‘Çalışan Eller Projesi’ ile Meslek Kazanıyorlar

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında çalışmalarını yürüten Bingöl Belediyesi, 'Çalışan Ell

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında çalışmalarını yürüten Bingöl Belediyesi, 'Çalışan Eller Projesi' kapsamında Yeni Mahalle Semt Konağı’nda 4 yeni kursaçtı.

 

Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Projesi (SODES) tarafından desteklenen  ‘Çalışan Eller Projesi Belediye Semt Konağı’nda devam ediyor.

 

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten Proje Birimi tarafından SODES’e sunulan ve kabul edilen ‘Çalışan Eller’ Projesi bünyesinde açılanWeb Tasarım, Bilgisayarlı Muhasebe, Doğalgaz Tesisatçılığı ve Bakır İşleme Kursları ile 112 kursiyere ücretsiz eğitim veriliyor.

 

‘MESLEK ALTIN BİLEZİKTİR’

SODES kanalıyla 4 kursun açıldığını belirten Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bingöl Belediyesi sosyal belediyecilik alanında güzel işler yapıyor.İnsan merkezli bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Bingöl  Belediyesi olarak istihdama yönelik çalışmalarımızda, proje ofisimiz önemli projelere imza atıyor. Şu ana kadar yaptığımız projelerimizde gençlerimize eğitim verme mutluluğunu yaşadık. Biz eğitim ve istihdama yönelik projelere ağırlık veriyoruz. Bunun için oluşturduğumuz proje ofisimizle tüm proje başlıklarını takip ederek kurumumuzun uygun şartları karşılayan tüm projelerde aktif bir şekilde yer almaya gayret ediyoruz. Kendisini geliştiren ve donanımlı hale gelen insanlarımızın daha rahat iş imkânına kavuştuğunu görmek ve yaptığımız çalışmaların fayda sağladığını görmek gerçekten bize mutluluk veriyor” dedi.

 

‘KALİFİYE ELEMAN İHTİYACI KARŞILANIYOR’

Kurslar hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, “Belediyemiz Semt Konağı’nı kurs merkezi olacak şekilde yeniden dizayn ettik. Kurslar için uygun halle getirilen eğitim sınıflarında tüm ihtiyaçları karşıladık.  1.000 saat sürecek olan Bakır İşleme Kursu için 25 genç hanım kardeşimiz kursa devam ediyor. Kurs sonunda meslek sahibi olma imkânına kavuşacak kadınlarımız hem kendi aile bütçelerine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar. Bu yıl dağıtımına başlanacak olan doğalgaz için gençlerimizin gerekli mesleki bilgiye sahip olmaları için kurs merkezinde hem pratik hem de teorik eğitimler verilmektedir. Gençlerimiz aldıkları 738 saatlik doğalgaz iç tesisatçılığı eğitimi sayesinde bu alanda gerekli donanıma sahip olacak ve istihdamları kolaylaşacaktır.Bu sayede hem işveren tarafından talep edilen kalifiye eleman ihtiyacı, hem de işsiz gençlerimiz için yeni iş imkânları sağlanmış olacaktır. Ayrıca Web Tasarım Kursu’nda 25 kişi ve Bilgisayarlı Muhasebe Kursu’nda da 25 kişi eğitim görüyor. Belediyemiz tarafından devam eden 4 kursumuzda 112 kursiyerimizi vasıflı eleman olarak yetiştirmiş olacağız. Mesleki kurslarımıza devam eden kursiyerlerimize günlük 10 TL cep harçlığı vermekteyiz. Kurs kapsamında işsiz gençlere mesleki eğitim kursları verilmekte ve eğitim sonunda kursiyerlere MEB onaylı sertifikaları verilecektir” ifadelerini kullandı.

 

4 KURSTA 112 KURSİYER ÜCRETSİZ EĞİTİM GÖRÜYOR

4 kursta toplamda 112 kursiyere ücretsiz eğitim verildiğini ifade eden Başkan Barakazi, “Proje kapsamında 37 kişiye 4 aylık Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu, 25 kişiye 6 aylık Bakır İşlemeciliği Kursu, 25 kişiye 2 aylık Web Tasarım Kursu, 25 kişiye 2 aylık Bilgisayarlı Muhasebe Kursu verilecektir. Her kursiyere almış oldukları mesleki kurslarla ilgili MEB onaylı sertifikalar verilecektir. Projemizin gerçekleşmesini sağlayan Kalkınma Bakanlığımız ile Bingöl Valiliğimiz başta olmak üzere bu projenin yürütülmesinde görev alan proje birimimize ve belediye personelimize Bingöllümüz adına teşekkür ediyorum. Her platformda desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

120 KİŞİ GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ALACAK

Semt Konağı’nda mesleki kursların yanında kültürel kurslarında devam ettiğini belirten Başkan Barakazi, “Şunda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile gençlerimiz için ortaklaşa düzenlediğimiz Osmanlıca Kursu, Arapça Kursu ve Kuran-ı Kerim Kursu devam ediyor.  Ayrıca kendi işini kurmak isteyen girişimci adayı vatandaşlarımıza yönelik KOSGEB işbirliğiyle başlattığımız Uygulamalı Girişimcilik Kurslarımızda devam etmektedir. Bu kurslar sonucunda 120 kişi girişimcilik sertifikası alacak ve kendi iş yerlerini açacaklardır” şeklinde konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal