Depremde ölenler için hatıra ormanı oluşturuldu

Bingöl Belediyesi, Bingöl Gazeteciler Cemiyeti, TEMA Vakfı ve Binçevder tarafından Bingöl Belediyesi Şehir Mezarlığı’nın Çapakçur Deresi’ne bakan yamacına 1 Mayıs 2003 depreminde hayatını kaybedenler anısına fidan dikildi.

 

176 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı 1 Mayıs 2003 depreminin üzerinden 12 yıl geçti. Bingöl Belediyesi, Bingöl Gazeteciler Cemiyeti, TEMA Vakfı ve Binçevder, depremde hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için şehir mezarlığında toprak kayması tehlikesi bulunan yamaca fidan dikti.

 

1 Mayıs 2003 Bingöl depremini unutmadıklarını belirten TEMA Vakfı Bingöl Temsilcisi Cuma Karaarslan, bu kapsamda hayatını kaybedenler anısına fidan diktiklerini söyledi.

Karaaslan, “Bugün burada 1 Mayıs 2003 yılında Bingöl’ü derinden sarsan deprem dolayısıyla kaybettiğimiz öğrenci ve diğer insanlarımız için bir hatıra ormanı kurmak istedik. Bunu proje kapsamında hedeflemeyi düşünüyoruz. 4 adet etkinliğimiz olacak ve bugün ilkini gerçekleştirdik. Sonbahar dönemine kadar bu etkinlikler devam edecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bingöl Belediyesi tarafından desteklenen uyuşturucu ve şiddetle mücadele kapsamında uygun faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Temel hedef noktasında bu yıl biraz değişiklik yaptık. Daha önce çıplak kök ve derinliği olmayan 1-3 yaş arası ağaçlar seçmiştik bu yıl ise 10 yaşından yüksek ağaçlar seçtik. Bingöl Belediyesinin planladığı Çapakçur vadisi projesine uygun ormanlar oluşturmak üzere hem biz hem de vatandaşın bu konuda parasal destekle kendi ormanlarını oluşturma fırsatını oluşturuyoruz. 3 bölge belirledik. Dileyen bütün vatandaşlarımız Belediye yâda Tema vakfına uğrayarak uyuşturucu ile mücadele kapsamında 50 TL alt limit olmak üzere üst limitte gönüllerinden ne koparsa kendilerine ait ormanları oluşturmaya hazırız” dedi.

 

Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Şanlı ise, 1 Mayıs depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, depremde yaşamını kaybedenler anısına ağaç diktiklerini söyledi.

 

Ağaç dikim alanı olarak toprak kayması tehlikesi bulunan Şehir Mezarlığı’nın Çapakçur Vadisi’ne bakan yamacını seçtiklerini belirten Şanlı, “Şehir mezarlığı yamacında toprak kayması riski var. Bu nedenle hem depremde hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak hem de  oradaki mezarları korumak için bölgeye fidanlar diktik. Diktiğimiz fidanların kurumaması için belirli aralıklarla fidanları sulayacağız. İnşallah bugün diktiğimiz fidanların uzun yıllar sonra büyüdüğünü ve ormanlık alana dönüştüğünü görürüz” dedi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal