Yetim Başkan, Yetimlerle ‘Kardeşlik İftarı’nda buluştu

Kendisi de yetim olan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Ramazan ayının 15. Günü olan “Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla Bingöl’de yaşayan yetim çocuklarla iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

Dünyanın dört bir yanına yardım ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı, insanlığın dikkatini dünyadaki yetimlere çekmek amacıyla ‘Dünya Yetimler Günü’ kutlanmasını teklif etmiş ve İslam İşbirliği Teşkilatı da vakfın bu teklifini kabul ederek her ramazan ayının 15. gününü “Dünya Yetimler Günü” olarak kabul etmişti. Bu yıl ilk defa idrak edilen Yetimler günü nedeniyle Bingöl Belediyesi tarafından iftar programı düzenlendi. Yetim ve yetim aileleri ile birlikte kalabalık bir katılımın olduğu iftar programında yetimlere “hiçbir zaman yalnız değilsiniz” mesajı verildi.

 

Kardeşlik İftarı programına;  Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi Pervin Barakazi, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun, İHH Bingöl İl Temsilcisi Muhittin Gili, Memur Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik, Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Şanlı ve üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları Sabri Alkış ile Ragıp Atala, yetim aileleri ve yetim çocuklar katıldı.

 

Bingöl Belediyesi tarafından 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü Kardeşlik İftarında bir konuşma yapan AK Parti Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun, Dünya’da 400 milyona yakın bir yetim bulunduğunu ifade ederek, “Bundan böyle her Ramazan’ın 15’i Dünya Yetimler Günü olarak kutlanacak. Bizlerde her zaman yetimlerin sorunlarını göz önüne alarak, var gücümüzle sorunları çözme adına çalışacağız. Bölgemizde yaşadığımız acılar her gün acılarımıza bir yenisini daha ekliyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in güzel bir emaneti olarak her zaman yetimlerin yanında, sizlerle beraber olmayı yürekten arzu ediyoruz. Sn. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla sizlerin sorunları ile ilgilendiğimizi bilmenizi istiyorum. Bizim kapımız sizlere her zaman açıktır. Sizlerden beklentimiz lütfen hiç çekinmeden her zaman bize başvurmanızdır. İnşallah bundan sonraki dönemde sizlerle birlikte olmaya daha çok gayret edeceğiz. Bugün bu güzel ortamı, daveti hazırlayan ve destekleyen değerli Belediye Başkanımız Sn. Yücel Barakazi’ye ve Belediye Meclis Üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Allah tuttuğunuz oruçları ve yaptığınız ibadetleri kabul etsin inşaallah” dedi.

 

Kendisinin de bir yetim olduğunu ifade eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bir yetim olarak ben yetimlerin dramını çok iyi biliyorum. Bende bir yetim olarak büyüdüm. Peygamberler yetim büyüdü, Peygamber Efendimiz (s.a.v) yetim büyüdü. Peygamberimizin yetim çocuklara apayrı bir şefkati vardı. Kendisi de yetim olarak büyüdüğü için, yetimliğin ne kadar acı ve zor olduğunu bilir, onlara çok müşfik davranırdı. Yetimlere olan merhametinden dolayı devamlı olarak onları korur, haksızlığa uğradıkları zaman haklarını arardı. Yetimler meselesi dünyanın ciddi bir sorunu. Bütün dünyada özellikle şiddetin ve savaşın sardığı ülkelerde nice çocuklarımız yetim kaldı. Hep birlikte yetimlere birer anne kucağı olmak için elimizden geleni yapmalı, onlara destek olmak için gayret sarf etmeliyiz. Yetimlerin maddi imkanlarının karşılanmasının yanı sıra, onların başını okşamak, onların yanlarında olduğumuzu belli etmek en önemli hususların başında geliyor. Yetimlerin hepsi benim kardeşlerimdir. Yetim kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkalım, onları yalnız bırakmayalım. Bu duygularla herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum” diye konuştu.

 

İftar programında Başkan Barakazi ve eşi Pervin Barakazi yetim çocuklarla ayrı ayrı ilgilendi. Program, yetimlere çeşitli hediyelerin verilmesinin ardından son buldu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal