Doğalgazın gelmesiyle gerek hava kirliliğinin önlenmesi ve gerekse alt yapı çalışmalarında büyük bir adım atmış olacağız. Bingöl’ün bir hayalini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Doğalgazın kentimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

VATANDAŞ KARLI ÇIKACAK

Kış mevsiminin uzun sürmesi ve doların yükselişiyle artan kömür fiyatları nedeniyle her yıl yaklaşık 2 Bin 500 TL (2,5 Ton kömür) peşin ödeme yapmak zorunda kalan vatandaşlar, doğalgazla birlikte hem bu peşinattan kurtulmuş olacak, hem de evde bulunmadığı dönemlerde yakıt parası ödememiş olacak. Öte yandan kaloriferci ücretleri ve apartmanlarda yaşanan kömür ücreti ödeme gecikmelerinden kaynaklı sorunlar da tarihe karışacak.

 

Kazandan çıkartılan kömür küllerinin çevreye saçılmasıyla oluşan çevre kirliliği, kömür küllerinin torbalanıp yol kenarlarına bırakılmasıyla oluşan görüntü kirliliği, havaya yayılan kara duman ve is nedeniyle oluşan hava kirliliği de doğalgazla birlikte ortadan kalkmış olacak.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal