Çocuklar için ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ semineri

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi ile kurum müdürlerinin eşlerinin de katıldığı eğitim seminerinde Sevgi Evleri’ndeki çocuklar için  ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ konusunda bilgiler verildi.

 

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi öncülüğünde, Sevgi Evleri’ndeki çocuklar için  ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ semineri düzenlendi.

 

Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ konusunu işleyen Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Uzman Psikolojik Danışmanı Mahsum Avcı’nın slayt gösterisi eşliğinde, ‘Bir Hedefiniz Olsun, Planlı Olun, Giyime ve Temizliğe Önem Vermek, Kendinizi Geliştirin, Şükretmek, Allah’a şükretmek bize neler kazandırır?, Çözüme Odaklanın, ve Kitap Okuma’ hakkında bilgiler verdi.

 

‘KENDİNİZİ GELİŞTİRİN’

Belirlenen hedefe ulaşmak için mutlaka bir hedefin olması gerektiğini ifade eden Avcı, “İster günlük, ister aylık, isterseniz de yıllık olsun. Hayatınızda bir hedefin olması ve o hedefe doğru ilerlediğinizin farkında olmanız sizi ruhsal olarak tatmin edeceği gibi yaptığınız işlerde daha başarılı olmanızı da sağlayacaktır. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için kesinlikle bir planınızın olması gerekiyor. Rastgele yapılan işler genelde aksar ve sizi yarı yolda bırakır. Planlı ve adım adım ilerlemek çalışmalarınızı doğru ve zamanında bitirmenizi sağlayacaktır. Sizi mutlu hissettirecek güzel, temiz ve rahat kıyafetler giyinmekten sakın kaçınmayın! Kıyafetinizle birlikte siz de kendinizi iyi hissedeceksiniz. İnsanın doğasında olan sürekli yeni bir şeyler öğrenme güdüsüne olumlu cevap vererek kendinizi geliştirin. Bazen bir şeyler yazmak, sizi geliştirecek bir şeylerle meşgul olmak, bazen de bir şeyler tasarlamak... Bir şeyler ürettiğiniz zaman duyduğunuz hazın tarifi mümkün olmayacaktır” dedi.

 

‘SORUNLAR İÇİN KENDİNİZİ YA DA BAŞKALARINI SUÇLAMAKTAN VAZGEÇİN’

Bir şeylerin yolunda gitmediği durumlar olduğunda mutlaka şükredebileceğiniz başka iyi şeyler vardır İnsanların çoğu sorunlara odaklanarak elindekilere şükretmeyi unutur. Bir olumsuzluk yaşadığınız zaman, yaşamınızdaki olumlu konulara şükretmeye başlayın. Allah’ın buyruğunu yerine getirmiş olur ve onun sevgisini kazanırız. Bize verdiği değeri, ilgi ve yakınlığı kalbimizde hissederiz. Bu durum bizim mutlu ve huzurlu olmamızı sağlar. Allah’a şükretmek bir anlamda; verilen nimetleri onun hoşlanacağı şekilde değerlendirmektir. Bu da Allah’ın koyduğu kurallara uymak ve onları gözetmekle gerçekleşir. Bu durum bize verilen nimetleri daha dikkatli, yerli yerinde kullanmayı ve değerini bilmeyi öğretir. Elimizdeki nimetleri artmasına ve bereketlenmesine yardımcı olur. Yüce Allah Kur’an’da “Ant olsun eğer şükrederseniz elbette size nimetlerimi artırırım”(İbrahim Suresi, 7. ayet ) buyurarak bu duruma işaret etmektedir. Yaşamın pek çok anında farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sorunu zihninizde evirip çevirmek yerine çözüme odaklanın. Sorunlar için kendinizi ya da başkalarını suçlamaktan vazgeçin. Sorunlar karşısında arzu ettiğiniz sonuca odaklanın ve buna nasıl ulaşacağınıza kafa yorun. Eğer bir şekilde çözümü olmayan bir sorun ise durumu olduğu gibi kabul edin. Eğer bir çözüm yolu yoksa siz soruna odaklansanız da bir şey değişmeyecek. Hiç değilse kendi enerjinizi negatif duygu ve düşüncelerle boşa harcamamış olursunuz. Sevdiğiniz bir şeyler yapmak için zaman ayırın” diye konuştu.

 

 

‘HER GÜN EN AZ 15 SAYFA KİTAP OKUYUN’

Zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Avcı, “Vaktiniz çok değerli. Bu değerli zamanı yapmaktan hoşlanmadığınız, gereksiz işler yaparak harcamayın. Bir işe başlamadan önce bunu gerçekten yapmak isteyip istemediğinizi düşünün. Eğer yapmak istemiyorsanız, bunu yapmak zorunda olup olmadığınızı düşünün. Eğer cevap evet ise onu, yapmak isteyeceğiniz bir şeyle geliştirmeye çalışın. Düzenli kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu olamaz. Evde, otobüste, canınızın sıkıldığını hissettiğiniz bir anda, bir kitabın kapağını açmak sıkıntınızı gidermeye yetecektir.  Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişecektir. Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek. Kitap okumak hiç şüphe yok ki, yaratıcılığınızı arttıracaktır. Kitap okumak sizi daha duyarlı bir birey hâline getirecektir. Kitap okumak odaklanmanızı güçlendirecektir. Her gün en az 15 sayfa kitap okumak gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

SEMİNERE KATILANLARA TEŞEKKÜR

Program sonunda değerlendirmelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi, “Sevgi Evleri’de kalan çocuklarımız için ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ konusunda seminer düzenledik. Çocuklarımızın hem programlı hem de çözüme odaklanan bireyler olması için bu etkinliği düzenledik. Programa katılan katılımcılara ve RAM Uzman Psikolojik Danışmanı Mahsum Avcı’ya çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal