Bingöl’de 143 ton tıbbi atık toplandı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 2015 yılında 143 ton tıbbi atık toplandığını belirtti.   Konu hakkında yazılı bir a&

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 2015 yılında 143 ton tıbbi atık toplandığını belirtti.

 

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “İlimizde çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla tıbbi atıkların çevreye ve insan sağlığına vermiş olduğu zararları ortadan kaldırmak için yaptığımız çalışmalar sonucunda 2015 yılı içerisinde il merkezinde toplam 143 ton tıbbi atık toplanmıştır. Bu kapsamda tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi ile ilgili Erzurum Büyükşehir Belediyesiyle yapılan protokol gereği tıbbi atıklar Erzurum’daki Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde bertaraf edilmiştir”  dedi.

 

Barakazi, “Bingöl’de toplanan tıbbi atıklar Erzurum’a götürülerek orada sterilize ediliyordu. Bu atıklar sterilize edilmediği takdirde çok zararları olan atık türleridir. Tıbbi atıkların Erzurum’a götürülmesi yerine böyle bir tesisin şehrimize kazandırılması için girişimlerde bulunduk ve tesisi ihale ettik. Tesisin yapımı tamamlandı. Tıbbi atıkların sterilizasyonu tesis işletmeciliğini 10 yıl boyunca Vertisa Çev.Teknj. İnş. Rek. Danş. İth. İrc. San. ve Tic. Ltd. Şti yap-işlet-devret modeliyle yürütecek. İhale ile Binçevbir’e aylık 1.800 TL gelir elde edecek. Bu yıldan itibaren tıbbi atıklarımız Bingöl’de bertaraf edilecek. İlimize ve Binçevbir üye belediyelerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal