‘Engelsiz Kent Bingöl’ projesi için bir araya geldiler

Bingöl Belediyesi Proje Birimi öncülüğünde bir araya gelen engelli sivil toplum kuruluşları, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Y

Bingöl Belediyesi Proje Birimi öncülüğünde bir araya gelen engelli sivil toplum kuruluşları, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı kapsamında ‘Engelsiz Kent Bingöl’ Projesi için istişare toplantısı yaptı.

 

Yaptığı çalışmalarda engelli vatandaşları unutmayan Bingöl Belediyesi, kentte fiziki yapılardan kaynaklanan aksaklıkları gidermek ve sorunları çözecek şekilde projeler geliştirerek şehrin engeliler için yaşanabilir kılınmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

 

Bingöl Belediyesi öncülüğünde, kentte yaşayan engellilerin sıkıntıların giderilmesi amacıyla hazırlanacak olan proje için Bingöl’deki engelli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelindi.

 

Kültür Merkezi TOGEM Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Bingöl Belediyesi Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, Bingöl Belediyesi Proje Ekibi ve Proje Uzmanı Suat Çiçin, Proje Uzmanı Sevim Buyankara, Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, Bingöl Tüm Engeliler Derneği Başkanı İdris Canlı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Bingöl İl Temsilcisi Bahattin Tuz, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Akarca, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden sosyolog Emrullah Çağlayan ve Birgül Aran katıldı.

 

Engelli STK’ların yapılacak projeye dahil edildiğini kaydeden Bingöl Belediyesi Proje Ekibi Uzmanı Suat Çiçin, “Hazırlayacağımız proje için engeli vatandaşlarımızın ilde yaşadıkları sıkıntılarını, onların gözüyle görebilmek ve onların sunacağı çözüm metotlarını bizim tespit ettiğimiz sıkıntılar ile proje taslağı haline getirmek için fikir alışverişi yaptık. Projemiz sürdürülebilirliği için ildeki tüm ilgili kurumları ve STK’ları paydaş olarak projemize dahil edeceğiz” dedi.

 

Bingöl Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, “Bingöl Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımız için birçok projeye imza attık. Üstyapı çalışmaları kapsamında şehir merkezinde görme engelliler için yürüme yoluna engelliler için iz yolu yaptık. Ayrıca engellilerin kaldırımlarda rahat geçiş yapabilmeleri için kaldırım rampaları uygun hale getirildi. Belediye Başkanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Ulaşılabilirlik Destek Projesi(UDEP) kapsamında belediyemize ait 17 parkta engellilere yönelik olarak,  ‘Engelsiz Park Projesi’ ile oyun guruplarının kurulması ve zemin iyileştirmesi çalışmaları kapsamında 18 engelsiz oyun gurubu kurduk. Bingöl Belediyesi olarak,  engelsiz bir kent olma adına projeler geliştirerek ilimizin engeli vatandaşlarımız için kolaylıklar sağlayacağız. Çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 

Bingöl Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalardan dolayı teşekkür eden Bingöl Tüm Engeliler Derneği Başkanı İdris Canlı, “Belediyemizin engeli vatandaşlarımız için böyle çalışmalar yürütmesi bizleri çok mutlu etti. Günlük hayata bu birçok sıkıntı yaşayan kardeşlerimizin sıkıntılarının bizzat bizlerden dinleyerek çözüm üretme adına faaliyet geliştirmeleri ayrı bir nezakettir” ifadelerini kullandı.

 

Çalışmaların memnuniyet verici olduğunu dile getiren Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata ise, “İlk defa bir belediye engeli vatandaşlar için yapacağı çalışmalar için engelli sivil toplum kuruluşları ile bir araya geliyor. Bingöl Belediyesini bu davranışından dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Toplantıda engelli sivil toplum kuruluşları ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı kapsamında ‘Engelsiz Kent Bingöl’ Projesi için fikir alışverişinde bulunuldu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal