Belediyeden hava kirliliği denetimi

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, kentte hava kirliliği denetimlerinin düzenli olarak yapıldığı bildirildi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, kentte hava kirliliği denetimlerinin düzenli olarak yapıldığı bildirildi.

 

Hava kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği, Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kapsamında kış aylarında yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla yapılan denetimlerde katı yakıtın uygunluğuna, yakma tertibatının uygunluğuna ve kazan dairelerinde oluşabilecek olumsuzlukların yol açtığı hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla katı yakıt kullanan kamu kurumları, eğitim kurumları, karakollar, iş hanları ve oteller bu kapsamda denetlenerek toplamda 50yerde incelemeler yapıldı. Kamu kuruluşlarında 30 yerde yapılan denetimlerde kömür numunesi alınarak analize yollandığı, çıkan analiz sonuçlarının mevzuatlar kapsamında sınır değerlerini sağladığı kaydedildi.

 

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, kent merkezinde düzenli olarak özellikle kalorifer ve sobaların ilk yakım saatlerinde hava kirliliğini önlemeye yönelik denetimlerin yürütüldüğü belirtildi.

 

Açıklamada, Bingöl Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan denetimlerde kömürün kalitesine, kalorifer yakıcısının ateşçi belgesine ve kalorifer kazanının tekniğine uygun yakılıp yakılmadığına ilişkin kontroller yapıldığı kaydedildi.

 

Kullanılan katı yakıtın uygunluğuna, yakıcının ‘Ateşçi belgesi’ olup olmadığına bakıldığı belirtilen açıklamada, “Kış mevsimi nedeniyle ısınma kaynaklı olarak kullanılan katı yakıtın neden olduğu hava kirliliğini azaltmak için kamu kuruluşları ve vatandaşlarımızın bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu hatırlatmak, hava kirliliğinden kaynaklı solunum yolu hastalıklarının önlenmesine yönelik olarak çalışmalarımız ve denetimlerimiz artırılarak devam edecektir. İlimiz kış sezonu 2015 yılı itibariyle 50 farklı yerde hava kirliliğine yönelik denetimler gerçekleştirilmiş, kamu kuruluşunda 30 yerde kömür numunesi alınarak analize yollanmış ve çıkan analiz sonuçlarının mevzuatlar kapsamında sınır değerleri sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca 2015-2016 yılı kış sezonu boyunca Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte koordineli bir şekilde denetimler gerçekleştirilmiş olup bu denetimlerde kömürün kalitesine, kalorifer yakıcısının ateşçi belgesine ve kalorifer kazanının tekniğine uygun yakılıp yakılmadığına ilişkin kontroller yapılmaktadır. Denetimlerde, eksik görülen hususlar ilgili birimlere yazılı ve sözlü olarak iletilmektedir. Kalorifer ve kömür kazanı nasıl yakılır, ateşli sertifikası var mı, yok mu? Baca temizliğinin yapılıp, yapılmadığı konularında sözlü uyarılar yapılmaktadır. Ayrıca denetimlerde gerekli teknik bilgiler kalorifer yakıcılarına verilerek, kent merkezinde konuya ilişkin bilgilendirici broşürlerin dağıtımı yapılmaktadır. Özellikle resmi kurum ve çok katlı apartmanlarda kalorifer yakıcılarının tekniğine uygun yakımı konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

Isınmadan kaynaklı olarak kullanılan katı yakıtların neden olduğu hava kirliliğini azaltmak için denetimlerin süreceği belirtilen açıklamada, temiz ve sağlıklı bir çevre için herkesin üzerine düşen hassasiyeti göstermesi gerektiği vurgulandı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal