Başkan Barakazi, Gazetecilere 2 yılını değerlendirdi

Yerel ve ulusal basın mensuplarıyla geride bıraktığı 2 yılını değerlendiren Başkan Barakazi, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. 2 yıllıkgörev sürecini değerlendiren Başkan Barakazi, yürütülen hizmetler hakkında basına brifing verdi.

 

Belediyedeki görevine başladığı andan itibaren ilk günkü heyecanın devam ettiğini, geçen iki yıllık süre içerisinde hiçbir şekilde gerileme olmadığını söyleyen Başkan Barakazi; “Seçim heyecanı ile başlayan şevkimiz 2 yıldır devam ediyor, hiçbir şekilde bunda bir eksilme olmadı, olmayacaktır” dedi.

 

İlde yapımı tamamlanan ve proje aşamasında olan çalışmalar hakkında bilgi veren Barakazi, “Hiçbir eksiğimiz yoktur, mükemmeliz, her şeyi çok iyi götürüyoruz diye bir iddiamız yoktur ama şu hususta iddialıyız hiçbir şekilde ihanetimiz, tembelliğimiz yoktur. Bu şehre olan heyecanımız, şevkimiz devam ediyor. Bu şehre karşı yükümlü olduğumuzu, borçlu olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

 

“Görevimizdeki ilk iki yılda kaba ve büyük işler üzerinde yoğunlaştık” diyen Barakazi, şunları söyledi: “Yaptığımız hizmetlerle ilgili de mesafe katlettiğimiz inanıyoruz. Görevimizdeki ilk iki yılda kaba ve büyük işler üzerinde yoğunlaştık. Şunu da belirtmek istiyorum genelde siyasiler önceki dönem bir şey yapılmadı, sanki ilk defa onlar şehri ve ülkeyi uçuracaklar gibi bir dil kullanırlar. Ben öyle bir şey söylemiyorum. Şimdilerde diyorlar ki önceki hizmetleri devam ettiriyorlar. Ne yapalım peki? Devam ettirmeyip hezimete mi uğratalım. Ben öyle bir şey söylemiyorum. Belediye eski Başkanımız Serdar Bey büyük bir kısmını halletmişken onları yok sayıp yeniden baştan mı yapalım. Belediyecilikte devamlılık esastır ve bizde devam ettiriyoruz.”

 

“SEÇİM VAADİMİZDE OLMAYAN PROJELERİMİZ VAR”

Çapakçur Vadisi ile birlikte devam eden büyük projelerin olduğunu ifade eden Başkan Barakazi, “Hiç gündemimizde olmayan, seçim vaadimizde olmayan bazı projelerimiz var. Tıbbi atık sterilizasyon tesisi yapıldı ve şuanda işletiliyor. Bu tür projeler daha evvel bahsedilmedi, ihtiyaç olduğunu gördük ve yaptık. Katı atık tesisinin atık sularıyla ilgili çalışmamız devam ediyor. Urfa’dan gelen bir profesörle çalışmalar devam ediyor. Bunlar vaatlerimiz değildi, canlı hayvan barınağı vaadimiz değildi. Sırf vaat ettik diye onları yapıp bu tür ihtiyaçları görmezden gelemezdik” dedi.

 

“SİMANİ KALESİ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNDUK”

Simani Kalesi’nin restore edilerek turizme kazandırılması için girişimlerde bulunduğunu ifade eden Barakazi, şunları söyledi: “Başbakanı karşılamak için Diyarbakır’da bulunduğumda Kültür ve Turizm Genel Müdür ve müsteşarıyla sohbet etme olanağım oldu. Onlara DSİ parkı arkasındaki kale ve Simani Kalesi hakkında bilgi verdim, destek istedim çalışın getirin dediler. Bunlarla ilgili çalışma yapıp, onlara sunacağız. Bu tarihi kalıntıları restore ederek, tekrar Bingöl’e kazandırılmasını sağlamak için uğraşacağız. Bazen bir takım şeyler söylersiniz ama alana girdiğinizde öncelikli olan ihtiyaçlar görürsünüz bu öncelikli ihtiyaçların karşılanması için vaatlerimizi öne alıp, bunları geciktirme gibi bir durumumuz olamaz.”

 

KONUTLAR 12 KATLI YAPILACAK

Kültür Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında konutları 12 katlı yapmayı planladıklarını belirten Barakazi, depremsellik açısından 12 katlı bir binanın 3 katlı bir binaya oranla daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

 

Yapıma bu yıl başlamayı planladıklarını ifade eden Barakazi, “Şuanda kira yardımı ve yıkım maliyetlerini Çevre ve Şehircilikten alma gibi bir olanağımız oluştu onunla uğraşıyoruz. Bunları da hallettiğimizde bu işe başlayacağız. Dediğim gibi kaynak sıkıntımız yok, bu sene başlamayı düşünüyoruz. Projemizde de tanıttığımız gibi 12 kat düşünüyoruz. Bu depremsellik açısından sıkıntı oluşturmaz çünkü yapılan araştırmalarda üç katlı bir binanın deprem açısından riski 8 veya 12 katlı bir binadan daha fazladır. Sallanma oranı arttıkça, risk düşüyor. Sallama yukarı doğru arttıkça esnemede oluyor ve durum depremsellik açısından üç katlı bir binaya oranla daha da dayanıklı hale getiriyor” diye konuştu.

 

“KARAR VERİLMEDEN TAZMİNAT TALEBİ İÇİN İCRA TAKİBİ YAPTIRIYORLAR”

Barakazi, “Belediye İşhanı’nın İhale alacaklısı olan şahıslar Bingöl Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açtı. Tazminat davasında belediyemiz tarafından kendilerine ödenen ihale bedeli dışında taşınmazın rayiç bedelini talep etmişler. Mahkeme tazminat miktarı olarak 22 milyon 400 bin TL’ye karar verdi. Karar henüz kesinleşmeden davacılar tazminat talebi için icra takibi yaptılar. İcra takibi ile birlikte hacizleri durdurmak için temyiz talebimizle birlikte tehir-i icra kararı alabilmek için icra Müdürlüğünden mehil talebinde bulunduk. Teminatla birlikte mehil talebimiz kabul edildi” şeklinde konuştu.

 

Projeler, peyzaj çalışmaları ve sosyal belediyecilik hakkında etraflıca bilgi veren Başkan Barakazi, gazetecilerin sorularını yanıtlayıp, fikir alışverişinde bulundu.

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal