‘Engelsiz Park Projesi’ devam ediyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile Bingöl Belediyesi’ne ait 18 parkta engellilere yönelik olarak,  ‘Engelsiz Park Projesi’ ile oyun guruplarının kurulması ve zemin iyileştirmesi çalışmaları devam ediyor.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin talimat ve desteği ile parklarda engelli vatandaşların ve çocukların da yararlanabilecekleri bölümler yeniden dizayn ediyor.  Yapılan çalışmalarda parklarda yürüyüş yolları ve rampalar yeniden düzenlenerek, dar yollar genişletildi. Rampa bulunmayan park girişlerine mazgal ve rampalar konuldu.

 

Göreve geldikleri günden bu yana her kesime hizmet verdiklerini vurgulayan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, hizmette ayrım yapmadıklarını vurgulayarak, “Belediye Başkanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Ulaşılabilirlik Destek Projesi(UDEP) kapsamında belediyemizce hazırlanan proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenecek projeler arasında yer almıştır. İhale işlemi tamamlanan projemizde yetkili firmayla sözleşme yapılarak, yer tespiti yapılmış olup çalışmalarımız devam etmektedir. UDEP kapsamında ilimizde bulunan 18 adet parkta, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak amacıyla zemin iyileştirme çalışmaları ve engelsiz oyun grubu kurulumu çalışmasına başlandı. Park giriş ve çıkışları ile yürüyüş yollarında yeni düzenlemeler yapılacak. Geçiş genişliği dar olan yollarda genişletme, zemin kaplama malzemesi tahrip olan yollarda düzeltmeler yapılacak. Park girişinde su oluklarının üzeri mazgalla kaplanarak, tekerlekli sandalyeyle geçiş kolaylaştırılacak. Ayrıca parklara engelsiz oyun grupları kurulacak. Bu oyun gruplarında diğer oyun gruplarından farklı olarak, merdiven yerine rampa bulunacak. Bu şekilde engelli çocuklar daha rahat bir şekilde oyun gruplarından faydalanacak. Projenin uygulama çalışmaları devam etmektedir.  Çocuk oyun guruplarının zemin kaplamaları kauçuk kaplamadan olacak. Proje sonrasında parklarımız; engellerden arındırılmış olacak ve daha yaşanabilir bir hale getirilmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal