BAŞKAN BARAKAZİ, BİNGÖL BALI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

Vali Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında, Bingöllü arıcıların katılımıyla "Bingöl Balı Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.
 
Bingöl Belediye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali KÖŞGER: “Esas sorunumuz şu; Bal her tarafta üretiliyor, Bingöl balının bir özelliği varsa bunu ortaya çıkarmalıyız birincisi bu. İkincisi herkesin yaptığı işten farklı bir iş yapmak, yani gezgin arıcının 8-9 TL’ye bal satılan bir ekonomik faaliyet olmaktan çıkarmak, daha kaliteli daha nitelikli, kalitesini düşürmeden balın niteliğini artırabilmek. Bingöl’de yapılan arıcılık faaliyetinin sonucunda ulaşmak istediğimiz şey bu. Balın kalitesini muhafaza etmek, Bingöl balının diğer illerin ballarından farkı varsa bunu ortaya çıkarmak istiyoruz, hedefimiz budur. Onun için öncelikle Bingöl’deki bitki yapısının incelenmesi lazım.
Bingöl’deki arının bal aldığı çiçek potansiyelinin özelliklerini ortaya çıkarmamız lazım. Balı molekül düzeyinde inceleyip menşeini ortaya çıkarabilecek kapasitede bir laboratuvar var. Bingöl balını özellikle Türkiye de tanınır hale getirmemiz gerekir” dedi.
 
Toplantıda, Bingöllü arıcıların sorunlarını dinleyen Vali Yavuz Selim KÖŞGER: “Bingöl arazisinin %7’si tarıma müsait, geri kalan arazi arıcılığa çok uygun. Üniversitemiz, üretilen balların kalite kontrolünü yapabilecek laboratuvara sahip. Bir sistem oluşturursak; üretilen balların kalite kontrolünü yaptırırsak, üretilen balı tek elde toplayıp markalaştırırsak, bu markalaştırılan balı piyasaya ürün garantisi vererek sürebilirsek, bu işi gerçekleştirmiş oluruz. Bu noktada biz her türlü desteği sağlamaya hazırız” dedi.
 
Toplantıya Vali Yavuz Selim KÖŞGER, Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can ÜZER, ilgili kurum amirleri ve Bingöllü arıcılar katıldı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal