Suriye`li Kardeşlerimize Ensar olalım

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Kızılay Bingöl Şubesi tarafından Suriyeli aileler için  ‘Suriyeli Kardeşlerimize Ensar Olalım’ sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı. Kentte 51 Suriyeli ailenin bulunduğunu belirten Vali Köşger, hayırseverlere yardım çağrısında bulundu.

 

‘Suriyeli Kardeşlerimize Ensar Olalım’ sloganıyla başlatılan yardım kampanyası kapsamında Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve Kızılay Bingöl Şube Başkanı Mehmet Savaş’nın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

 

70 BİN TL YARDIM EDİLDİ

Basın toplantısında konuşan Vali Köşger, Türkiye’nin etrafındaki komşu ülkelerde ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, Türkiye’nin bütün illerinde bu ülkelerden gelen sığınmacıların olduğunu söyledi.

 

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle Bingöl’e sığınan Suriyeli aileler olduğunu anımsatan Köşger, daha önce Bingöl’de 66 aile olduğunu ve bunlara toplamda 62 bin TL’si nakdi, 8 bin TL’si ayni olmak üzere şu ana kadar 70 bin TL’lik bir yardım yapıldığını söyledi.

 

KENTTE 51 SURİYELİ AİLE VAR

Bingöl’de şuan 51 ailenin kaldığını anlatan Köşger, “Bu aileler, şehir merkezinde kötü şartlarda, kötü yaşam koşullarında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Öncelikle can güvenliği, can emniyeti her şeyin önündedir. Canının güvende olması bile onlara kâfi geliyor. Tabii biz farklı bir ülkeyiz, farklı bir kültürden geliyoruz. Bingöl`deki insanlarımız da öyle. Bu insanlara bizim kültürümüzde hep kucak açılmıştır. Onlar sadece can güvenliğinin sağlanmasını kâfi görseler bile bizim onlara daha uygun hayat koşulları sağlamamız lazım, ihtiyaçlarını sağlamamız lazım. Kaldıkları süre içerisinde bir gönül hoşluğu içerisinde burada kaldıkları konusunda bizden bahsetmelerini sağlamamız lazım. Zaman zaman bunun eksikliğini yaşıyoruz. Bazen milyar dolarlar harcadığımız halde küçük bir aymazlık, küçük bir vurdumduymazlık ya da bir personelin yaptığı bir şey kafalarındaki imajı maalesef bozuyor. O konuda da bir duyarlılık geliştirmemiz lazım. Personelimizin bunlara muamelesinde insanca muamele etmesi lazım. Bir vurdumduymazlık bir aymaz hareket bütün bu yapılanları heba eder. Bunda bir eksiklik olduğunu tespit ediyoruz” diye konuştu.

 

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

51 aile için yardım kampanyası başlatıldığını kaydeden Vali Köşger, “Bu kampanya hayat standartlarını, yaşam koşullarını düzeltmek için yürütülecektir. Biz elimizden geleni yapacağız, belediye elimden geleni yapacak, Kızılay katkı sağlayacak. Burada Bingöllü hemşerilerimizin de bir Ensar duygusu içerisinde kardeşlerimize yardım etme noktasında hayırseverlik yapmalarını bekliyoruz. Kamuoyunun bu noktada oluşması Suriye`den buraya gelen insanların memnuniyetini daha da artıracak bir çalışma olur. Vatandaşlarımız gönüllerini koysunlar, sahiplensinler. Evlerindeki fazla eşyalarla, battaniyelerle destekte bulunsunlar. Bu insanların birçoğu bir battaniyeye, yere serecek bir kilime, eski bir halı parçasına dahi muhtaç durumunda. Dolayısıyla bunu koordine edeceğiz, bunları yerlerine ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

 

ALO 122 ACİL YARDIM HATTI KULLANILACAK

Suriyeli aileler için başlatılan yardım kampanyası için AFAD’ın “Alo 122” acil yardım hattını 1 ay süreyle tahsis edildiğini belirten Köşger, amaçlarının 51 aileyi Türkiye`de model olacak bir şekilde yaşamalarını sağlamaya çalışmak olduğunu vurguladı.

 

Köşger, “Yardım etmek isteyen vatandaşlarımız, 122 hattını arayabilirler. İnşallah evimizde misafir olan 51 aileyi Türkiye`de model olacak bir şekilde yaşamalarını sağlamaya çalışacağız. Onlara en iyi şekilde misafirperverliğimizi gösterelim. ‘Bülbülü altın kafese koymuşlar ille vatanım demiş’ Hepsinin gözü tekrar tekrar vatanlarında, ülkelerine dönmek istiyorlar. Ülkelerine dönecekler, döndüklerinde ülkemizden iyi itibarla, iyi izlenimlerle dönmüş olsunlar gayemiz bu. Ondan da öte, bu bir vefa içindir. Bize konuk olmuşlar, misafir olmuşlar. Bu insanlara sahip çıkalım. Dilenmek zorunda kalmasınlar, sokaklarda çocuklar yollara dökülmesinler, cami önlerinde dilenmesinler. Gönlümüzden bir organizasyon içinde yapabileceğimiz yardımı yapalım, amacımız budur” ifadelerini kullandı.

 

ONLAR BİZİM KARDEŞİMİZ

Hayırseverlerin kampanyaya destek olmaları çağrısında bulunan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Kamuoyunda yanlış oluşan bir kanıya dikkat çekmek istiyorum. Avrupa’da mülteciler iki şekilde değerlendirilir. Birincisi; Ülkesinin koşullarında geçici olarak bozulmuştur, can veya ekonomik nedenlerle geçici olarak kendisini güvene almak için gider. Bu mültecilere bakış açıları şudur: Bunlar geldiler, bir süre kalacaklar, ülkelerinin koşulları düzeldiğinde geri gidecekler. İkincisi; Asıl mülteci olarak kabul ettikleri kategori ise, siyasal, dini düşünce, etnik kimlikleri dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulan ve yakın gelecekte ülkelerine dönme ihtimalleri bulunmayan kesimlere yönelik bir tanımlamadır. Bunlara kendi vatandaşları gibi haklar tanınır. Ancak biz onları mülteci olarak görmüyoruz. Misafir olarak, komşumuz olarak, birden fazla ortak paydamızın olduğu insanlar olarak görüyoruz. Onları en güzel şekilde ağırlamayı ve bu insanları mutlu bir şekilde ülkelerine dönmelerini temenni ediyoruz. Bu kampanyaya vesile olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kızılay Bingöl Şube Başkanı Mehmet Savaş’ta, kampanyada emeği olan herkese teşekkür etti.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal