Başbakan 83 milyon TL’lik açılış gerçekleştirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Bingöl`de Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü Spor Salonu’nda düzenlenen to

Başbakan Ahmet Davutoğlu Bingöl`de Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü Spor Salonu’nda düzenlenen toplu açılış töreninde 83 milyon TL’lik yeni yatırımların açılışını gerçekleştirdi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte geldiği Bingöl’de kamu yatırımlarının toplu açılışını gerçekleştirdi.

 

Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen açılış törenine katılan Davutoğlu, burada halka hitap etti.

 

“ELİ BOŞ GELMEDİK”

Bingöl’de gerçekleştirilen 83 milyon TL’lik 18 yatırımın toplu açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bingöl’e eli boş gelmediklerini belirterek, “Seçimlerden önce verdiğimiz her sözü yerine getirmenin gururu ile karşınızdayım. Biz tutamayacağımız sözleri vermez, verdiğimiz sözleri de unutmayız. Nasıl ki Ankara’da ülke geneli ile ilgili verdiğimiz sözleri birer birer yerine getiriyorsak, illerimiz için de verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Sevgimizi, aşkımızı gösteren bir hizmet paketi ile karşınızdayız. İmar ve inşasını daha da arttıracak, Bingöl’ü daha da güzelleştirecek ve zenginleştirilecek bir açılış paketi ile karşınızdayız. Bugün açılışını yapacağımız hizmetler arasında kayak tesisi, terminal binası, göletler, okul, pansiyon, lojmanlar var. Var da var. 82 milyon 920 bin TL’lik bir yatırım bugün hizmetinize giriyor. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“BİZİM GÜNDEMİMİZ HİZMET”

Gündemlerinin Bingöl’ün daha güzel, vatandaşların ise daha huzurlu, güvenli ve refah içerisinde bulunması olduğunu anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

 

“Bizim meselemiz Türkiye’nin daha güçlü, milletin daha refah içinde olmasıdır. Sadece Bingöl’e değil, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya kazandırdığımız eserlerle de gurur duyuyoruz. Bingöl parlayacak yükselen güç olacak. Türkiye parlayacak dünyanın yükselen gücü olmaya devam edecek. Çevremizde ne tuzaklar kurulursa kurulsun, Türkiye’nin yükselişi, Bingöl’ün kalkınması engellenemeyecek. Bugün açacağımız eserlerle bu kalkınmanın bir buketini sunuyoruz size. Türkiye’yi baştanbaşa imar ve inşa faaliyeti AK Parti ile başladı. Eskiden hayali bile kurulmayan dev projeler bizimle birlikte faaliyete geçti. Şehirlerimiz bizim dönemimizde birbirine bağlandı. Bölgelerdeki gelişmişlik farkı en aza indi. Adalet her konuda her alanda o ulvi duyguyu kaybetmemektir. Biz kalkınma hamlesinde de adaletli olduk. Başarımızın sırrı da buradadır. Bizim adalet ve kalkınma anlayışımız birbirine tamamlayan bir siyasetle mümkün oluyor. Kalkınma ve adaleti eş zamanlı olarak gerçekleştiriyoruz. Bir elimiz Karadeniz sahil yolunda, bir elimiz Akdeniz. Bin elimiz Afyon da bir elimiz Bingöl’de. Gündemimizde ajandamızda eğitim ve sağlık yatırımları da var. En büyük meseleden en küçüklere hiçbir meselenin çözümünü ertelemiyoruz. AK Parti yarım kalan işleri tamamlayan, yarık kalan gönülleri birleştiren parti. Doğuda da böyle batıda da. Türkiye bugün eskisi ile asla kıyaslanmayacak ileri bir seviyede. Türkiye’mizin her köşesi her şehri aynı anda gelişiyor. Bütüncül bir siyaset yürütüyoruz ve insanlarımızın mutluluğu için adımları aynı anda atıyoruz.”

 

Başbakan Davutoğlu, “2007'de Bingöl Üniversitesini kurduk. 11 spor tesisi, 16 sağlık tesisi, 7 gölet inşa ettik. 2,4 milyon adet fidan diktik. Bingöl'ü bölünmüş yollarla bağladık. Havaalanını açtık. Organize sanayi bölgesi yoktu, biz açtık. 5 gölet, 15 sulama ve taşkın koruma sistemi inşa edeceğiz. Toplam 226 bin zirai alanı kapsayan havza projesini hazırladık. Kığı Barajını tamamladık. 450 milyon kw/saat enerji üretecek. 14 yılda petrol ve doğalgaz sektörü için 92 milyon lira yatırım yaptık. Bingöl'e doğalgaz iletim hattı geldi, ev ev, dükkan dükkan kullanım için çalışmalara başladık. 14 yılda geçmiş yılların eksikliklerini telafi edecek yatırımlar yaptık. Doğu ve güneydoğuda 19 baraj inşa ettik. Toplamda 21 milyar TL tarım ve hayvancılık desteği verdik. TOKİ ile 19,3 milyar liralık yatırım sürüyor. 5360 km bölünmüş yol yaptık. 5 havalimanı kurduk. Doğu bölgemizde 10 ilimizde, güneydoğu bölgesinde 8 ilimize hızlı tren için çalışmalara başladık. 240 bin öğretmen atadık. 185 yeni hastane ve blok yaptık. 77 olan ambulans sayısını bin 200'e çıkardık. 30 bin olan sağlık personel sayısı 73 bin 500'e çıktı. Belediyelere 14 yılda 37 milyar lira kaynak aktardık. Bunlar sadece bir kısmı. Son 14 yılda aktardığımız kaynak 200 milyar lirayı aştı. Bu bölgeye ne yapsak azdır. Kavşak noktası olan Bingöl çok daha iyi noktalara taşınacak. Belediyelerimizin çalışmalarını iftiharla takip ediyorum. Kentsel dönüşümde çok büyük ilerlemeler sağlandı. Biz bütün bu planlamaları yaparken bir yandan gönülleri mamur kılıyoruz. İnsanlar ayrımcılığa tabi tutuluyordu, şimdi geldiğimiz noktada o ayıplardan eserler kalmadı. Zazacayı yasaklayan zihniyetten, bugün burada Zazaca selamlayan bir başbakan geldi. Bölmüyoruz, birleştiriyoruz. En ufak ayrımcılık yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Başbakan Davutoğlu, açılış töreninin ardından çeşitli temaslarda bulunmak üzere törenden ayrıldı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal