Yapılandırmada süre uzatıldı

Torba yasa ile kamu kurumlarına olan borçlarda yapılandırma süresi Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 ay uzatıldı.Yapılandırmadason başvuru tarihinin 31 Aralık 2014 Çarşamba gününe kadar uzatıldığını belirten Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, bugün itibariyle başvuran 3 bin 122 kişininmilyon 614 bin TL alacak yapılandırdığını bildirdi.

 

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin büyük ilgi gördüğünü ifade ederek, Bakanlar Kurulu kararı ile bu sürenin bir ay uzatıldığını söyledi.

 

Geçmiş dönemlere ait su, çevre temizlik vergisi ve emlak vergisi bulunan vatandaşların, borçlarını 31 Aralık 2014 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yazılı başvurmaları gerekiyor.

 

Yapılandırmadaki son rakamlara ilişkin bilgi veren Başkan Barakazi, şu ana kadar belediyeye borç yapılandırması için 3 bin 122 kişinin başvuruda bulunduğunu vurgulayarak, “Bunlardan 2.614.037,82 TL gelir elde edilerek borçlarında yapılandırma yaptı. Bu paranın 509.249,14 TL’si belediyemize ödendi, 2 milyon 104 bin 788 TL68 kuruşu ise taksitlendirilerek ödenmeyi bekliyor” dedi.

 

Başvuru süresi bir ay uzatıldı

Söz konusu 6552 Sayılı Kanun’un Bakanlar Kurulu kararı ile sürenin bir ay uzatıldığını belirten Başkan Barakazi, 30 Nisan 2014 tarihi öncesine ait su, çevre temizlik vergisi ve emlak vergisi borcu bulunan abonelere, yasadan yararlanmaları çağrısında bulundu.

 

Vatandaşların, yapılandırma işlemlerini yaptırmak için artık hafta sonu hizmet alabileceklerini vurgulayan Barakazi, “Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için hafta sonları 09:00 ile 16:00 saatleri arasında Bingöl Belediyesi veznelerinde hizmet almaya devam edecekler. Hafta içi 08:00 ile 16:00 arasında vatandaşlarımız ödeme yapabilmektedirler. Vatandaşlarımız istedikleri gün ve saatlerde ödemelerini yapabilirler” diye konuştu.

 

6552 Sayılı Kanun’un, geçmişe yönelik borçların yapılandırılması noktasında çok önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Barakazi, “30 Nisan 2014 tarihine kadar tahakkuk edilip ödenmemiş olan su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi gibi alacakların Bingöl Belediyesi’ne, 31 Aralık 2014 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yazılı müracaat etmek kaydıyla peşin veyahut taksitler halinde ödeme kolaylığı sağlanmış bulunmaktadır. Yapılandırma kolaylığından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız; borçlarını ister peşin ve isterlerse katsayı oranına göre 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeyebilecekler.  Peşin ödemelerde gecikme zammı alınmayacaktır. Borçların taksitlendirilmesi halinde ise tefe-tüfe oranında cüzi oranda gecikme zammı uygulanacaktır” şeklinde konuştu. 

 

Barakazi; açıklamasında, belirtilen süre içerisinde borç yapılandırma amacıyla Bingöl Belediyesi’ne başvurulmaması halinde borçlular hakkında icra takibinin yapılacağını vurguladı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal