Ebru sergisi göz kamaştırdı

Bingöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa açılan Ebru sanatı kursunda eğitim gören kursiyerler eserlerini sergiledi. Göz kamaştıran el emeği eserler, ziyaretçilerden tam not aldı.

 

Bingöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi, kısa süre önce ortaklaşa ebru sanatı kursu açtı. Sanatseverlerin ilgi gösterdiği kursa, usta öğretici olarak en büyük arzusu ebru sanatı kursu açmak olan 26 yaşındaki Kadir Ekici getirildi. Koltuk değneklerinin yardımıyla ayakta durabilen Ekici, ebru sanatı adına tüm bildiklerini kursiyerlerle paylaşmaya başladı.

 

Eserler görücüye çıktı

2 aylık eğitim sürecini tamamlayan 17 kursiyer, Ekici başkanlığında Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde sergi açtı. 32 parçanın yer aldığı serginin açılışı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Selahattin Akıncı, AK Parti İl Başkanı Yusuf Coşkun ve çok sayıda sanatseverin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Kurdele kesiminin ardından el emeği göz nuru eserleri yakından inceleyen sanatseverler, ebru sanatı hakkında Ekinci’den bilgi aldı.

 

Ebru sanatını yaymak istiyoruz

Ebru sanatını Bingöl’de yaymak istediklerini dile getiren Ekinci, “2 ay boyunca yaptığımız çalışmaların sergisini açtık. Yaklaşık 32 eser görücüye çıktı. Ebru sanatı dünya çapında ilgi gören bir sanat haline geldi. Bizde hem Bingöl’ün kültürel ve sanatsal alanına katkı sunmak hem de ebru sanatını Bingöl’de yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. 2 ay önce açtığımız kursumuz, 2 Şubat 2014 tarihinde son bulacaktır. Bu süreçte kursta eğitim gören kursiyerlerimize sertifika verilecektir. Bu dönemin sona ermesiyle birlikte tekrar kurslar açarak, ebru sanatını daha fazla sanatsevere öğreteceğiz. Desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Sergideki ürünleri inceleyen Başkan Barakazi, belediye tarafından sosyal ve kültürel aktiviteler devam edeceklerini belirterek, “Ebru sanatını daha geniş kitlelere aktarabilmek için çalışmalar yapan Bingöl Belediyesi, bu alanda genç sanatçıların yetişmesine öncülük görevini yerine getiriyor. Belediyemiz vasıflı iş gücünü arttırmak amacıyla kurslar açıyor. Kültürel faaliyetler ve sanatsal aktiviteler kapsamında, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde Kültür Merkezinde, ebru sanatı kursu açtık. 2 ay süren kurs sonunda kursiyerlerimiz ürünlerini sergiliyor. Sergide emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal