Başkan Barakazi, Gazetecilere 20 ayını değerlendirdi

Yerel ve ulusal basın mensuplarıyla geride bıraktığı 20 ayını değerlendiren Başkan Barakazi, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Bingöl Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmaları kentteki gazetecilerle yerinde inceleyen Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, modern Bingöl’ü inşa etmek üzere çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

 

Kültür Mahallesi’nde yapılması planlanan ikinci etap için yerli inşaat firmalarıyla görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Barakazi, şartların oluşması halinde TOKİ koşullarının geçerli olacağını kaydetti.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. 20 aylık görev sürecini değerlendiren Başkan Barakazi, yürütülen hizmetler hakkında basına bilgi verdi.

 

Mali durum hakkında bilgi veren Başkan Barakazi, “2014 yılı kesinleşen bütçemiz 63.452.211.95 TL( %74), 01 Ocak 2015 tarihinden 30 Kasım 2015 tarihleri arasındaki 11 aylık gelirimiz ise 62.894.337,73 TL( %84)’dir” dedi.

 

BELEDİYE HİZMET BİNASI

Yeni Bingöl Belediyesi hizmet binasına yönelik de bilgiler veren Başkan Barakazi, şunları söyledi: “Belediye hizmet binasının inşa edileceği yeri belirlemek üzere gayrimenkul değerleme firması çağırıyoruz. Onların değerlendirmeleri sonucu binanın yapılacağı yeri karara dönüştüreceğiz, fakat askeri alanın diş hastanesi kısmına düşecek şekilde olması bir fikir ön plana çıkmıştı. Batıda görüştüğüm önemli mimarlar, ‘Belediye binasının şehrin kimliğini yansıttığını’ söylüyorlar. Buda tekrar 1 Nolu sağlık ocağının bulunduğu alanı ön plana çıkarıyor. Belediye binasının inşa edilmesindeki zaman kaybımız, yer konusunda karar vermememizden kaynaklanıyor. Gayrimenkul değerleme firmasının yapacağı incelemenin ardından oluşacak fikir çerçevesinde bir karar vereceğiz.””

 

ÜSTYAPI TAMAMLANDI

Üstyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan Barakazi, imar sahası dışında olan yerlerde de üstyapı çalışması yaptıklarını ifade ederek, “Üstyapı çalışmalarımızı önemli ölçüde bitirdik. 2015 yılında başladığımız üstyapı çalışmaları kapsamında 260 000 m² kilitli parke taşı ile yol ve kaldırım 70.000 m² BSK asfalt (11000 Ton), 3.500 m³ taş duvar, 200 metre İstinat duvarı, engelliler için 4.000 iz yolu, 2000 metre içmesuyu hattı ile 3.000 metre Kanalizasyon hattı döşenmiştir. Yaptığımız çalışmalarla Özellikle Mirzan ve Yeni Mahallede imarda yol geçen ancak yol vasfı olmayan yerleri kilitli parke taşları ile döşedik. Yeni Mahalle, Mirzan Mahallesi ve İnalı Mahallesi’nde üstyapı çalışmalarımız tamamlandı. Simani ve Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallelerinde kilitli parke döşeme çalışmalarımız önemli tamamlandı. İmar sahası dışında kalan birçok yerde de üstyapı çalışması yaptık. Hava ve diğer nedenlerle kalan yerlerde de önümüzdeki yıl çalışma yapacağız” dedi.

 

ARAÇ FİLOSU

Belediyenin araç filosu hakkında bilgi veren Barakazi, “Belediyemize 3 adet sıkıştırmalı çöp toplama aracı, 2 adet ford Transit Connect, 1 adet Fiat Fiorino, 1 adet Renault Kango, 1 adet Dodge pikap, 1 adet vidanjör, 1 adet yol süpürme aracı, 1 adet İtfaiye aracı ve 1 adet Ambulans (Sağlık İl Müdürlüğü’nden hibe)olmak üzere toplam 12 adet araç Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermek üzere araç filomuza katılımı sağlanmıştır” diye konuştu.

 

Yeni Mahalle’de bulunan Semt Konağında çeşitli dallarda kurslara başladıklarını belirten Başkan Barakazi, SODES projesi kapsamında 4 yeni kursunda yine Semt Konağı’nda açılacağını dile getirdi.

 

ENGELLİLER İÇİN İZ YOLU

Engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalara değinen Başkan Barakazi, üstyapı çalışmaları kapsamında kaldırım üzerlerine engelliler için iz yolunun yapıldığını belirterek, “Üstyapı çalışmaları kapsamında şehir merkezinde görme engelliler için yürüme yoluna engelliler için iz yolu yaptık. Üstyapı çalışmaları kapsamında görme engelli vatandaşların gitmek istedikleri yerlere rahat ulaşabilmeleri amacıyla Şehrin önemli ulaşım akslarında kaldırımlara kılavuz taş ve uyarı taşlar ile engelli yürüyüş yolları oluşturuldu. Ayrıca engellilerin kaldırımlarda rahat geçiş yapabilmeleri için kaldırım rampaları uygun hale getirildi” ifadelerini kullandı.

 

İÇMESUYU

Barakazi, daha önce açılan 7 sondajdan su numunesi alınarak test edilmek üzere Elazığ’a gönderildiğini ve sonuçların temiz çıktığını söyledi. Sondaj kuyularının içmesuyu şebekesine bağlanmayacağını kaydeden Barakazi, “7 sondaj kuyumuz hazır. İhtiyaç duyulduğu halde, şehrin şebekelerine bağlayabiliriz. Ayrıca Mirzan Mahallesi’nde bulunan 3 bin metreküplük Az Deposu’ndan Yeni Mahalle’nin üst kısımlarına yeni bir içmesuyu hattı çektik. Bu şekilde içmesuyu üst kotlara rahat bir şekilde ulaşabilecek” dedi.

 

İçmesuyu depolarının izolasyonu ve bakımının yapıldığını da kaydeden Barakazi, heyelana maruz kalan 12 kilometrelik güzergâhın değiştirildiğini söyledi.

 

Barakazi, 1. Nolu Sağlık Ocağı, MEB Lojmanları, Saray Mahallesi Selim Atala Camii yanında bulunan eski Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nün yeri, Karşıyaka Mahallesi’ndeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. deposunun belediye hizmet alanı olarak tahsis edildiğini söyledi.

 

7 YENİ PARK

DAP kapsamında Bingöl’de 7 yeni park yapacaklarını belirten Başkan Barakazi, “Belediyemizce Erzurum DAP İdaresi Başkanlığı ile 2015 yılı içinde yapılan protokol ile ilimiz R.Tayyip Erdoğan Mahallesinde 4 adet, İçmeler mah. 1 adet, İnalı Mah. 1 adet ve Mirzan mah. 1 adet olmak üzere toplam 7 adet park yapılması için 22.12.2015 tarihinde ihale yapılacak olup, projenin 2016 yılı içerisinde yapılarak tamamlanması planlanmıştır. Ayrıca; Parklarımızdaki malzemeleri yenilemek amacıyla yaptığımız ihale sonrası, 60 adet piknik masası, 150 adet çöp kutusu, 100 adet fitness aleti ve 275 adet oturma bankı parklarımıza ve muhtelif yerlere monte edilecektir”  dedi.

 

CANLI HAYVAN PAZARI

Canlı Hayvan Pazarı Projesi hakkında bilgiler veren Başkan Barakazi, “Canlı hayvan pazarı yapılması için Erzurum DAP İdaresi Başkanlığı ile 2015 yılı içerisinde protokol yapılarak 20.11.2015 tarihinde Pazar yapım ihalesi belediyemizce yapılmıştır. Projeye 2016 yılı içerisinde başlanılarak bitirilmesi planlanmıştır. Projenin Kdv dahil 1.700.000,00 TL’si hibe olup, geri kalanı belediyemizce karşılanacaktır” diye konuştu.

 

SOKAK HAYVANLARI İÇİN BARINAK

Sokak Hayvanları için Barınak ihalesinin yapıldığını kaydeden Başkan Barakazi, “İlimizde yaşayan başı boş hayvanların gerekli tedavilerinin yapılarak doğaya salınmaları için Sokak Hayvanları için Barınak yapımı için 25.11.2015 tarihinde ihalesi yapılmış olup, ihalenin sonuçlandırılmasına müteakip 2016 yılı içerisinde söz konusu tesisin yapılması planlanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

17 PARKA 18 ADET ENGELSİZ OYUN GURUBU KURULDU

Hizmeti herkese eşit götürdüklerini vurgulayan Barakazi, “Belediye Başkanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Ulaşılabilirlik Destek Projesi(UDEP) kapsamında belediyemizce hazırlanan proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenecek projeler arasında yer aldı. UDEP kapsamında ilimizde bulunan 17 adet parkta 18 adet engelsiz oyun grubu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak amacıyla zemin iyileştirme çalışmaları ve engelsiz oyun grubu kurulumu gerçekleştirildi. Geçiş genişliği dar olan yollarda genişletme, zemin kaplama malzemesi tahrip olan yollarda düzeltmeler yapıldı. Park girişinde su oluklarının üzeri mazgalla kaplanarak, tekerlekli sandalyeyle geçiş kolaylaştırılacak. 17 parkımızda 18 engelsiz oyun gurubu yerleştirdik. Bu oyun gruplarında diğer oyun gruplarından farklı olarak, merdiven yerine rampa bulunuyor. Bu şekilde engelli çocuklar daha rahat bir şekilde oyun gruplarından faydalanacak” şeklinde konuştu.

 

GAZETECİLERLE ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Projeler, peyzaj çalışmaları ve sosyal belediyecilik hakkında etraflıca bilgi veren Başkan Barakazi, gazetecilerin sorularını yanıtlayıp, görüşlerini not etti.

 

Başkan Barakazi, basın toplantısının akabinde Bingöl Belediyesi tarafından kent merkezinde yapımı tamamlanan ve yapımı sürdürülen çalışmaları gazetecilerle birlikte gezdi. Barakazi ve gazeteciler, İnalı, Atıksu Arıtma Tesisi, Simani Mahallesi, Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi, Mirzan ve Yeni Mahallede çalışmaları yerinde incelediler.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal