BİNGÖL’E HAYRAN KALDILAR

Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kültür Günleri’ kapsamında kente gelen gazeteci, yazar, milletvekili, fikir adamı ve sosyal medya uzmanları, dolu dolu iki gün yaşadı. Cevizin, kavurmanın, pestilin tadına varıp, kentin doğal ve termal tesislerini tanıyan ve Bingöllülerin misafirperverliğine hayran kalan konuklar, farklı konularda çok sayıda panel düzenledi.

Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen ve koordinatörlüğünü Muhammet Berdibek’in yaptığı “Bingöl Kültür Günleri” kapsamında, gazeteci, yazar, milletvekili, fikir adamı ve sosyal medya uzmanlarından oluşan 45 kişi Bingöl’e geldi.

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezi’nde başlayan Bingöl Kültür Günleri programı, çeşitli etkinliklerle devam etti.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi bahçesinde kurulan stantlarda kitap imzalama etkinliği düzenleyen konuklar, daha sonra halk oyunları ekibiyle halay çekti. Bingöl’ün meşhur cevizi, kavurması, balı, pestili ve yöresel lezzetlerinin tadına varan konuklar, daha sonra birbirinden farklı oturum ve paneller düzenledi.

“DARBENİN ARKASINDA AMERİKA VAR”

“Türkiye`nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi”, “Abiler Nedir Sizin Meseleniz”, “Küresel ve Bölgesel Gelişmeler” ve “Düşünce ve Şehir Etkileşimi” başlıklı oturumlar kapsamında konuşan araştırmacı gazeteci Nihat Nasır, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin fikirlerini paylaştı.

Kadınların askerlere karşı durmasının, insanların tankların önüne yatmasının sıradan bir şey olmadığını vurgulayan Nasır, “O gece melekler geldi, o arkadaşlarımızın, o insanların sırtını sıvazladı ve insanlara müthiş bir güç geldi.” dedi.

Nasır, “Dünyada 15 Temmuz’un bir örneği daha yoktur. Halklar ilk kez teşebbüs edilen bir darbeyi önlemiştir. Ben eminim ki metafizik güçler, bu 15 Temmuz muhteşem direnişinin önemli aktörlerinden biridir. Kur’an’da Allah Peygambere, ‘biz seni Bedir’de 2 bin melekle destekledik’ diyor. Demek ki cenabı-ı Allah’ın böyle kritik süreçlerde, kritik dönemlerde, kritik durumlar için melekleri var ve bir takım hadiselere müdahil oluyorlar. Ben böyle inanıyorum meleklerle geldi ve darbe kahramanlarının sırtını sıvazladı ve yüreklerine, kalplerine cesaret verdi. Darbe gecesi bir hanım efendi vardı, darbecilere direnen, o erkeğin yüreğini, cesaretini toplasanız o hanım efendideki cesaret etmezdi. Başka bir adam vardı, iki tankın altına yattı. Dolayısıyla ben meleklerin olaya müdahil olduğu kanaatindeyim” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tarihin akışının değiştiğini belirten Nasır, “Açık söylüyorum, darbenin arkasında kesinlikle Amerika’nın olduğu kanaatindeyim. Bu müdahale, Amerika’nın Türkiye ve Ortadoğu halkları üzerindeki 100 projenin alt üst edilmişidir. Amerika çok büyük bir şaşkınlık içerisindedir. Darbe gecesinin kahramanları, Amerika’nın 100 yıllık hesaplarını alt üst etmiştir” diye konuştu.

Cihannuma Derneği Genel Başkanı Mustafa Şen ise darbelerin iki ortak özelliği olduğunu ve bunların Atatürkçülük ve demokrasi adına yapıldığını dile getirdi.

Şen, 15 Temmuz darbe girişiminin paralel bir ordu tarafından yapıldığını ve "Türk silahsız kuvvetleri" tarafından bastırıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Darbelerin ortak iki tane özeliği var, birincisi; hepsi Atatürkçülük adına yapıldı, ikincisi ise demokrasi adına yapıldı. İlginçtir ki demokrasiler darbe üretiyor. Bu sadece Türkiye`de değil, birçok ülkede oluyor.”

Gün boyu devam eden etkinlikler kapsamında ‘Abiler nedir sizin meseleniz’, ‘Kültürel ve bölgesel gelişmeler’, ‘Çevre, şehircilik ve yerel yönetimler (düşünce ve şehir etkileşimi)’ başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

İki gün boyunca Bingöl’de bulunarak kentin yöresel ve kültürel zenginliklerini tanıyan katılımcılar, sosyal medya üzerinden Bingöl’e ve Bingöllülere övgüler yağdırdı.

BARAKAZİ: “KENTİN TANITIMINA KATKI SAĞLADIK”

Vatandaşlarca yoğun ilgiliyle takip edilen programların ardından açıklama yapan Bingöl Belediyesi Başkanı Yücel Barakazi, kentin tanıtımına katkı sunmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin dolu dolu geçtiğini söyledi.

Barakazi, “Program kapsamında gelen misafirlerimize Bingöl`ün kavurması, balı, cevizi, pestili, yöresel ürünleri ve yemekleri tanıtılacak ve doğal güzellikleri olan yüzen adayı, termal tesisleri tanıtılarak, ulusal boyutta ilimizin tanıtımının yapılmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal