Köşger ve Barakazi’den, AKUT’a ziyaret

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Arama Kurtarma Ekibi’ne (AKUT) ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Arama Kurtarma Ekibi’ne (AKUT) ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bingöl AKUT ekibinin gerçekleştirdiği arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili sunumu izleyen Vali Köşger ve Başkan Barakazi, daha sonra ekibin sahip olduğu ekipmanları yerinde inceledi.

 

 

Çalışmalar hakkında Vali Köşger ve Başkan Barakazi’ye bilgiler veren AKUT Bingöl Ekip Lideri Ahmet Buzrul, “2003 yılında kurulan ekibimiz Türkiye’nin 3., Doğu’nun ilk Akut ekibi. 23 gönüllümüz ile özellikle doğu illerimizde olmak üzere tüm Türkiye’de göreve gidiyoruz. 2 kar motoru, 1 kurtarama botu, 1 araç, 1 kesme ayırma aleti ve birçok arama kurtarma ekipmanı ile Türkiye’de en çok ekipmanı bulunan 3. ekibiz. Her Çarşamba günü rutin olarak toplanarak eğitimler gerçekleştiriyoruz. Her an göreve hazırız” dedi.

 

Kendilerini en çok üzen durumun ne kadar ücret alıyorsunuz sorusu olduğunu dile getiren Buzrul, “Kuruluşumuzdan bugüne kadar 197 operasyona katıldık ve bu operasyonlarda 233 insanı ve 210 hayvanı kurtardık. Tamamen gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Burada hiçbir arkadaşımız ücret almıyor. Aksine buradaki ekipmanlarımızın çoğunu kendi paralarımızla aldık. Ancak insanların bizlere ‘Ne kadar ücret alıyorsunuz’ diye sormaları bizleri derinden üzüyor. Biz bu çalışmalarda asla ve asla para talep etmiyoruz. İnsan canı kurtarmak için para istemek ne kadar etik değilse, bizlere bu sorunun sorulması da o kadar etik değildir” diye konuştu.

 

Bingöl AKUT ekibinin eğitim alanlarında da incelemelerde bulunan Vali Köşger ve Başkan Barakazi, AKUT ekibine çalışmalarında başarılar diledi.

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal