Ölçü ve tartı aletleri beyan bildirimi devam ediyor

Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü, ölçü ve tartı aletleri beyan bildirim döneminin devam ettiğini bildirdi.

 

Konu ile ilgili olarak Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca ölçü ve tartı aletlerinden, periyodik muayene zamanları gelmiş bulunanların muayene ve damgalama işlemlerinin yapılması için beyanname vermeleri gerekmektedir. İlgililerin Bingöl Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne 02 Ocak 2015 tarihinden, 27 Şubat 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Beyannamesi verilecek olan terazilerin “Cinsi, Çekeri, Seri Nosu, Markası” bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere muayeneleri yapılacaktır. Belirtilen tarihlerde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır. Beyanname vermeyen mükellefler 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanununca idari para cezası verecektir. Mükelleflere ilanen duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 

Bingöl Belediyesi Ölçüler ve Ayar Memurluğu’na dilekçeyle müracaat bulunması zorunlu olan tartı ve tartı aletleri aşağıda verilmiştir: “

Belediyeye Ait Muayeneler

Madde 11 - (Değişik madde: 31/12/2009-27449 (4.Mük.) S.R.G Yön/6.mad.)

Ölçü ve ölçü aletlerinden;

a)      Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler),

b)      Akıcı maddeler için hacim ölçüleri,

c)      Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri,

d)     5 kg’a kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri,

e)      Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden;

1)      Masa terazileri,

2)      Asma teraziler,

3)      Tek kollu kantarlar,

4)      İbreli teraziler,

f)       Maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar (özelliksiz) elektronik tartı aletlerinin (barkotlu ve bilgisayara bağlana bilen elektronik terazi ve tartılar hariçtir).”

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal