Çalışmalarla engellilerin sorunları ortadan kalktı

Bingöl Belediyesi tarafından engellilere yönelik olarak verdiği yemek programında konuşan Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, Bingöl Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla engellilerin sorunlarının birer birer ortadan kalktığını ifade ederek, “Bu değerli çalışmalar için biz belediye çalışanlarına ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye canı gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Bingöl Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle kentte yaşayan engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak Eyfel Restaurant’ta yemek verildi. Verilen yemeğe; Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediyesi Başkan Vekili Halim Sugü, Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Atala, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yılmaz Seven, Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, Bingöl Tüm Engelliler Derneği Başkanı İdris Canlı ile ildeki engelli vatandaşlarımız katıldı.

 

Programda bir konuşma yapan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, engellilere yönelik olarak son zamanlarda önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, “Bu önemli günde bizleri unutmayıp, bizler için emek sarf eden ve bu organizasyonda büyük katkısı olan Belediye Başkanımıza ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz. Biz engelliler, 3 Aralık’ta sadece hatırlanmadığımızı yapılan çalışmalarla artık güzel bir şekilde görebiliyoruz. Fiziki olarak yapılan çalışmalar ve engellilere yönelik yapılan kanuni düzenlemeler, biz engellilerin toplumsal duyarlılığını ve engellilerin toplumdaki yerini üst seviyeye çıkarma çabaları iyi bir şekilde devam ediyor. Bu anlamda bizler için emek sarf eden herkes; inşallah Allah’ın kendilerine cennet nasip ettiği meziyetlerden faydalanarak, ahrette bunun ecrini alacaklardır” dedi.

 

Engellilerin sıkıntılarının birer birer ortadan kalktığına işaret eden Korkutata, “Biz hizmet ehli olarak engellilerin sıkıntılarını her alanda talep ettiğimiz sayın valimiz ve belediye başkanımızdan gerekli destekleri aldık. İnanıyoruz ki bu çalışmalar en kısa zamanda hız kazanarak engellerin aşılması noktasında en güzel seviyeye gelecektir. Engellilerle ilgili yaptığımız çalışmalarda Sayın Belediye Başkanımız Yücel Barakazi’nin üstyapı çalışmaları kapsamında kaldırımlarda yapılan ‘Engelli İz Yolu’ ile parklarda yapılan engelli oyun guruplarıdır. Engelli iz yolu ile kaldırımlara kılavuz taş ve uyarı taşlar ile engelli yürüyüş yolları oluşturuldu. Ayrıca; Kaldırımlardaki engelli rampaları ve kaldırım önlerine konulan dubalar ile engellilerin bağımsız olarak hareket etmeleri, kimseden destek almadan günlük hayatlarındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Çünkü bizim gündelik hayatımızı gerçekleştirdiğimiz çarşı merkezinde yaşadığımız bu engeller birer birer kalkıyor. Bu anlamda bu değerli çalışmalar için biz belediye çalışanlarına ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye canı gönülden teşekkür ediyoruz. Sayın Valimizin verdiği talimatlarla kurumlarda engelliler için Erişebilirlik Komisyonu adına yaptığımız çalışmalarda birçok noktada engellilerin engelleri aşması noktasında çok iyi neticeler elde ettik. Hastanelerdeki engellerin kaldırılmasını da çok önemsiyoruz. Kurumların bugüne kadar çözüm ürettikleri gibi bundan sonrada aynı kararlılıkla engellilerin sorunlarını çözmelerini bekliyoruz. Bizlerin hayatını kolaylaştıran herkese teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” diye konuştu.

 

Engellilerin gününü kutlayarak sözlerine başlayan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “Sizlere özel bir gün vesilesiyle burada bir araya geldik, aynı sofrayı, aynı mekanı paylaştık. Bundan dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Ülkemiz genelinde artık engelli kardeşlerimizin sosyal görünürlükleri, toplum içerisindeki temsiliyetleri ve onlara toplum içerisinde verilen kıymetin hak ettiği noktaya doğru gelmesi ikinci mutluluğum. Bingöl özel mutluluğumda, Bingöl’de engelli kardeşlerimizin hem sivil toplum kuruluşlarında örgütlü faaliyetleri, hem de her alanda ve noktada onların görünürlüklerinin artıyor olması, bu noktada engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının büyük gayret ve katkısı var. Ondan dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Ülke genelinde ve yerel anlamda engellilere yönelik önemli atılımların olduğunu dile getiren Köşger, “Gelişmiş ve kalkınmış bir toplum her manada mutlu olmuş, ileri gitmiş, tüm fertlerin o topluma ait olmaktan mutluluk duyduğu toplumlar genel itibariyle bütün fertlerin ötekileştirilmeden toplumla kaynaştığı ve bütün fertlerin ve bireylerin kendi kabiliyetleri çerçevesinde o toplumun faydasına sunabildiği toplumlar mutlu toplumlardır. Ülkemizde bu noktada kısa zamanda oldukça önemli mesafeler kat edildi.  Bu toplum çoktan beridir yaşadığı sıkıntıları, ötekileştirdiği kişileri, dışladığımız kesimleri nasıl bir araya getiriyorsak, kaynaştırıyorsak, engelli kardeşlerimiz için de bir takım adımlar atılıyor. Onların toplum içerisindeki erişilebilirlikleri, topluma entegre olma noktasındaki önlerine çıkan engeller, kendilerinden kaynaklanmayan ancak toplumların kendi önlerine koydukları engeller, birer birer kalkıyor. Bu noktada da merkezi idareyi temsil eden bu ilin mülki idare amiri olarak ve tabiî ki sizin hayatınıza değinen, bütün işleri organize eden belediye teşkilatı yerel yönetimler sizlerin bütün sıkıntılarınızı giderme gayretindeyiz. Bir takım adımlar atılıyor. Belirli bir noktaya kadar getirildi. Daha iyi bir seviyeye getirilmesi için hep birlikte gayret edeceğiz. Sizler makul, mantıklı ve engelli kardeşlerimizin hayatını zorlaştıran hususları çekinmeden ilgili mercilere aktarmanız lazım. Bizlerde daha iyisini yakalamak için birlikte gayret edeceğiz. Sizinle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve şeref duydum” şeklinde konuştu. 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal