Bingöl Belediyesi’nden ‘Çalışan Eller’ Projesi

2015 yılı SODES projesi kapsamında Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Çalışan Eller’ projesinin imza töreni gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen imza töreninde Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ile Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, ‘Çalışan Eller’ Projesinin sözleşmesini imzaladı.

 

Bingöl Valiliği tarafından Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) sözleşme imzalama töreni düzenlendi.

 

Kalkınma Bakanlığı’nca uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) 2015 yılı sonuçları açıklandı. Yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleştirmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak amacıyla, Kalkınma Bakanlığınca uygulanan ve istihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat ve spor alanlarındaki projeleri destekleyen SODES Programı 2015 yılı kapsamında desteklenen projelerin imza töreni gerçekleştirildi. Bingöl’de 17 proje asıl listede, 7 proje ise yedek listede yer aldı.

 

Sözleşme sonrası açıklamalarda bulunan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, SODES Programlarını fırsat bildiklerini belirterek, sosyal projelere devam edeceklerinin altını çizdi.

 

Çalışan Eller Projesi hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, “Bingöl İli bölgemiz içinde genel istihdam oranı yüzde 50.8 ve kadın istihdam oranı yüzde 6’dır. Bu nedenle bölgeler arasındaki uçurumun bir nebze olsun azaltılarak Bingöl’deki genç erkekler ve kadın işsizlere istihdamı kolaylaştırmak üzere nitelik kazandırmak hedeflenmektedir. Amacımız ilimizde birçok bakımdan dezavantajlı durumda bulunan kadın ve erkeklerin nitelik kazanmasına katkı sunacak teknik ve eğitsel altyapı devam eğitim merkezleri oluşturulacaktır. Proje kapsamında oluşturulacak olan Mesleki Eğitim Merkezimizde 18-50 yaş arası toplam 100 kişiye Gümüş İşletmeciliği Kursu, Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu,  Web Tasarım Kursu ve Bakırcılık Kursları verilecektir. İş kurma ve iş bulma amacına uygun nitelikler arttırılacaktır” dedi.

 

Barakazi, “Kurulan eğitim merkezi belediyemiz bünyesinde sürekli bir eğitim ve üretim desteği ile gelir alanı olarak kursiyerlere ve yeni oluşacak taleplere uygun konum alınarak desteklemeler devam edecektir. 12 ay sürecek projemizde hazırlık ve eğitim süreleri eğitim modülü uygulamalarında sağlanacak sertifika koşullarına göre belirlenmiştir. Proje kapsamında sergi, piknik, panel ve konferanslar verilmesi planlanmaktadır” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal