“Ekiplerimiz aralıksız çalışıyor”

Sağanak yağış sonrası su baskınlarının yaşandığı bölgelerde gerekli müdahalelerin yapılması için harekete geçen ekiplerin aralıksız çalıştığını bildiren Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü, bir metrekareye 50 kilogram civarında yağış düştüğüne dikkat çekti ve şu detayları paylaştı.

Bingöl Belediyesi, etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan manzaralara ve yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Son iki gündür metrekareye 50 kilogram civarında yağış düştüğüne dikkat çekilen açıklamada, ekiplerin aralıksız çalıştığına vurgu yapıldı.

Bingöl’de önceki gün başlayan ve giderek etkisini arttıran sağanak yağış, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Özellikle üstyapı çalışmalarının henüz tamamlanamadığı Mirzan, Yeni ve Yeşilyurt mahallelerinde dağ sularının yanı sıra bu bölgelerde daha önce yapılan üzeri kapalı kanalların da patlak vermesi ve derelerin taşmasıyla su baskınları meydana geldi.

Sağanak yağış sonrası yaşananlara ve çalışmalara dair açıklamada bulunan Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü, sağanak yağış sonrası yapılan kontrollerde görülen aksaklıklara müdahale eden Bingöl Belediyesi ekiplerinin, gelen ihbarların da kısa sürede yanıtlanması için gerekli özveriyi gösterdiğini kaydetti.

ÜSTYAPININ TAMAMLANAMADIĞI YERLERDE SIKINTI YOĞUNLAŞTI

Su baskınlarının Yeni ve Mirzan mahallelerinde yoğunluk gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada; “Bu mahallelerimizde üstyapı çalışmaları henüz tamamlanmamış olup, çalışmalar devam etmektedir. Meteoroloji verilerine göre son iki günde Bingöl merkezde bir metrekareye 50 kilogram civarında yağış düşmüştür. Bu da, yağışların şiddetini göstermektedir. Bu bölgelerde üstyapı çalışmalarımız devam etmekte olup, bazı cadde ve sokaklarda suyun akışını kontrollü sağlayan arklar ve yol durumları henüz tamamlanamadığından bahse konu sıkıntılar yaşanmıştır. Yine Yeşilyurt Mahallesi’nde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin arka kısmında aşırı yağış nedeniyle çökme yaşanmıştır. Bu çökmeden dolayı yeni yapılan yol bozulmuştur. Yine bölgedeki bazı inşaat halindeki binalar su baskınlarına maruz kalmıştır. Üstyapının bittiği yerlerde sadece bodrum bağlantılarında geri tepme oluşmuştur. Düşük koddaki bazı yerleşim mekânlarının da su baskınlarına maruz kaldığı görülmüştür. Öte yandan bahse konu mahallelerimizdeki kapalı kanal sistemlerinde de yer yer patlamalar yaşanmış olup, çevredeki hanelerin olumsuz etkilenmesine sebebiyet vermiştir” denildi.

“EKİPLERİMİZ ARALIKSIZ MÜDAHALE ETMEKTEDİR

Yağışlarla birlikte Bingöl Belediyesi’nin 2 vidanjör, 2 kepçe, 20 personel ve 4 teknik personelinin yanı sıra üstyapı firmasına ait 3 kepçe ile İl Özel İdaresi ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden alınan desteklerle vatandaşların ihbarları doğrultusunda gerekli müdahalelerin yapıldığının kaydedildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı;

 “Yağışların etkisini arttırmasıyla birlikte ekiplerimiz gerekli müdahalelere başlamış olup, öncelik sırasına göre tüm bölgelerde çalışmalarını yürütmüştür. Ortaya çıkan olumsuz tablo karşısında mağdur duruma düşen vatandaşlarımızın tepkisini anlayışla karşılamaktayız. Ancak bilinmesini isteriz ki, tüm imkânlar seferber edilmiş olup, gerekli çabalar gösterilmektedir. Ekiplerimiz şuana kadar aralıksız çalışmış ve sıkıntıdaki her vatandaşımızın yardımına koşma gayretini göstermiştir. Birçok noktada benzer sorunların yaşanmasından ötürü her noktaya aynı anda müdahale şansı ne yazık ki mümkün olmamıştır. Yakın tarihte de kamuoyu ile paylaştığımız üzere altyapı ve üstyapıdan kaynaklı teknik sıkıntılar tespit edilmiş ve sıkıntıların giderilmesi için gerekli çalışma planlaması yapılmaktadır. Mağdur olan vatandaşlarımızdan özür diliyor, gerekli müdahalelerin yapılması hususundaki hassasiyetimizin bilinmesini isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal