Kadınlar, toplumu oluşturan en önemli unsurdur

Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği’nde konuşan Pervin Barakazi, “Kadınlarımız, toplumu oluşturan en önemli unsurdur” dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Desteklenen Binçev Derneği, Bingöl Belediyesi Proje Ekibi ortaklığında yürütülen uyuşturucu, şiddet ve bağımlılığı önleyici sosyal gelişim farkındalık çalışması çerçevesinde ‘Düşmeden tut elimden kaldır beni’ adlı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı düzenledi.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında davetliler için kokteyl düzenlendi.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi Pervin Barakazi, Bingöl İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yılmaz Seven, Bingöl Belediyesi Meclis Üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. Program içerisinde kadınlara gül ve karanfil dağıtıldı.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel programı, Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan Bingöl’ü anlatan tanıtım videosu ile başladı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Pervin Barakazi, Kadınların; toplumu oluşturan en önemli unsur olduğunu söyleyerek, “8 Mart dünya kadınlar günü tüm ülkede olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için bir zemin hazırlamaktadır. Tabii ki biz kadınların beklentisi bir gün ile sınırlı kalmamalıdır. Çünkü kadınlarımız toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadınlar toplumun direğidir, toplumu oluşturan en önemli unsurdur. Kadınlarımız toplumun içindeyse o toplum üretkendir, medenidir, ileridir. Kadının yok sayıldığı, kadının çıkarıldığı, kadın elinin değmediği, kadın renginin yansımadığı hiçbir şey tam değildir, eksiktir. Aynı zamanda kadının çıkarıldığı bir toplumda toplum vasfını taşımayan, basit bir kalabalıktan ibarettir. Günümüzde kadınlarımız sosyal hayat içerisinde aktif olarak yer almaya başladılar. Çalışan ve üreten kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Her meslek dalında başarılı kadınlarımız vardır, doktorlar, mühendisler, diplomatlar, hukukçular, siyasetçiler, sosyolog ve diğer mesleklerde kadınların olması gurur vericidir. Kadınlarımız her meslek dalında başarılı olabilirler ve oluyorlar” dedi.

 

Barakazi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kadın annedir, annelik yönüyle gelecek ve yeni nesillere yön verendir. O yüzden kadınlara yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Kadın annedir, eştir, öğretmendir, evlattır ve kardeştir.  Kadınlarımız hangi şartlarda olursa olsun, günümüz şartları ne olursa olsun bulunduğu ve başladığı noktada hayatını devam ettirmek ve sürdürmek zorunda değildir. Kadınlar olarak hedefimiz; daima değişim, daima gelişim ve daima ilerleme olmalıdır. Kadınlar; hayalleriyle, ümitleriyle, düşünceleriyle bir bireydir. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum ve 153 yıl önce verdikleri emek mücadelesiyle günümüze ışık tutan kahraman işçi ve emekçilerimizi buradan rahmetle saygıyla anıyorum” diye konuştu.

 

Kadın’ın; toplumun temel taşı olduğunu belirten Demet Akan ise,  kadının ailede çocuğun en anlamlı rol modellerden biri olduğunu dile getirerek, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Kadınların; toplumun mimarları olduğunu ifade eden Bingöl Belediyesi Meclis Üyesi Feyza Başak Koç, “Öncelikle Bingöllü kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada ki kadınların 8 Mart kadınlar gününü kutluyorum.  Bingöl Belediyesi olarak bu akşam kadınlarımızı evden çıkarma adına, azda olsa rahatlatma adına, onları yaşadıkları stresten, bütün negatifleri arındırma adına böyle bir program organize ettik. Maalesef kadınlarımızı evden çıkarmak çok zor. Çünkü kadınların rolü gereği evde küçük bir bebeği olabilir, yaşlısı olabilir, eşi izin vermeyebilir, bir takım kültürel ve sosyal faktörler var maalesef ki kadını evden çıkaramayan. Biz bugün ısrarla kadınlarımızı çıkaracağız dedik, onları sosyal hayata, kültürel hayata kazandıracağız dedik. İnşallah bir nebzede olsa başarmışızdır bunu. Memleketimizde bu tarz programlara ihtiyaç olduğunu hissettik. Birde talep gördük kadınlarımızdan. Ben kadınlara çok teşekkür ediyorum ve tekrardan günleri kutlu olsun diyorum” şeklinde konuştu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Psikolog Esra Paşa, kadına yönelik şiddetin bir toplum sorunu olduğunu ifade ederek, “Şiddet; Genel tanımıyla aile içinde meydana gelen cinsiyete dayalı kadın üzerinde baskı ve üstünlük kurmayı amaçlayan, tehdit, dayatma, kontrol içerene her türlü eylem olarak nitelendirilmektedir. Şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomiktir. Şiddetin nedenleri ise; kültürel, ekonomik ve yasal faktörlerdir. Kadına yönelik şiddet genelde özel alan sorunu olarak nitelendirilse de bir toplum sorunudur” ifadelerini kullandı.

 

Sansürsüz Tiyatro Grubu’nun ‘Kadına Yönelik Şiddeti’ anlatan tiyatro gösteri ile devam eden programda söz alan Bingöl Belediyesi Proje Ekibi Temsilcisi Cuma Karaarslan, “Kadınlarımız; ailenin, toplumun temel mihengi ve sevgi ile sarmış kolları gibidir. Bu çalışmanın bugün yapılması kadınlarımızın bu sevgi dağarcıkları ile küçük yaşta çocuklarımızın arayışlarını pozitif yöne çekmek için bir işbirliği başlangıcıdır. Belediye olarak sosyal alanda çalışmaların desteklenmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda kadınlarımız ile başlayan ve toplumu kucaklayan sevgi, merhamet, şefkat duygularını çoğaltarak bu yılı uyuşturucu, şiddet ve bağımlılıklar ile mücadele yılı ilan ediyoruz. Annelerin sevgisi koşulsuz ve sürekli bir nehir gibidir. Bu değeri toplumsal satha yaymak, sahiplenmek üzere projemiz uzun soluklu, işbirlikleri sağlamak üzere her evde bir kadın eli ile Bingöl’e ve toplumuza erdemler taşıyacağız. Toplumsal bütünleşme kuşatıcı anlayışlar, anlayış ve sevgiler ile aşılır” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından sahneye çıkan Yusuf Buyankara, Bingöl kadınlarını konu edinen stendup gösterisi büyük beğeni topladı. Folklor Ekibi’nin sahne aldığı programda Güzel Sanatlar Korusu ve beraberinde müzik dinletisi gerçekleştirildi. Gece boyunca çalınan hareketli parçalarla gönüllerince eğlenen kadınlar stres atma imkanı buldu. Katılımcılara ayrıca program sonunda çeşitli hediyeler verildi.

 

Programda son olarak söz alan ve gece ilgili görüşlerini aktaran Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, “Bingöl Belediyesi olarak bu programı düzenlememizde ki amaç; kadınlarımızın bir araya gelmesi ve bir gecede olsa gönüllerince eğlenmesiydi. İnşallah bunu da başardığımızı düşünüyorum. Ben kadınlarımızın düzenlemiş olduğumuz bu programa açıkçası bu kadar yoğun ilgi göstereceklerini tahmin etmemiştim. Ama sandığımızdan daha fazla kadın kardeşimiz iştirak ederek bizleri çok mutlu ettiler. Ben onların bu anlamlı gününü yürekten tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal