Engelliler için iz yolu yapılıyor

 

Bingöl Belediyesi tarafından yürütülen üstyapı çalışmaları kapsamında, görme engellilere yönelik iz yolu yapımına başlandı.

 

 

Bingöl Belediyesinin engellilere yönelik başlattığı projeler kapsamında Genç Caddesi üzerindeki kaldırıma iz yolu yapılıyor. Çalışmaların çarşı merkezinde müsait olan kaldırımlara uygulanacağı belirtildi. Yürüme izi açılışı programına Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sugüi Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata ve dernek üyeleri katıldı.

 

 

Yürüme izi açılışının 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’ne denk geldiğini belirten Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, “İngiltere’de yaşayan bir gazeteci sonradan görme engelli oluyor. Eline aldığı bir çubuk ile kendini sağa sola yönlendirmiştir. Yolunu nasıl bulabileceğini gösterme amaçlı kullandığı bir çubuktur. Bu çubuğu simgeleştirmek adına Avrupa İnsan Hakları ve Engelliler federasyonunun yaptığı ortak bir çalışma ile bastonlar beyaza bürünerek, toplumda bir farkındalık yaratmak için, simgeleştirmek için böyle bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulama neticesinde çeşitli çalışmalar yapılırken, bugünü engellilere özellikle armağan ettiler” dedi.  

 

“BELEDİYE DUYARLILILIĞINI GÖSTERDİ”

Belediye’nin kendilerine her konuda yardımcı olduklarını ve duyarlılık gösterdiklerini ifade eden Korkutata, “Dernek olarak Bingöl Belediyesi ile çeşitli çalışmalarımız oldu. Tüm sıkıntılarımızı Belediye Başkanımıza arz ettik. Onlar da duyarlılığını gösterdiler. Bunun en güzel örneklerinden sarı bant, kaldırım köşeleri için plastik şerit, tümseklerin plastiklerle kaplanıp vatandaşların zarar görmesinin engellenmesi ve yaya yollarında park edilmemesi için kaldırım önlerine dubalar konulması gibi çalışmalar var. Bu anlamda belediyemize teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bu önemli günde bizi yalnız bırakmadıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

 

ÇARŞI MERKEZİNDE ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Yapımına başlanan yürüme izi çalışmalarının çarşı merkezinde geniş ve müsait kaldırımlarda devam edeceğini belirten Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, “Üstyapı çalışmaları kapsamında şehir merkezinde görme engelliler için yürüme yoluna engelliler için iz yolu yapıyoruz. Bu yürüme izi ile birlikte bedensel engelli rampaları da yapacağız inşallah. Çarşı merkezinde geniş olan kaldırımlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizler de bir engelli adayıyız. Engelli kardeşlerimiz kendilerine değer verdiğimizi, her zaman yanlarında olduğumuzu ve bizlerin kamu hizmeti sunma noktasında kendilerine en yakın kişiler olduğumuzu bilmelidirler. Bu önemli günde burada bulunmalarından dolayı çok mutluyuz. Tüm görme engellilerimizin Dünya Beyaz Baston günlerini kutluyorum” şeklinde konuştu. 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal