Engelliler Ebru Yaptı

Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden ebru kursunda engelliler ebru yaptı. Mutlu oldukları gözlemlenen engelli

Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden ebru kursunda engelliler ebru yaptı. Mutlu oldukları gözlemlenen engelli kursiyerler, yaptıkları ebru ile göz kamaştırdı.

 

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı Ebru Kursu devam ediyor. Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’nda çalışmalar yürütülen kursta, haftada bir gün engelliler Ebru Kursu’nun inceliklerini öğreniyor.

 

Semt Konağı’nda devam eden ebru kursunda engelli kursiyerler; hem ebru sanatının inceliklerini uygulamalı olarak öğreniyor, hem de boş zamanlarını sanat öğrenerek değerlendirmiş oluyor.

 

Ebru sanatını daha geniş kitlelere aktarabilmek için çalışmalar yapan Bingöl Belediyesi, bu alanda genç sanatçıların yetişmesine öncülük görevini de yerine getiriyor. Ebru Sanatı ile engelli kursiyerlere yönelik olarak yapılan çalışmalarla engelli vatandaşlar, çeşitli aktivitelerle rehabilite edilecek.

 

Haftanın 5 günü Yeni Mahalle Semt Konağı’na gelerek ebru kursunun inceliklerini öğrenen kursiyerlerin yanına engelli kursiyerlerde katıldı.

 

Ebru Kursu’nun Bingöl Belediyesi Semt Konağı’nda devam ettiğini ifade eden Bingöl Belediyesi Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, kültür ve sanatsal aktivitelere devam edeceklerini dile getirerek, “Semt Konağı’nda hafta bir gün engellilere farkındalık çalışması kapsamında ebru sanatının inceliklerini öğretiyoruz. Engelli kardeşlerimize yönelik ortak çalışmalarımız devam edecek. Her bireyin engelli vatandaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Bizlerde Bingöl Belediyesi olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Semt Konağımızda Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Ebru Kursu’nu devam ettiriyoruz. Engelli vatandaşlarımız toplumun bir bireyi olarak ayrıştırmadan ve birlikte çalışmalar yaparak bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki süreçte, Semt Konağımızda Aile Gelişim Merkezi açacağız” dedi.

 

Kursta öğreticilik yapan ebrucu Kadir Ekici, çalışma ile birlikte engelli kursiyerlere Ebru Sanatı’nın inceliklerini aktaracaklarını söyleyerek, “Bingöl Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Ebru Kursumuzda Bingöl Belediyesi Semt Konağı’nda devam ediyor. Yeni proje ve yeni kursiyerlerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Haftanın bir gününü engelli kardeşlerimize ayırdık. Bundan sonra haftanın bir günü engelli kursiyerlerimizle birlikte Ebru Sanatını icra edeceğiz. Bingöl’deki bütün engelli kardeşlerimize Ebru Sanatı’nı sevdirmeye ve ebru öğretmeyi hedefliyoruz. Bende bir engelli olarak, engellilerin durumunu daha iyi anlıyorum. Allah’ın izni ile bundan sonraki çalışmalarımızda, projelerimizde engellilere yönelik çalışmalarımız olacaktır. Engellilerin hastane ile ev arasında gidip gelmekten ziyade sosyal alanlarını daha çok genişletip ebru kursu ile bu tür girişimleri yapacağız inşallah” ifadelerini kulandı.

 

Ebru Kursu’nda hoş vakit geçirdiğini belirten engelli kursiyerlerden Aynur Burkay ise, “Bir engelli olarak Ebru Sanatı’nın inceliklerini öğreniyorum. Burada çok hoş vakit geçiriyorum. Desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Yücel Barakazi’ye, Başkan Yardımcımız Ragıp Atala’ya, Kurs Hocamız Kadir Ekici’ye ve Yıldız Rehabilitasyon Merkezi yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Engelli öğrencilerin Ebru Sanatı ile hoş vakit geçirdiğini belirten Yıldız Rehabilitasyon Merkezi Müdiresi Gülay Alioğlu, “Belediyemizin yapmış olduğu bu etkinliğe öğrencilerimizi getirdik. Öğrencilerimizin ciddi anlamda rehabilite edilmeye ihtiyaçları var. Öğrencilerimizin çoğu daha çok eve mahkum olan insanlar. Sosyal çevreleri olmayan insanlar. Bunların çok sosyal alanları yok. Sosyalleşmeleri için bu tür etkinlikler yapıyoruz. Buraya genellikle aynı yaş gurubundan öğrenciler getirdik. Samimi bir ortam oluşturmaya çalıştık. Burada sosyalleşmeyi bire bir yaşıyorlar. Çoğu öğrencimiz bazı şeyleri sadece televizyondan görüyor, bu şekilde uygulama olduğu zaman onlar için daha iyi ve mutlu oluyorlar. Öğrencilerimiz yaptıkları şeylerde neticeyi gördükçe daha iyi rehabilite olabiliyorlar. Bu tür sosyal aktiviteleri daha çok canlandırmayı düşünüyoruz. İlk ebru ile başladık, inşallah devam edecektir. Farkındalık etkinliğine katkılarından dolayı Bingöl Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye, Başkan Yardımcımız Sayın Ragıp Atala’ya, Kurs Hocamız Kadir Ekici’ye çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal