Barakazi: Çarşıyı rahatlatacağız

Askeri alanla ilgili nasıl bir planlama yapılacağı yönündeki soruya “ticari alanlar yaptırıp çarşı merkezini mevcut sıkışıklıktan kurtarmayı hedefliyoruz” yanıtını veren Başkan Barakazi, TOKİ yerine Bingöllü firmaların tercih edilmesi yönünde bir kanaatlerinin bulunduğunu da vurguladı. Barakazi, TOKİ’yle yapılacak ikinci etap kentsel dönüşümle ilgili gelişmeleri ve diğer çalışmaları da paylaştı.

 

Bingöl’de yayın yapan yerel gazeteleri ziyaret eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kentin sorunlarına ilişkin soruları yanıtlarken, belediyenin yürüttüğü çalışmalar ile kamuoyunun merak ettiği bazı gelişmelere dair bilgi ve görüşleri de paylaştı.

 

“GELECEK YIL SU SORUNUMUZ OLMAYACAK”

“Bingöl’de öncelikli beklenti, su sorunun yaşanmamasıdır. Bu konuda nasıl bir tedbiriniz var? Su noktasında gelecek yıl Bingöl’ü bekleyen durum nedir?” sorusuna Başkan Barakazi, “Gerekli tedbirleri alıyoruz. Ramazan ayı öncesinde Kürük’ten ek bir kaynak ilavesiyle sorunu giderdik ancak kuraklık nedeniyle kısmen de olsa aksaklıklar oldu. Kürük’te üç tane çeşme kurumuş. Bu da, kuraklığın etkisini göstermeye yeterlidir. Çeşitli sebeplerden ötürü su kayıpları var. Onların da önünü almak için planlamalarımız var. Şuanda Kürük’ten ikinci bir ek kaynak alınması yönünde gerekli anlaşmalar sağlandı. Devlet Su İşleri marifetiyle ikinci ek kaynağın da aktarımını sağlamak adına çalışmalar yürütülüyor. İnşallah gelecek yıl su sorunu yaşamayacağız” dedi.

 

“ÜSTYAPIYI BU YIL ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ”

Halkın üstyapı konusundaki beklentilerinin aktarıldığı Başkan Barakazi, üstyapı çalışmalarının aksamadan devam etmesi için çeşitli tedbirler aldıklarını söyledi. Kilitli parke taşı ve kaldırım yapım çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü, asfaltlama konusunda da faaliyetlerin devam edeceğini söyleyen Barakazi; “Özellikle asfaltlama çalışmaları dahilinde önemli mesafe aldık. Yenimahalle ve Mirzan Mahallesinin kalan kısımlarındaki kilitli parke taşı döşemeleri hızlandırılacak. Yine önümüzdeki günlerde bir aksilik olmazsa çarşı merkezi başta olmak üzere diğer bölgelerimizdeki ikinci kat asfaltların dökümü yapılacak. Bu yıl, üstyapı konusunda çalışmalarımızı önemli oranda tamamlamak”

 

“TEMİZLİK KONUSUNDA HALKIMIZIN DA DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Şehrin temizliği ve çöp toplama konusunda nasıl bir yol izleyeceklerinin sorulduğu Başkan Barakazi, bu konuda çeşitli düzenlemeler yapılacağını vurguladı.

 

Bağcılar Belediyesi’nden süpürme aracı aldıklarını, hem Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan, hem de iki ayrı belediyeden araç hibesi talebinde bulunduklarını anlatan Barakazi; “Buralardan da sonuç alırsak süpürme aracı sorunumuz kalmayacak ve süpürge ile temizlik yapan şirket personellerimizi ara caddelere ve mahallelere kaydıracağız. Konteynır sorunu var. Bununla ilgili bir planlama içerisindeyiz. Mahallelerimizde çöpler poşetlenerek kapı önlerine bırakılıyor, ekiplerimiz topluyor. Vatandaşlarımızın ve özellikle çarşı esnafımızın çöp bırakma saatlerine uymalarını bekliyoruz. Çarşı merkezinde irili ufaklı çöplerin yol kenarlarına atılmamasını özellikle rica ediyoruz. Yine şehrin tümüyle genel bir temizlik kampanyası yaparak hem bilinç geliştirmek, hem de temizlik sorununu azami seviyeye çekecek bir çalışma da gündemimizde var” ifadelerini kulandı.

 

“KALDIRIM İŞGALLERİNDE TAVİZ VERİLMEYECEK”

Kaldırım işgalleri noktasında ne tür çalışmaların olduğunu da paylaşan Başkan Barakazi, sorunun çözümü noktasında kesinlikle taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

 

Şuanda üç işletmeye üç günlük kapatma cezası verildiğine işaret eden Barakazi; “Farklı işletmelere de idari cezalar uygulandı. İşgalde ısrar eden kim olursa olsun cezasına razı gelecek. Bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecek. Kanunlar herkes için vardır, her birey kuralara uymak durumundadır. Önce uyarı yapıldı, ardından idari yaptırım, son olarak kapatma cezası uygulanıyor. Kapatma cezasından sonra tekrar ederse ruhsat iptaline kadar gider. Bu konuda esnaflarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

 

“ÇARŞI MERKEZİ SIKIŞIKLIKTAN KURTARILACAK”

“Askeri alanın belediyeye devriyle ilgili kamuoyunda önemli bir beklenti oluştuğu, özellikle çarşı merkezinin genişletilip mevcut sıkışıklıktan kurtarılması yönünde talepler olduğunu” sorusuna Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, bu konuda beklentileri karşılamayı arzuladıklarını ifade etti.

 

Askeri alanın ticari alan olarak şekillendirileceğini kaydeden Barakazi; “Daha önce Sayın Bakanımızla birlikte çeşitli temaslarımız olmuştu. Geçtiğimiz hafta Tugay Komutanlığı çeşitli kurum ve kuruluşlardan değer tespiti için fiyat almış. Bu da önemli bir gelişmedir. İnşallah devir işlemleri tamamlandıktan sonra o alanla ilgili değerlendirmelerimizi şekillendireceğiz” dedi.

 

“Burayı TOKİ marifetiyle mi yapacaksınız?” sorusuna “Hayır! Burayı kendi yerli firmalarımız marifetiyle yapmayı düşünüyoruz” şeklinde cevaplayan Başkan Barakazi; “Bingöllü güçlü firmalarımızla burayı yapmayı arzuluyoruz. Nihayetinde TOKİ de kârına bakıyor. Neden kendi memleketimizin firmaları yapmasın ki? Hatta burayı yaparken çalışanların ve malzemelerin Bingöl’den temin edilmesi şartını da koşabiliriz. Paramız dışarıya gideceğine burada kalsın. Telekom hizasından Genç Caddesi’nin devamı olan bölge ile aynı kavşaktan Diş Hastanesine uzanan kısmı kapsayacak şekilde, ‘L’ tipi ticari alan yapıp, arka kısmını da yine ihtiyaçlara göre değerlendirmeyi düşünüyoruz. Yine alt kısımlarını katlı otopark olarak yapıp şehir trafiğini de rahatlatmayı arzuluyoruz. Tabi ki bu, şuan ki düşüncemiz. Burada nasıl bir yapılanma olacağı yönünde önerileri de alacağız. Geleceği de hesaba katarak en doğru yapılanmayla burayı değerlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“İKİNCİ ETAP İÇİN PLANLAMALAR NETLEŞİYOR”

Kentsel dönüşüm kapsamında yürütülen çalışmalarda görülen aksaklıklar, İçmeler TOKİ’deki teslimat problemi ve Kültür Kavşağı mevkiindeki ikinci etap kentsel dönüşüm ile ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Barakazi, şunları söyledi;

 

“İçmeler TOKİ’deki teslimat gecikmesinin belediyemizle ilgisi yoktur. Tüm işlemler tamamlanıp ilgili kurumlara gönderilmiş. Bu konuda kamuoyunu yanıltacak spekülasyonlara itibar edilmemeli. Şuanda devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarındaki ince işçilik ve diğer bazı şikâyetler üzerine belediye olarak bazı tespitler yaptık ve TOKİ’ye bildirdik. Aslında denetimin belediyemizle ilgisi yok. Denetim firması var ve o firma kontrolleri yapıyor. Bizler yine de tespitlerimizi TOKİ’yle paylaştık. Yine 300 kişilik Hz. Ali Camii’nin kapasitesi arttırılıp 700 kişiye çıkartıldı. Öte yandan, Kültür Kavşağı’nın alt kısmında yapılması düşünülen ikinci etap kentsel dönüşüm projesi kapsamında planlama önümüze geldi. Fakat binalar, altyapı hattının üzerinde kalıyordu. Evler üç farklı boyutta tasarlanmıştı. Bu sebeple kabul etmedik. Hak sahiplerinin ‘Evlerin 120 metrekareden küçük olmaması’ yönündeki talepleri vardı. Bunun üzerine talepleri ilettik. Onlar da 120 metrekare ve 140 metrekare olarak, -küsuratları vardı- iki farklı tasarım yaptılar. Bu kez, alt katlardan sonra çıkma yapıp binaları yükselttikleri için depremsellik konusunu hatırlatarak kabul etmedik. Burayı da yine alttan üste doğru tek kalıp şeklinde yapılacak. İki farklı metrekare seçeneği bulunacak. Hak sahiplerinin mağdur olmaması için kira yardımı yapılmasını istedik. TOKİ, aylık 400 TL kira yardımı yapılacağını belirtti, ancak biz bunun daha fazla olması için taleplerimizi TOKİ’ye ileteceğiz. Ticari alanı da tek parça olarak değil, meskûn mahal içerisindeki bağımsız, müstakil işletmeler olarak tasarlatacağız. Yani binaların altına işyeri olmayacak.”

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal