Barakazi’den büyük jest

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin Ankara’ya gitmesi üzerine başkan vekilliğini Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Akarca’ya bıraktı. Bingöl Belediyesi tarihinde ilk kez görme engelli biri belediye başkan vekilliğine getirildi. Barakazi tarafından ‘Engelliler Haftası’nda yapılan jest takdirle karşılandı.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Ankara’ya gitmesi üzerine 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Engelliler Haftası’ dolayısıyla başkan vekilliğine Belediye Meclis Üyesi olan Abdulhamit Akarca’yı tayin etti.

 

Belediye Başkan Vekilliği’ne getirilmesinin anlamlı olduğunu belirten Bingöl Belediyesi Başkan Vekili Abdulhamit Akarca, görme engelli birisinin Bingöl Belediyesi’nde ilk kez Belediye Başkan Vekilliği’ne getirildiğini söyledi.

 

Engellilerin toplumun her kademesinde görev alması gerektiğine vurgu yapan Başkan Vekili Akarca, “Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olmakla birlikte, engellilerin normal haya sürmesi ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda engelli vatandaşlara hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Devletimizin evrensel ölçülerde engellileri sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır. Hiçbir engel Allah’a kul olmaya engel değildir. Tohum toprağa, engelli ise topluma emanettir. Bir ülkede demokrasinin, insan haklarına saygı ve hoş görünün ne oranda var olduğunu o toplumun engellilere verdiği değer ile ölçülür. Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur. İl dışındaki ziyaretleri nedeniyle Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi, ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle beni Belediye Başkan Vekili tayin etmiştir. Bingöl Belediyesi ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi, her platformda engellilere verdiği desteği bu şekilde bir kez daha göstermiş oldu. Bu nazik ve zarif düşüncelerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal