Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçiyor

Bingöl Belediyesi’nin Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan üzerine yapacağı Kentsel Dönü

Bingöl Belediyesi’nin Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan üzerine yapacağı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi için Bingöl Belediyesi ile Bingöl’deki müteahhitlerle anlaşmaya varıldı. Detaylar üzerinde görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Yücel Barakazi, hak sahipleri ile görüşmelerin önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini belirtti.

 

Kültür Mahallesi’ndeki 151 dönümlük alan 2011 yılında, belediye meclisi kararıyla 2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamına alındı.Kültür Mahallesi’nde yapılacak 2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile 1971 depreminin izlerinin tamamen silineceğini ifade eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl’deki yerel müteahhitlerle yapılan görüşmelerde prensipte anlaşmaya vardıklarını ve önümüzdeki hafta hak sahipleri ile görüşmeler yapılacağını söyledi.

 

Konutların iç oturma alanlarının en az 128 metrekare olacağını vurgulayan Başkan Barakazi, “Bowlingsalonu, sergisalonu, sinema salonu, açık ve kapalı cafe ve restaurantlar barındıran kültür merkezi ileyeşil alanlar, çocuk oyun alanları, spor alanlarıyla Bingöl’de yeni bir yaşam merkezi oluşacak “ ifadelerini kullandı.

 

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin detayları hakkında önümüzdeki hafta Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısının yapılacağını aktaran Başkan Barakazi, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, İlimizdeki müteahhitlerle Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan üzerine yapacağı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi için yürüttüğü çalışmalarda prensipte anlaşmaya varıldı, detaylar üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta hak sahipleriyle Belediyemiz Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapılacak. Yapılan çalışmalarla ilgili hak sahiplerine detaylı bilgiler verilecektir” dedi.

 

Proje hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, 2. etap Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi tasarımında, kent estetiği, ticari ve sosyal alan ihtiyacının göz önünde bulundurulduğunu söyleyerek, “İklim koşulları ve sosyal yerleşke ise; tasarımın mimari aşamasından konut yerleşimleri aşamasına kadar belirleyici unsurlardan biri olup yapılar tasarlanırken ekolojik yapılar üretilmesi hedeflenmiş; konut bloklarının yerleşim deseninde ise halka sosyalleşme olanağı yaratan açık mekan ve bölgeninticari, sosyal ihtiyaçlarına cevap olacak biçimlenmeler amaçlanmıştır. Konut tipolojisinin mimari çözümlemesinde; başta modern olmak üzere yöre halkının temel hak ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş, ayrıca temel barınma unsurlarında hak sahiplerinin ihtiyaçlarına en yüksek saygıyla yaklaşılmıştır. Mimari çözümlemelerde yöre halkının alışılmış yaşam şartları göz önünde bulundurularak en az 3 +1 kat planları odaklı çalışılmış olup, hem bina yerleşimindeki tasarımda esneklik sağlanmış hem de yapım-kullanım oranında maksimum kar sağlanmak için simetri yapılar öngörülmüştür.Alan genelindeki hak sahipleriyle yapılan anketler, malik önerileri, kullanım ihtiyaçları ve piyasa koşulları gibi faktörler değerlendirilerek net kullanım alanı 128 metrekare olan konut tipleri tasarlanmıştır” diye konuştu.

 

Sosyal donatılar ile yeşil alanlar gibi kent halkına hizmet verecek kullanımların, yaya ve taşıt sirkülâsyonu açısından sürekliliği sağlanacak şekilde mevcut yollar genişletileceğini belirten Barakazi, “Yeni ticari temalı akslar oluşturularak, zemin katlara ticaribazlıalanlar yerleştirilmiştir. Kentsel tasarımda ayrıca konut alanından bağımsız içerisinde küçük ve büyük salon ölçekli sinemalar, konferans salonları, vip sunum ve projeksiyon salonları, bowlingsalonu, sergi ve fuaye alanları, açık ve kapalı cafe ve restaurantlar barındıran kültür merkezi meydan konseptli yapıöngörülmüş işmerkezi vebutik otelle tasarımdesteklenmiştir. Kentsel tasarım alanında; 29 normal konut bloğu 6 rezidans bloğu yerleştirilmiş 182.100 metrekare konut alanı, 61.890metrekare ticari alan, 7.200metrekarekapalı otopark alanı öngörülmüştür. Tasarlanan her konut adasının fiziksel merkezlerinde yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlı ortak açık kullanım alanları tasarlanmıştır. Alanda mevcuttaki hak sahiplerinin yanı sıra bölgenin ve etrafının prestijli, yapısal açıdan sağlıklı ve ekolojik konut ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ekolojik sistem detaylı projeler oluşturulmuştur. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal