Köşger, “Bingöl’ün geleceği çok daha güzel olacak”

Bingöl Belediyesi tarafından Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden kursları ziyaretinde konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, çalışmalardan dolayı memnuniyetini ifade ederek, “Bingöl’ün ve ülkemizin geleceği çok daha güzel olacak” dedi.

 

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında çalışmalarını yürüten Bingöl Belediyesi, 'Çalışan Eller Projesi' kapsamında Yeni Mahalle Semt Konağı’nda 4 kurs açtı. Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten Proje Birimi tarafından Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES)’na sunulan ve kabul edilen ‘Çalışan Eller’ Projesi bünyesinde açılan kurslarda kursiyerlere ücretsiz eğitim veriliyor.

 

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ile Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Belediyesi tarafından Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden kursları yerinde ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 

Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu’nu ziyaret eden Barakazi, borulara kaynak yaparak maharetini gösterirken, Vali Köşger ise Başkan Barakazi’nin kaynak yaptığı boruyu açtı. Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu hakkında kurs hocasından bilgi alan Köşger ve Barakazi, kursiyerlere çalışmalarında başarılar diledi.

 

Ebru Kursu’nu ziyaret eden Köşger ve Barakazi, ebru çalışmaları hakkında, kurs hocası Kadir Ekici’den bilgiler aldı. İstek üzerine ebru yapan Vali Köşger’in çalışması büyük beğeni topladı. Köşger, ebrunun güzel bir sanat olduğunu söyledi.

 

Bakır İşleme Kursu ile Çocuk Kreşini ziyaret eden ikili çalışmalar hakkında gazetecilere bilgiler verdi.

 

Yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “kentimize önümüzdeki sezon doğalgaz gelecek. Kurslarımızda, onun ön çalışması olarak Doğalgaz Tesisatçılığı Kursumuzda ustalar yetişiyor. Gençlerimiz kabiliyetlerini ortaya koyuyorlar, kendilerini geliştiriyorlar. Hocalarımızın bize verdiği bilgilere göre Bingöllüler çok kabiliyetli ve kısa sürede de mesleği öğrenebiliyorlar. Bu memnuniyet verici bir şey. Biz Bingöl’ün ekmeğini ve aşını büyütmek için gayret ediyoruz. Bunun için çaba sarf ediyoruz. İnsanların evine, sofrasına bir dilim daha fazla ekmek götürmesi için gayret içerisindeyiz. Bu kurslar onu sağlayacak. Bingöl’ü daha kalkınmış, daha gelişmiş, daha müreffeh, insanların kendi ayakları üzerinde durduğu, geçimlerini temin ettikleri ve Bingöl’ünde önümüzdeki dönemde turizmde önemli atılımlar bekliyoruz. Onu hazırlıklı olmasını sağlayacak çalışmalar yürütüyoruz. Birileri ‘insanları dağa çağırıyor, birileri insanları ölüme çağırırken’, biz insanları yaşamaya, daha konforlu, daha müreffeh, daha gelişmiş, daha güzel bir kentte yaşamaya çağırıyoruz ve onun çalışmasını yapıyoruz burada. Ben burada emeği geçen başta Belediye Başkanımız Yücel Barakazi’ye, SODES’ten bu projeyi yürüten valilik personeline, hocalarımıza ve katılan kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Bingöl’ün geleceği çok daha güzel olacak. Ülkemizin geleceği çok daha güzel olacak. Biz çalışmaya, gayret etmeye, daha iyi bir hayata hazırlanmaya devam edelim. Umudumuzu kesmeden, umutla devam edeceğiz bu işe” dedi.

 

‘MESLEK ALTIN BİLEZİKTİR’

SODES kanalıyla 4 kursun açıldığını belirten Başkan Barakazi, “Bingöl Belediyesi sosyal belediyecilik alanında güzel işler yapıyor.İnsan merkezli bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Bingöl  Belediyesi olarak istihdama yönelik çalışmalarımızda, proje ofisimiz önemli projelere imza atıyor. Şu ana kadar yaptığımız projelerimizde gençlerimize eğitim verme mutluluğunu yaşadık. Biz eğitim ve istihdama yönelik projelere ağırlık veriyoruz. Bunun için oluşturduğumuz proje ofisimizle tüm proje başlıklarını takip ederek kurumumuzun uygun şartları karşılayan tüm projelerde aktif bir şekilde yer almaya gayret ediyoruz. Kendisini geliştiren ve donanımlı hale gelen insanlarımızın daha rahat iş imkânına kavuştuğunu görmek ve yaptığımız çalışmaların fayda sağladığını görmek gerçekten bize mutluluk veriyor” dedi.

 

‘KALİFİYE İNSAN İHTİYACI KARŞILANIYOR’

Kurslar hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, “1.000 saat sürecek olan Bakır İşleme Kursu için 25 genç hanım kardeşimiz kursa devam ediyor. Kurs sonunda meslek sahibi olma imkânına kavuşacak kadınlarımız hem kendi aile bütçelerine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar. Bu yıl dağıtımına başlanacak olan doğalgaz için gençlerimizin gerekli mesleki bilgiye sahip olmaları için kurs merkezinde hem pratik hem de teorik eğitimler verilmektedir. Gençlerimiz aldıkları 738 saatlik doğalgaz iç tesisatçılığı eğitimi sayesinde bu alanda gerekli donanıma sahip olacak ve istihdamları kolaylaşacaktır.Bu sayede hem işveren tarafından talep edilen kalifiye insan ihtiyacı, hem de işsiz gençlerimiz için yeni iş imkânları sağlanmış olacaktır. Ayrıca Web Tasarım Kursu’nda 25 kişi ve Bilgisayarlı Muhasebe Kursu’nda da 25 kişi eğitim gördü. Bu iki kursumuz bitti. 50 kursiyerimiz kurslarını tamamladı.  Devam eden kursumuzda 60 kursiyerimiz çalışmalarını yürütüyor. Mesleki kurslarımıza devam eden kursiyerlerimize günlük 10 TL cep harçlığı vermekteyiz. Kurs kapsamında işsiz gençlere mesleki eğitim kursları verilmekte ve eğitim sonunda kursiyerlere MEB onaylı sertifikaları verilecektir” ifadelerini kullandı.

 

KURSİYER ÜCRETSİZ EĞİTİM GÖRÜYOR

4 kursta toplamda 112 kursiyere ücretsiz eğitim verildiğini ifade eden Başkan Barakazi, “Proje kapsamında 25 kişiye 2 aylık Web Tasarım Kursu, 25 kişiye 2 aylık Bilgisayarlı Muhasebe Kursu verildi. Devam eden kurslarımızda 37 kişiye 4 aylık Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu, 25 kişiye 6 aylık Bakır İşlemeciliği Kursu verilecektir. Her kursiyere almış oldukları mesleki kurslarla ilgili MEB onaylı sertifikalar verilecektir. Projemizin gerçekleşmesini sağlayan Kalkınma Bakanlığımız ile Bingöl Valiliğimiz başta olmak üzere bu projenin yürütülmesinde görev alan proje birimimize ve belediye personelimize Bingöllümüz adına teşekkür ediyorum. Her platformda desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

96 KİŞİ GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ALDI

Barakazi, “Kendi işini kurmak isteyen girişimci adayı vatandaşlarımıza yönelik KOSGEB işbirliğiyle başlattığımız Uygulamalı Girişimcilik Kurslarımızda kurslarını tamamlayan 96 kursiyerlere sertifikalarını verdik” şeklinde konuştu.

 

Programda, Bakır İşletmeciliği Kursu’nda eğitim gören kursiyerler, Vali, Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü ile İl Emniyet Müdürü’nün isminin yazdığı saatleri protokole hediye etti.

 

Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden kurs ziyaretlerine; Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi Pervin Barakazi, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Bingöl İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mithat Kaya, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Ali Yıldırım, Bingöl Belediyesi Proje Ofisi Uzmanı Suat Çiçin ile Sevim Buyankara katıldı.

 

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal