“Kutu Değil, Ev İstiyoruz”

İkinci etap kentsel dönüşüm projesine ilişkin görüşleri alınan Belediye Başkanı Yücel Barakazi; “Projeyi hazırlayan firmayla görüştük. Yerel mimariye uygun bir taslak hazırlamalarını istedik. TOKİ’ye sunulan teklifin aynısını yerel firmalarımıza da sunduk. Kutu değil, gerçekten rahat bir yaşam sürülecek ev istiyoruz” dedi. Barakazi, üstyapı çalışması yapılacak alanlarla ilgili de bilgi verdi.

 

Çarşı merkezinde esnaf ziyareti yapıp kahvehanede bir araya geldiği vatandaşların sorun ve taleplerini yerinde dinleyen Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Online Gazetesi’ni de ziyaret etti. Burada, Bingöl’deki belediye çalışmalarına dair açıklamalarda bulunan Başkan Barakazi, vatandaşların sorun ve beklentilerine dair soruları da yanıtladı.

İkinci etap kentsel dönüşüm çalışmalarının ne zaman başlayacağı, yapı türleri ve şekilleriyle ilgili detayları paylaşan Barakazi, üstyapı çalışmalarındaki eksikliklerle ilgili de görüşlerini aktardı.

 

“Yerel mimariye uygun olacak”

Bingöl Belediyesi tarafından hazırlıkları devam eden 2. Etap Kentsel Dönüşüm Programı kapsamında Kültür Kavşağı’nın alt kısmındaki eskiyen deprem konutlarının yıkılıp yerine yenilerinin yapılmasıyla ilgili vatandaşların merakının bulunduğunun hatırlatılması üzerine Başkan Barakazi, şu açıklamaları yaptı;

 

“Geçtiğimiz günlerde Kültür Mahallesi sakinleriyle sabah namazı sonrasında bir toplantı yaptık. Orada mahalle sakinlerimizi bilgilendirdik. Daha önce çeşitli proje hazırlıkları olmuştu ama bizler gerek TOKİ Başkanlığı, gerekse projeyi çizen ilgili firmayla görüşmelerimizi yaptığımızda klasik konut projesine sıcak bakmadığımızı ifade ettik. Bingöl’de aile yapısı geniş ve kültür olarak misafir ağırlıklı bir yapımız var. Bu sebeple yapılacak konutların en az net 120 metrekare büyüklüğünde olmasını istedik.  Çünkü daha önce bürüt 120 metrekareydi. Biz bunun yerel kültürümüze uygun olmadığını belirtip metrekareyi büyütmelerini istedik. Yine bu evlerde mutfakların geniş olması gerektiğinin altını çizdik. Çünkü zamanının önemli bir kısmını mutfakta geçiren kadınlarımız büyük mutfak istiyor. Zaten mevcut konutlara ya da benzer projelere bakıldığında ya bir duvarı yıkıp odayı mutfağa ek yapmışlar, yâda mutfak balkonunu iptal edip mutfağa dahil etmişler. Bu yüzden hem evin oturma alanı, hem de bunun içerisinde mutfak geniş olmalı dedik. Bir diğer husus ise dış görüntü olarak da yerel mimariye uygun olsun istedik. Taklit değil, gerçekten kültürümüze uygun bir proje hazırlanmasını istiyoruz dedik ve projeyi hazırlayan firma buna göre çalışmalarını yürütüyor. İnşallah önümüzdeki yakın süreçte son halini inceleyip kararımızı vermiş olacağız.”

 

“TOKİ şartımız yok”

“Projeyi TOKİ mi uygulayacak?” sorusuna “Böyle bir zorunluluğumuz yok. Yerel firmalarımızla da yapabiliriz” yanıtını veren Başkan Barakazi; “Bingöl’deki yapı denetim firmalarımızla görüşüp yerel firmalarla gerekli değerlendirmeleri yapmalarını istedik. TOKİ’ye sunulan şartlar neyse onlara da aynı şartları sunuyoruz. Kabul ederlerse, çalışmayı buradaki firmalarla yürütebiliriz. Kabul edilmezse, TOKİ’yle yola devam etmek durumunda kalacağız. Bir iki ay içerisinde teklifleri alacağız. Konutlar zemin+7 kat şeklinde olacak. Bazı bölgelerde kat sayısında değişiklik olabilir tabi. Tepeden alta doğru kat düşümüne gidilebilir. Yukarıdan bakıldığında tüm binalar eşit yükseklikte olsun istiyoruz.” dedi.

 

“Kira yardımı olacak”

“Yerel firmalarla anlaşma sağlanamazsa TOKİ’yle devam edileceğini söylediniz. Peki, hak sahiplerine kira yardımı olacak mı? TOKİ’yle anlaşırsanız çalışmalar ne zaman başlar? Çünkü hak sahipleri sabırsızlıkla bunu bekliyor” sorularına da yanıt veren Barakazi, şunları söyledi;

“Yerel firmalarımızın teklifleri olumlu olmazsa TOKİ’yle görüşüp anlaşmalarımızı tamamlayacağız. Bu doğrultu da ihale süreci başlayacak ve şayet bu yıl çalışmalarımızı başlatabilirsek hak sahiplerinden 3 ay önceden evlerini boşaltmalarını isteyeceğiz. TOKİ, 18 ayda çalışmalarını tamamlayıp anahtarı teslim ediyor. Bu süreçte de kira yardımı yapılacak zaten. Bizim derdimiz işi aceleye getirip sıradan bir konut yapımı sağlamak değil, insanımızın eve yerleştiğinde gönül rahatlığıyla burada oturabilmesidir. Fakat çalışmaların en hızlı şekilde yürütülmesi için de çabamız var. Hak sahiplerini de çok fazla bekletmeden neticeye ulaşmak için gerekli hassasiyeti de gösteriyoruz. İnşallah güzel bir kentsel dönüşüm projesi olacak.”

 

“Üstyapıdaki eksiklikleri gidereceğiz”

“Üstyapıyla ilgili 15 milyon TL’lik kredi talebiniz onaylandı. Nereler yapılacak, ne zaman tamamlanacak?” sorusuna “Geçen yıl yapılan çalışmalar neticesinde bazı mahallelerimizde işler yarım kaldı. Bu yüzden de yeni bir ihaleyle kalan eksikleri gidermeye çalışıyoruz” yanıtını veren Başkan Barakazi, yapılacak alanlarla ilgili şu bilgileri verdi:

 

“Üstyapı kapsamında şehrin yüzde 85’lik kısmında çalışmalarımızı tamamladık. 2014 yılında, 280 bin metrekare yola BSK asfalt, 110 bin metrekare kaldırım, 320 bin metrekarelik yol kilitli parke taşıyla döşendi. Proje kapsamında 3 adet üstgeçide panoramik asansör yapıldı asansörler aktif hale getirildi. 6 kavşakta görme engelliler için uyarılı trafik sinyalizasyonları yapıldı. Üstyapı çalışmalarında eksik kalan yüzde 15’lik kısım için önümüzdeki günlerde ihale sürecini başlatıyoruz. Mirzan, Yenimahalle, Şehit Mustafa Gündoğdu, Simani (Şenik Barakaları dahil) Mahallelerinde eksik kalan yerlerde üstyapı çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Şehir merkezinde daha önce döşenen arnavut taşları da bu kapsamda sökülerek yerine kilitli parke taşları döşenecektir. Bu şehre de güzel hizmetler yapacağımıza inanıyoruz”

 

Belediye binası ve askeri alanla ilgili çalışmalar

Belediye binasının nerede yapılacağını ve askeri alanla ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunun sorulduğu Başkan Yücel Barakazi, belediye binasının konutların yer aldığı alan içerisinden çıkartılmasının önemli bir karar olduğunu ifade etti.

 

Barakazi: “Belediye binası konutların arasında olmuyordu. Orayı yeşil alana dönüştürdük ve inşallah çalışmalar tamamlandığında bu kararımızın ne kadar doğru olduğu daha açık görülecektir. Yeni belediye binamızı 1 Nolu sağlık ocağının bulunduğu alana kuracağız inşallah. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Askeri alanla ilgili çalışmalarda da sona yaklaşıyoruz. Gerekli görüşmelerimiz sürüyor, yakında sonuçlandıracağız. Burada da temel yaklaşımımız, ticari alan ağırlıklı bir yapılaşma sağlamak. Çünkü Bingöl’ün çarşı kısmını artık genişletmek Öte yandan mevcut terminal binası ile Tugay Kavşağı arasındaki yolu 5 metre daha genişleteceğiz” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal