Günlük 120 ton çöp depolanıyor

Bingöl’de günlük 120 ton çöp, belediye tarafından toplanarak depolama alanına taşınıyor. Bu rakam Bingöl’de yaşayan her vatandaşın günlük 1,2 kilograma yakın çöp ürettiği anlamına geliyor.

 

1996 yılından itibaren sanayi bölgesine dökülen çöpler, 2013 yılında Düzenli Çöp Depolama Tesisi’nin faaliyete girmesiyle ortadan kalktı.

 

Bingöl Belediyeleri Çevre Hizmetleri Birliği (BİNÇEVBİR) tarafından yapılan Düzenli Çöp Depolama Alanı (Katı Atık Bertaraf Tesisi) ile kentin büyük bir sorunu olan çöp depolama işi çözüme kavuştu.

 

Bingöl Belediyeleri Çevre Hizmetleri Birliği (BİNÇEVBİR) tarafından yapılan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile çöplerin düzenli depolandığını ifade eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, üretilen katı atık miktarlarını yaklaşık olarak hesap ettiklerini, yaz ve kış mevsimine göre miktarların az da olsa değişiklik göstermesine rağmen Bingöl’de günlük olarak 120 ton, aylık 3 bin 600 ton, yıllık ise 43 bin 800 ton civarında çöp depolandığını açıkladı.

 

1 mühendis, 2 operatör, 3 kantarcı, 1 elektrikçi, 1 temizlikçi, 3 güvenlik görevlisi ile Düzenli Çöp Depolama Tesisi’nde çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Barakazi, “Kamyonlarla şehir merkezinde toplanan çöpler depolama alanlarına naklediliyor. Kompaktör aracı ile sıkıştırılan çöpler düzenli depolanıyor. Ancak Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin atık sularının arıtılması veya kanalizasyon sistemine nakli hususu çözüm bekleyen bir sorun olarak duruyor. 25 yıldır şehrin merkezindeki vahşi depolama alanı olan 84 dönümlük mevcut çöp alanını da yeşil alan olarak düzenleyeceğiz. Bunun içinde proje ekibimizin bir çalışması var. Projemizi hazırladıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacağız. 84 dönümlük eski çöp alanını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın katkılarıyla rekreasyon alanına dönüştürme çalışmalarını başlatacağız. Burada; park, spor ve gezinti alanı olarak işlem görmüş olacak. Çöplerimiz eskiden vahşi depolama yöntemi ile depolanıyordu. Şuanda çöpler düzenli depolama yöntemi ile bertaraf ediliyor” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal