Ebru kursu ilk mezunlarını verdi

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı Ebru Kursu’nda başarı gösteren kursiyerlere törenle sertifikaları verildi. 4 aylık eğitim sürecini tamamlayan 16 kursiyer belgelerini Belediye Başkanı Barakazi ve Milli Eğitim Müdürü Sarı’nın elinden aldı.

 

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı Ebru Kursu’nda başarı gösteren kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Bingöl Belediyesi Kültür merkezi’nde düzenlenen törende 4 aylık eğitim sürecini tamamlayan 16 kursiyer sertifikalarını aldı. Sertifika törenine; Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Selahattin Akıncı, davetliler ile kursiyerler katıldı.

 

Programda ebru sanatı hakkında bilgiler veren usta öğretici ebrucu Kadir Ekici, “Ebru sanatı söyleşi ve sertifika törenimizde ebru sanatına dair yüzyıllık bu sanat geleneğini koruyup günümüze ulaştırmış olan sanatçılarımıza karşı takiben bizde bu geleneği koruyup genişletip güçlendirmek ve yaygın bir sanat dalı olması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İmkanlar dahilinde 4 aylık bir kurs süreci sonucunda sergimiz ve böyle anlamlı güzel bir gecemiz oldu. Amacımız; Bingöl’de sanatsal ve kültürel anlamda bu tür etkinlikleri çoğaltarak halkımıza ve özellikle genç kesimlere katkıda bulunmak istiyoruz. bru sanatının taklidi mümkün değildir. Bu anlamda yapılan her çalışma özeldir. Ebrucu bir yaşam boyunca sürekli kendisiyle hesaplaşmaktadır. Daha iyisine ulaşmak arzusuyla ustasından edindiği sanat ahlakıyla yoluna devam etmektedir. Ebru sanatına sahip çıkılmakla aslında geçmişine, değerlerine, kültürüne sahip çıkmış oluyor. Çünkü bizler sadece sanatı yaşatmakla kalmıyoruz. Kursiyerlerimize sanatın yanı sıra temel değerlerimizi de aktarmış oluyoruz. Bu tür sanatsal etkinliklimiz devam edecek. Bu gecede emeği gecen tüm kursiyer arkadaşlarımıza bu uğurda bana destek veren Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye, Bingöl Tiyatro Derneği’ne ve Kameraman Osman Aratemur’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tören sonrası bir değerlendirme yapan Başkan Barakazi, “Belediyemiz vasıflı iş gücünü arttırmak amacıyla kurslar açıyor. Kültürel faaliyetler ve sanatsal aktiviteler kapsamında, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde Kültür Merkezinde ebru sanatı kursu açtık. Kursiyerlerimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verdik. Çalışmalarımız devam edecektir” diye konuştu.

 

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal