Başkan Barakazi, Gazetecilere 10 ayını değerlendirdi

Yerel ve ulusal basın mensuplarıyla geride bıraktığı 10 ayını değerlendiren Başkan Barakazi, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgiler verdi.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, göreve geldiği 10 aylık süreci değerlendirmek üzere kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Altyapı ve üstyapı, kentsel dönüşüm, içme suyu, yeni belediye binasının nereye yapılacağı, Çapakçur vadisi, belediyenin borçları ve belediye bünyesinde şehir içi otobüslerin alınması konuları ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Barakazi, belediyenin şuan ki borcunu da açıkladı.

 

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI

Bingöl geneli üstyapı çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını ifade eden Başkan Barakazi: “Değişik mahallelerde yüzde 15’lik bir açığımız var. Yapılan keşif doğrultusunda eksik kalan yerleri bu yıl tamamlayacağız. Üstyapı kapsamında 2014 yılında, 280 bin metrekare yola BSK asfalt, 110 bin metrekare kaldırım, 320 bin metrekarelik yol kilitli parke taşıyla döşendi. Proje kapsamında 3 adet üstgeçit yapıldı, üst geçitlerin panoramik asansörleri aktif hale getirildi. 6 kavşakta görme engelliler için uyarılı trafik sinyalizasyonları yapıldı. Şehir içi yolcu taşımacılığı kapsamında çeşitli noktalara otobüs durakları kurduk. Vatandaşların durakların küçük olduğuna dair şikâyetleri var ileride yeni bir durak şekliyle yenileceğiz” dedi.

 

ALTYAPI ÇALIŞMALARI

Altyapı çalışmalarının önceki yönetim döneminde büyük ölçüde bitirildiğini ifade eden Barakazi, eksik kalan kısımların geçen yıl tamamlandığını kaydetti. Barakazi: “2014 yılında 884 metre 300'lük yağmur suyu hattı, 26 metre 400'lük yağmursuyu hattı yapılmıştır. 128 adet Yağmursuyu ızgarası üstyapının bittiği yerlerde yerleştirilmiştir. Ayrıca eksik yapılan kanalizasyon hattı bağlantıları yenilenmiştir. 5 bin 71 metre 200’lük kanalizasyon hattı çalışmaları yapılmıştır. Aslında her ne kadar altyapımızı tamamlanmış olarak bilsek de eksikler çıkıyor. Şehir geliştikçe bu ihtiyaçlar sürekli yenileniyor ve ilaveler oluyor” diye konuştu.

 

BELEDİYE HİZMET BİNASI

Belediye hizmet binasının daha önce belirlenen alandan çıkardıklarını ifade eden Barakazi, askeri lojmanların olduğu alanın kendilerine devir edilmesi halinde belediye binasını buraya yapacaklarını belirtti. Binanın TOKİ tarafından yapılacağını kaydeden Barakazi: “Belediye Hizmet Binası’nın buraya yapılmasına ilişkin tam anlamda karar vermemiz halinde hizmet binası TOKİ tarafından yaptırılacak. Çünkü daha önceki hakkımız saklı bulunuyor, TOKİ yapmadığı halde bizde bina bedelini alır bununla ihaleye çıkarız ve binayı kendimiz inşa ederiz” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kültür Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Barakazi, şöyle devam etti: “TOKİ Başkanımızın talimatı ile sıfır karla buralarda konutlar yapacak. 1. etap konutları ise, Nisan-Mayıs arası vatandaşlarımıza teslim edilecek. 1. etap teslim edildikten sonra 2. etaba başlanılacak. Saray Mahallesi Selim Atala Camii’nin arka kısmında olan alanda ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yine kentsel dönüşüm projesi içerisinde yapılan terminalimizin de çalışmaları devam ediyor”

 

Konutların mimarisine ilişkin de bilgi veren Barakazi: “Arkadaşlarımız birkaç çalışma yaptı. Mimariyle ilgili yapılacak çalışmalar değerlendirilecek, şehrin kültürünü, mimari özelliklerini yansıtacak şekilde değişiklikler yapılarak son şekli verilecek ve 7 kat şeklinde olarak inşa edilecek” dedi.

 

İÇME SUYU

Kentin en önemli sorunları arasında yer alan içme suyu probleminin giderilmesine yönelik yapılan çalışmaları anlatan Başkan Barakazi: “Yeni isale hatlarına kattığımız su miktarıyla su sorunumuzun olacağını düşünmüyorum. 2014 yılında Kürük İsale Hattı’na 55 lt/sn su ilave ettik. Kar yağışları da bize nefes aldıracak ve içme suyuyla ilgili sorunlar büyük ölçüde çözüme kavuşacak. Ana hatlarıyla beraber içme suyu aboneleri yüzde 90 yenilendi. Abone bağlantıları ve hatların yenilenmesiyle beraber su hatlarında olan kaçaklar minimize edildi” ifadelerine yer verdi.

 

ÇAPAKÇUR KÖPRÜSÜ

Barakazi, Çapakçur köprüsü yapımına başlanmadan önce, Düzağaç Mezarlığı kavşağında altgeçit ve çevre yolunun tamamlanacağını ifade ederek: “Bunlar tamamlanmadan yapımına başlanırsa, şehrin trafiği ölür” dedi.

 

Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin, Zeki Ergezen Bulvarı’nın düzenlenmesine ilişkin ‘belediye buradan geçen su, enerji akımı ve telefon hatlarını deplase ederse bir planlama yaparız’ açıklamasına da değinen Barakazi: “Özendi, Zeki Ergezen Bulvarı’nın yeniden düzenlenmesiyle ilgili su, enerji akımı ve telefon hatlarının engel teşkil ettiğini, bunlar deplase edilirse kavşağı yaparız demeye getirdi. Bizde diyoruz ki orada zaten öyle bir altyapı yok dolayısıyla herhangi bir engel de yok. Bende kendisiyle konuşacağım diyeceğim ki; ‘Allah razı olsun öyle bir sorunumuz yok, buyurun yapın’ dedi.

 

ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJESİ

Bingöl için bölgesel ve yerel kalkınma için acil ve stratejik öneme sahip Çapakçur Vadisi Projesi’nde yapılan çalışmalarla ilgili olarak Başkan Barakazi, şunları söyledi: “Bu proje iddialı olduğumuz alanlardan biridir. Çalışmalar kapsamında proje ihalesi gerçekleştirildi. Bunun için Fırat Kalkınma Ajansı’ndan da destek aldık. Proje ihalesi kapsamında çarşı merkezinde önümüzdeki hafta stant açacağız. Buralarda halkın fikirlerini yazılı olarak alıyoruz. Ciddi fikir oluşturup altına ismini yazan arkadaşları, projeyi gerçekleştiğinde ismini anacağız. DSİ oranın ıslahıyla çalışmalara başladı” diye konuştu.

 

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında belediye tarafından yapılan projenin Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kabul edildiğini ifade eden Barakazi, şöyle devam etti: “Proje kapsamında, uyuşturucudan şartlı salıverilenler ve uyuşturucu bağımlısı olan kişilerle ilgili bilgiler aldık. Proje kapsamında uyuşturucu bağımlısı olan veya şartlı tahliye edilen ve lider konumunda olan gençleri çalıştıracağız. Böylece, onlarda diğer gençleri etkileyecek. Amacımız, genleri uyuşturucunun pençesinden kurtararak, topluma kazandırmaktır. Proje sonunda iki genci dahi kurtarsak bizim için büyük kazanç olur.”

 

CANLI HAYVAN PAZARI

Canlı hayvan pazarının kurulmasına yönelik proje geliştirdiklerini anımsatan Barakazi: “İlgili projemize DAP destekte bulundu. Yeni Karayolları idari binası, Çapakçur deresinin yan tarafında bir yer belirledik. Orayı Canlı Hayvan Pazarı yapacağız” dedi.

 

PEYZAJ ÇALIŞMALARI

Yollarla ilgili ana problemlerin bittiğine işaret eden Barakazi: “Bu yılı peyzaj yılı ilan edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunu da inşallah DAP aracılığıyla yürüteceğiz. Mirzan Mahallesi’nde park yapılması için daha önce iki defa ihale yaptık. Ancak işgallerden dolayı park yapamadık. Alanlar hazineye ait ama vatandaşın işgali altında. Mirzan Mahallemizde park yapılması için birkaç yer belirledik ve o mahallemize de park yapacağız inşallah” diye konuştu.

 

ÖN ÖDEMELİ AKILLI SAYAÇ

Su sayaçlarında komple değişikliğe gidileceğini vurgulayan Barakazi: “Kayıp kaçağı önlemek ve eski sayaçları ortadan kaldırmak için ön ödemeli sayaç dönemini başlatıyoruz. Yeni yapılarda zorunlu hale getireceğiz. Eski yapılarda da halkı teşvik edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

KENT İMAR REVİZYONU

Şehir İmar revizyonuyla ilgili konuşan Barakazi, bugüne kadar yapılan en geniş imar revizyon planı olduğuna değinerek: “Geniş kapsamlı bir imar revizyonunun ihtiyacı doğrultusunda önemli olan çalışmalarımızı bitirdikten sonra bu konuya eğildik. Yıllardır devam eden kat, mülkiyet, yeni konut ihtiyacı, yeşil alan ve ulaşım sorunlarını bu revizyonla çözmüş olacağız. Bu çalışmamız bir geç oldu. Bunun sebebi de daha önemli olan işlerimizin olmasından dolayıdır. Bingöl’ün bugüne kadar yapılan en geniş imar revizyonu kararı tamamlandığında rahatlık olacaktır” dedi.

 

HALK OTOBÜSLERİ

Bingöl Belediyesi’nin şehir içi otobüs alması talebine yönelik açıklama yapan Barakazi, belediyenin şehir içi otobüs alacak maddi güce sahip olmadığını ifade ederek: “Biliyoruz ki, bu sorun Bingöl’ün kangrenidir. Ancak otobüsleri alacak kaynağımız yok. Borçlarımız olduğu için bu çaplı büyük bir yatırım yapamayacağız” şeklinde konuştu.

 

BELEDİYENİN BORCU

Göreve geldiğinde 31 Mart 2013 tarihine kadar 162.519.125.00 TL belediyenin borcu olduğunu vurgulayan Başkan Barakazi, belediyenin 132 milyon 300 bin TL kredi, 9 milyon 950 bin TL üstyapı ve esnaf borcu, 21 Milyon 400 bin TL de resmi borç olmak üzere 163 milyon 650 bin TL borcunun bulunduğunu söyledi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal