Göç İdaresi Müdürü Atilla’dan Barakazi’ye ziyaret

Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla ve Suriyeli göçmen öğrenciler ile birlikte Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi ziyaret etti.

Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla ve Suriyeli göçmen öğrenciler ile birlikte Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi ziyaret etti.

 

Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla, Suriye’li Doç. Dr. Usame Ehtiyar, 1 uzman yardımcısı ve Suriyeli göçmen öğrenciler ile birlikte Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’ye nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

 

Sıcak ve samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette konuşan İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla, mevcut göçmenlerin yaşadıkları sıkıntılardan bahsederek, Türkiye’nin Suriye’li mültecilere yaptığı yardımlardan bahsetti.

 

Başkan Barakazi ise, 04-07 Aralık 2015 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (United Cities and Local Goverments UCLG)’nin toplantısına katıldığını hatırlatarak, CEMR’in Türkiye’ye bir komite gönderip, mülteciler sorununu yerinde incelemeleri gerektiğini önerdiğini aktardı.

 

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Kızılay işbirliği ile İlde yaşayan Suriye’li ailelere yardım kampanyası başlattıklarını belirten Başkan Barakazi, “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nün, tüm dünyada göç ve göçün önlenmesi konusunda farkındalık ve duyarlığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Ziyaretin sonunda Başkan Barakazi, İl Göç İdaresi Müdürü Atilla’ya nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

 

 Neden 18 Aralık?

1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 aralığın seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu.

 

İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal