Barakazi, UCLC ve CEMR toplantısına katıldı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 04-07 Aralık 2015 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (United Cities and Local Goverments UCLG)’nin ‘Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi’ toplantısına katıldı. Barakazi, Paris’teki temasları sırasında İmparator Radyo’nun da konuğu oldu.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) Türkiye Belediyeler Birliği Siyasi Komite Delegasyonu asil üyesi olarak Paris’te temaslarda bulundu.

 

21. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında düzenlen “Yerel Liderler İklim Zirvesi”ne katılan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, yabancı mevkidaşları ile de bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulundu.

 

Dünyanın önde gelen büyük şehirlerinin belediye başkanlarını bir araya getiren zirve Paris Belediye Binası'nda gerçekleştirildi. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün himayesinde düzenlenen etkinliğe Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da onur konuğu olarak katıldı.

 

Paris'te gerçekleşen, 'BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin 21. Buluşması olan COP 21 açılış konferansına katıldı. Dünyadaki sayılı yerel yöneticilerin davetli olduğu "Yerel Liderler için İklim Zirvesi" konferansına Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, BM İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Michael R. Bloomberg, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de katıldı. Zirvede dünyanın öncelikli sorunları arasında ilk sıralarda yer tutan iklim değişikliği konusu ve yapılaması gerekenler tartışıldı.

 

Başkan Barakazi, 5 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısının ardından Plaine-Commune ve UCLG Sosyal İçerme, Katılımcı Demokrasi ve İnsan Hakları Komitesi tarafından, ‘COP 21’den HABITAT III’e: Zorlukların merkezinde yerel yönetimler ve vatandaşlar’ başlıklı seminere katıldı.

 

BAŞKAN BARAKAZİ ‘CEMR SİYASİ KOMİTE TOPLANTISI’NDA TÜRKİYE ADINA KONUŞTU

Paris Belediye Binası ‘Hotel de Ville’de CEMR Siyasi Komite Toplantısı’na katılan Barakazi, Paris Belediyesi ve Cinsiyet Eşitliği Daimi Komitesi tarafından Kadın Liderliği ve Kalkınması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

Toplantıda, komitedeki konuşmacılar, Paris saldırısını kınayıp saygı duruşunda bulundular. Görüşmelerde Türkiye adına söz alan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Ankara, Suruç ve Diyarbakır saldırılarının da kınanması gerektiğini belirterek, “Türkiye olarak bütün bu saldırıları biz kategorik olarak kınadığımızı vurgulamak istiyorum. Öte yandan bu tür anlayışların İslam ile ilgisi yoktur. Bu saldırıların bazı politik hedefleri var, bu saldırıların İslami amaç ve hedeflerle hiçbir ilgisi yoktur” diye konuştu.

 

BARAKAZİ’DEN CEMR’E MÜLTECİ SORUNUNU YERİNDE İNCELEME ÖNERİSİ

Başkan bir oturumda da mülteciler konusunda konuşan Başkan Barakazi, CEMR’in Türkiye’ye bir komite gönderip, mülteciler sorununu yerinde incelemeleri gerektiğini önerdi.

 

Toplantılarda yabancı mevkidaşlarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi, heyet üyeleri ile fikir alışverişinde bulundu.

 

Paris’ten Avrupa’ya yayın yapan İmparator Radyoya telefonla bağlanan Başkan Barakazi, yapılan çalışmalar ve temaslarla ilgili de bilgiler verdi. Hemşehrimiz Yaşar Bazencir’in hazırlayıp sunduğu Hayata Dair programına telefonla bağlanan Başkan Barakazi, radyo programında 1,5 saat boyunca, Bingöl Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

 

04- 07 Aralık 2015 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen toplantılar yapılan oturumların ardından sona erdi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal