Engelsiz Oyun Gurupları kuruldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile Bingöl Belediyesi’ne ait 17 parkta engellilere yönelik olarak,  ‘Engelsiz Park Projesi’ ile oyun guruplarının kurulması ve zemin iyileştirmesi çalışmaları kapsamında 18 engelsiz oyun gurubu kuruldu.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin talimat ve desteği ile parklarda engelli vatandaşların ve çocukların da yararlanabilecekleri bölümler yeniden dizayn edildi. Yapılan çalışmalarda parklarda yürüyüş yolları ve rampalar yeniden düzenlenerek, dar yollar genişletildi. Rampa bulunmayan park girişlerine mazgal ve rampalar konuldu.

 

Hizmeti her kesime eşit götürdüklerini belirten Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, hizmette ayrım yapmadıklarını vurgulayarak, “Belediye Başkanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Ulaşılabilirlik Destek Projesi(UDEP) kapsamında belediyemizce hazırlanan proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenecek projeler arasında yer aldı. UDEP kapsamında ilimizde bulunan 17 adet parkta 18 adet engelsiz oyun grubu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak amacıyla zemin iyileştirme çalışmaları ve engelsiz oyun grubu kurulumu gerçekleştirildi. Geçiş genişliği dar olan yollarda genişletme, zemin kaplama malzemesi tahrip olan yollarda düzeltmeler yapıldı. Park girişinde su oluklarının üzeri mazgalla kaplanarak, tekerlekli sandalyeyle geçiş kolaylaştırılacak. 17 parkımızda 18 engelsiz oyun gurubu yerleştirdik. Bu oyun gruplarında diğer oyun gruplarından farklı olarak, merdiven yerine rampa bulunuyor. Bu şekilde engelli çocuklar daha rahat bir şekilde oyun gruplarından faydalanacak. Projenin uygulama çalışmaları devam etmektedir. Parkların giriş ve çıkışları ile yürüyüş yollarında yeni düzenlemeler yapılıyor. Çocuk oyun guruplarının zemin kaplamaları kauçuk kaplamadan yapıldı. Çalışmalarla birlikte parklarımız; engellerden arındırılmış ve daha kullanışlı bir hale getirilmiş oldu” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal