Projelere Start Veriliyor

2016 yılı için yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Barakazi, Çapakçur Vadisi Rehabilitasyon Projesi, Kültür

2016 yılı için yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Barakazi, Çapakçur Vadisi Rehabilitasyon Projesi, Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte canlı hayvan pazarı, sokak hayvanları için barınak, 7 adet park ve 10 adet spor sahası yapımına start vereceklerini söyledi. Barakazi, hakkındaki eleştirilere de yanıt verdi.

 

Bingöl’de yayın yapan yerel gazeteleri ziyaret eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kentin sorunlarına ilişkin soruları yanıtlarken, belediyenin yürüttüğü çalışmalar ile kamuoyunun merak ettiği bazı gelişmelere dair bilgi ve görüşleri de paylaştı.

 

Başkan Barakazi, 2016 yılında yapımına start verilecek projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

“KENT MEYDANI İÇİN ÖNERİLER DEĞERLENDİRİLİYOR”

Bingöl’ün en önemli beklentilerinden olan “Kent Meydanı” hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, projenin Bingöl Valiliği önceliğinde yürütüldüğünü söyledi.

 

Valilik binası ve planlamada yer alması düşünülen kongre merkezine ilişkin görüş alışverişinin devam ettiğini, buranın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve fayda sağlaması için bir dizi önerilerin de masaya yatırıldığını anlatan Barakazi, belediye için en önemli konunun, meydan altına inşa edilecek otopark olduğunu ifade etti.

 

Çarşı merkezindeki trafik karmaşasının giderilmesi için kent meydanı altına inşa edilecek otoparkın büyük önem taşıdığını dile getiren Barakazi; “Bu sayede hem trafik rahatlayacak, hem de sürücülerimizin beklentisi karşılanmış olacak. Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte kent trafiğini kontrol altına almaya çalışacağız” dedi.

 

Trafiğin rahatlatılması için çarşı merkezinde yakın mevkilerde ikamet edenlerin araçlarını çarşı merkezine getirmemesini isteyen Barakazi; “10 dakika yürüme mesafesindeki evinden çıkıp aracıyla işyerine gelen sürücülere şaşıyorum. İki adım yürümek zor gelmemeli. Yürümek sağlık açısından da yararlı. Park sorununa çare bulmak için elbette yapacağımız çalışmalar vardır. Ama araç sahiplerinin de bu konuda sıkıntıyı hafifletmemize destek olmasını önemli buluyoruz” diye konuştu.

 

ASKERİ ALANIN DEVRİNDE SONA DOĞRU

Kamuoyunun yakından takip ettiği askeri alanın belediyeye devrine ilişkin bilgi veren Barakazi, 35 dönümlük alanın devrinde sona doğru gelindiğini ifade ederek, “Milli Savunma Bakanlığı devir işlemlerini imzalamış ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiş. Milli Emlak şuanda devirle ilgili usulleri oluşturuyor. Milli Savunma Bakanlığı tamam dedikten sonra devirde bir sıkıntı olmaz artık. Çalışmalar tamamlandıktan sonra Milli Savunma Bakanlığıyla protokol imzalayacağız ve dönüştürme işlemlerine başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

“35 dönümlük alandan sonra geri kalanın devralınması mümkün olabilecek mi?” sorusuna “Temel amacımız, askeriyeyi tümüyle başka bir noktaya nakletmek” yanıtını veren Barakazi, “Askeri alanın tamamen devredilmesi için ayrıca başvurumuz var. Dönemin Valisi Sayın İbrahim Taşyapan, askeri alanın nakledilebileceği yeri incelenmişti. Bu noktada bizim başvurumuz var, askeri alanın tamamen devredilmesi uzun bir süreç gerektiriyor. Biz şimdilik 35 dönümlük alanın devredilmesine yoğunlaşmış durumdayız. Geri kalanın devri de inşallah önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilir” dedi.

“İKİNCİ ETAP KENTSEL DÖNÜŞÜM BU YIL BAŞLAYACAK”

Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi veren Barakazi, “Üç alternatif geliştirdik. İkinci etaba bu yıl her halükarda başlayacağız. İnşallah TOKİ’ye ihtiyaç duymadan, yerel firmalarımızla bu işi tamamlayacağız. Yerel firmalar, geliştirdikleri modelle işe girişecek. Kültür Mahallesi’nde iki ayrı proje var şuan elimizde. Birine karar verdikten sonra bütünlük bozulmadan kentsel dönüşümü sağlayacağız. Asıl amacımız, Bingöl’deki yerel firmalarda birlikte ortak iş yapma kültürünü sağlamaktır. Bizim müteahhitlerimizde bu kültür oturursa, daha büyük projelerde ortak iş yapabilirler ve dış firmalara ihtiyaç duymayız ” ifadelerini kullandı.

 

ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJESİ BU YIL BAŞLIYOR

Çapakçur Vadisi Rehabilitasyon Projesinin ihalesinde bir takım sıkıntılar yaşandığını belirten Barakazi, projeye bu yıl start verileceğini söyledi.

 

Projenin ihale edildiğini anımsatan Barakazi, şunları söyledi: “ İhale şuanda Elazığlı bir firmaya verilmiş ama Bingöllü bir firmamızın Kamu İhale Kurumu’na itirazı var. Bingöllü firmamızın bilançosunda problem olduğu gerekçesiyle ihale Elazığlı firmaya verilmiş ama Bingöllü firmamız da bilançolarında sıkıntı olmadığına dair itirazda bulunmuş. Kamu ihale kurumunun vereceği kararla, ihale sonuçlanacak. Vadi projesinin aksaması gibi bir durum söz konusu değil. Projeye start verilecek ve birinci etap başlayacak. Birinci etap, Çapakçur Köprüsü’nün Bahçelievler’e uzanan kısmını, ikinci etap ise Çapakçur’un alt kısmını kapsıyor. Birinci etapta, su tutma göleti, malzeme tutma seti ve diğer yapılar yer alacak”

 

2016 yılında 6 adet projeye start verileceğini belirten Barakazi, terminal binasının da Mayıs ayına kadar teslim edileceğini söyledi.

 

 “HAZİRAN SONU GİBİ ABONE ALIMI YAPILACAK DENİLİYOR”

Doğalgaz çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Başkan Barakazi: “Anlaşmamızı yaptık, İnalı Mahallesi’nin girişine kadar hatlar döşendi. Şehir içinde dağıtma konusunda Haziran sonu gibi abone alımı yapılacak deniliyor. Abone almaya başlasalar da sıcak olan bir dönemde talep pek olmayacak. Eylül sonu gibi yaparlarsa abonelik işlerini, daha iyi olur diye düşünüyorum. Kurumlara, TOKİ’lere ilk aşamada versek, kirliliği önleme açısından ilk etapta yeterli diye düşünüyorum. Abonelik işlemini yapmayan gaz kullanmayacak tabi ama isteyen yararlanabilecek. Şöyle bir önyargım da var. Bizim kadınlarımız, binalar yenilenmediği zaman da isteyecekler. Mutfak konusunda çok faydalıdır. Bir tüp parası 4- 5 ay mutfak gazı ihtiyacı karşılanabiliyor. Kadınlar zorlayacak ve bir an önce bağlanmasını isteyecek. Kat kaloriferi şeklinde de yapılabiliyor. Tek başına abone olunarak da yapılabiliyor. İsteyen aboneliğini başlatıp kullanmaya başlayabilir” ifadelerini kullandı.

 

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Kamuoyunda sıklıkla dillendirilen “Başkan Bingöl’de değil” eleştirisinin hatırlatılması üzerine Barakazi, şunları söyledi: “Gitmezsek, Bingöl’e bir şey gelmez. Komşu illerdeki belediyeler, ‘Bingöl’e hibe veriliyor bizlere neden verilmiyor?’ diye konuşuyor. Çünkü ben kovalıyorum, Bingöl’de oturup bir şeylerin gelmesini beklemiyorum. İhtiyaçlar şekillendikçe ilgili kurumlara gidip çerçevelerini gözlemliyorum. İhtiyaçlara yönelik projeler hazırlayıp, ilgili yerlere sunuyoruz. Misal Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Ocak ayının başında iki adet proje sunduk. Katı atık tesisinde arıtma tesisi ve tüm ilde çöp toplama projesini sunduk. Bunlar bizim vaadimizde yok ama ihtiyaç ortaya çıkınca tanımayıp projelendiriyoruz. Hayvan barınağında bizlere yüzde 40 hibe veriliyor, yüzde 60 yine bizden gidiyor. Bu proje için defalarca ilgili bakanlıklarla görüşmüşüm. Kovalayarak, işin peşinden koşturuyoruz. Ben burada oturursam kim bana ne getirecek?” 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal