Barakazi, Bingöl FM’de 2 yılını değerlendirdi

Bingöl FM’de yayınlanan Çapakçur’un Sesi programına konuk olan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, hizmet süresinde geçen yılı değerlendirdi. Başkan Barakazi belediyenin yaptığı çalışmalarla ilgili önemli bilgiler verdi.

 

Bingöl FM’de yayınlanan Mehmet Aslanoğulları’nın hazırlayıp sunduğu Çapakçur’un Sesi programının bu haftaki konuğu Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi oldu.

 

Mehmet Aslanoğulları’nın sorularını cevaplayan Başkan Barakazi, Bingöl Belediye Başkanlığı görevine geldiği 04 Nisan 2014 tarihinden bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili önemli bilgiler verdi.

 

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI BİTTİ

2 yıl boyunca yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Başkan Barakazi, “Üstyapı çalışmalarımızı tamamladık. 2014 yılında çalışmalarımız kapsamında 280 bin metrekare BSK asfalt döküldü. 110 bin metrekare kaldırım, 320 bin metrekare yol, kilitli parke taşları ile döşendi.  6 adet kavşakta trafik sinyalizasyon sistemi kurduk. 2015 yılında üstyapı çalışmaları kapsamında 260 bin metrekare kilitli parke taşı ile yol ve kaldırım, 70 bin metrekare BSK asfalt (11.000 Ton), 3 bin 500 metreküp taş duvar, 200 metre istinat duvarı, engelliler için 4 bin metre iz yolu, 2 bin metre içmesuyu hattı ile 3 bin metre kanalizasyon hattı döşenmiştir. Yaptığımız çalışmalarla Özellikle Mirzan ve Yeni Mahallede imarda yol geçen ancak yol vasfı olmayan yerleri kilitli parke taşları ile döşedik ve yeni yollar açtık. Yeni Mahalle, Mirzan Mahallesi, Simani Mahallesi, Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi ve İnalı Mahallesi’nde üstyapı çalışmalarımız tamamlandı. İmar sahası dışında kalan birçok yerde de üstyapı çalışması yaptık. Belediyemiz tarafından üstyapı çalışmaları kapsamında görme engelli vatandaşların gitmek istedikleri yerlere rahat ulaşabilmeleri amacıyla kaldırımlara kılavuz taş ve uyarı taşlar ile engelli yürüyüş yolları oluşturuldu. Çalışmalarla kaldırımlar engelli geçişine uygun bir hale getirildi. Belediyemiz tarafından üstyapı çalışmaları kapsamında şehrin muhtelif yerlerine toplamda 540 metre dekoratif panel çit monte edildi. Şehir içi hat minibüslerinin geçtiği noktalarda Zabıta Müdürlüğü trafik ekiplerinin tespit ettiği yerlere duraklar monte edildi. Kırılan ve tahrip edilen durakların yerine iki yılda 63 yeni durak kurularak yenilendi” dedi.

 

CANLI HAYVAN PAZARI VE SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

Çalışmalarda önemli işlere imza attıklarını belirten Barakazi, “Bingöl İli Yerel Yönetimler Çevre Hizmetleri Birliği (Binçevbir) tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen tıbbi atık sterilizasyon tesisi 2016 yılı Ocak ayı itibari ile faaliyete girdi. Yapılan sözleşme ile birlikte firma 10 yıl boyunca Tıbbi atıkların sterilizasyonu tesis işletmeciliğini yap-işlet-devret modeliyle yürütecek. İhale ile Binçevbir, aylık 1.800 TL gelir elde edecek. Daha temiz ve yaşanabilir bir şehir için çalışmalarına devam eden Belediyemiz tarafından kaldırımlara monte edilmek üzere 200 adet çöp kutusu ve şehir merkezinin muhtelif yerlerine 14 adet 2200 litre kapasiteli yeraltı çöp konteynerlerı monte edildi. Hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan Bingöl’de, belediyemiz tarafından hayata geçirilerek 6 bin 400 metrekarelik alan sahip Canlı Hayvan Pazarı, sektöre nefes aldıracak. Kentin büyük eksiklikleri arasında yer alan canlı hayvan pazarı ile ilgili DAP kapsamında verdiğimiz proje kabul edildi. Canlı hayvan pazarı yapılması için Erzurum DAP İdaresi Başkanlığı ile 2015 yılı içerisinde protokol yapılarak 20.11.2015 tarihinde yapım ihalesi belediyemizce yapılmıştır. İhaleyi alan firma ile sözleşme yapılmış olup, projenin bu yıl içerisinde başlanılarak bitirilmesi planlanmıştır. Projenin KDV dahil 1.700.000,00 TL’si hibe olup, geri kalanı belediyemizce karşılanacaktır. Bingöl Belediyesi tarafından, Sokak Hayvanları için ‘Modern Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ yapılacak. Bölgemizin sayılı ve en modern tesisleri arasında yer alacak olan Hayvan Barınağı Projemiz, toplam 16.000 m2 alan üzerinde yer almaktadır. Sokak Hayvanları Bakımevi Projesi;  Karantina bölümü, Hasta bakım bölümü, Yavrulu anne bölümü, Hayvan müşahede bölümü, Hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı mutfak bölümü, Muayene odası, Ameliyat odası, İşçi odası, Duş, depo, Veteriner hekim odası, İdare odası ve yeşil alanlardan oluşmaktadır. Bingöl Belediyesi Modern Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi Yapım İşi ihalemizi gerçekleştirdik, ilgili firma ile sözleşme imzalandı” diye konuştu.

 

10 ADET SPOR SAHASI YAPILACAK

Spora önem verdiklerini dile getiren Başkan Barakazi, “Sosyal ve sportif aktivitelerimize hız kazandırıyoruz. Spor Toto Teşkilatı Bakanlığı ile Belediyemiz arasında imzalanan protokol kapsamında 10 adet çok amaçlı spor sahasını Bingöl’e kazandırıyoruz. Gençlerimizi spora teşvik amacıyla 10 adet çok amaçlı spor sahaları yapımı (Voleybol ve Basketbol sahaları) için ihalemizi gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

 

YENİ BİR YAŞAM MERKEZİ OLUŞUYOR

Kentsel Döüşüm Projeleri ile ilgili bilgiler veren Barakazi, “Bingöl Belediyesi, TOKİ işbirliği ile İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahipleri ve vatandaşlara evleri teslim edildi. Bingöl Belediyesi ile TOKİ işbirliğiyle İnönü Mahallesi’nde olan ve 1971 yılında meydana gelen depremin izlerini taşıyan konutların yerine depreme dayanıklı bin 376 konutun inşa edildi. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanda, şehrin konut ihtiyacı ve sosyal donatıları da yapılıyor. Proje kapsamında, şehrin konut ihtiyacı önemli ölçüde karşılanırken, sosyal tesisler ve altyapı eksikleri de giderilmeye başlandı. Proje kapsamında terminalden, cami, okul, spor alanları ve oyun bahçeleri inşa edildi. Yine 2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi kapsamında Kültür Mahallesi’nde 151 dönümü (151.000 m2) kapsayan alan üzerinde çalışmalarımız çerçevesinde BİNTSO ve müteahhitlerle yapılan görüşmeler sonrası hak sahiplerinin ve belediyemizin çıkarları gözetilerek çalışmalarda prensipte anlaşmaya varıldı. Hak sahipleri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Çalışmalarımız devam ediyor. Saray Mahallesi de Kentsel Dönüşüm alanı ilan edildi. 1. Etap ve 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projelerinin bitmesi ile birlikte 1971 Bingöl depreminin izleri tamamen silinecek” şeklinde konuştu.

 

YENİ ŞEHİRLERARASI YOLCU TERMİNALİ MAYIS SONUNDA FAALİYETTE

Yeni Şehirlerarası Yolcu Terminali’nin Mayıs sonunda teslim edileceğini kaydeden Barakazi, “TOKİ ile yaptığımız protokol kapsamında eski terminal alanımıza karşılık Simani Mahallesi Et ve Süt Kurumu karşısında bulunan Yeni Şehirlerarası Yolcu Terminali’nin inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yeni terminal alanı toplam 26,500 m2 alana sahip olup, bunun 5 bin metrekaresi inşaat alanı. Geri kalan 21 bin 500 metrekaresi ise yeşil alan ve otopark olarak düzenlenmiştir. Terminalimiz bu yıl faaliyete alınacak. Terminal içerisinde, danışma, yolcu bekleme holü, bilet satış reyonları, çocuk bakım odası, revir, zabıta kontrol noktası, şoför dinlenme odası, emanet odası,  bay ve bayan mescidi, polis ofisi ve halkın ihtiyaçlarını karşılayacak diğer donatılarla şehirlerarası otobüs terminalini Bingöl’e kazandırıyoruz” dedi.

 

PEYZAJ-REKREASYON

Pryzaj çalışmaları hakkında bilgiler veren Barakazi, bu yıl 27 kalem değişik çapta 6 bin 150 adet muhtelif türlerde ağaç ve çalı dikeceklerini belirterek, “Şehrin muhtelif yerlerine 2226 adet büyük boy ağaç fidanı, 1140 adet bitki fidanı (çalı tipi) dikildi.  Şehrin önemli kavşaklarına (özelikle Muş-Elazığ refüj ve kavşakları) 22 bin adet çiçek dikildi. Bingöl-Muş-Elazığ Karayolu, Bingöl Üniversitesi Kavşağı ve Düzağaç Kavşağı’nda otomatik sulama sistemi döşendi. Bu yıl 6.150 adet ağaç ve çalı türlerinden bitki dikimi  gerçekleştireceğiz. Bunun için ihalemizi gerçekleştirdik” diye konuştu.

7 YENİ PARK YAPILACAK

DAP Desteği ile şehre 7 yeni park yapacaklarını söyleyen Başkan Barakazi, “Belediyemiz tarafından Erzurum DAP İdaresi Başkanlığı ile 2015 yılı içinde yapılan protokol ile ilimiz R.Tayyip Erdoğan Mahallesinde 4 adet, İçmeler Mahallesi, İnalı Mahallesi ve Mirzan Mahallesi’ne 1’er adet olmak üzere toplam 7 adet park yapılması için ihalemizi gerçekleştirdik. İhaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı. Projenin 2016 yılı içerisinde yapılarak tamamlanması hedeflenmektedir. Yapılacak parklarda; çok amaçlı sahalar, oyun gurupları, kent mobilyaları, bisiklet ve yürüyüş yolları, kadın bakım yerleri, engelli lavaboları, güvenlik kulübeleri, çimlendirme ve sulama sistemleri, su sondaj kuyuları gibi müştemilat yapımı bulunuyor. Daha yeşil bir Bingöl için çalışıyoruz, çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

PARKLARA OTURMA BANKLARI YERLEŞTİRİLDİ

Parkalara oturma bankları ve çöp kovası yerleştirdiklerini vurgulayan Barakazi, “Şehrin daha estetik ve güzel görünümü için çalışmalarını sürdüren Belediyemiz, başta okul, cami ve parklar olmak üzere 275 adet oturma bankı ile kamelyalı oturma banklarını şehrin muhtelif noktalarına yerleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tüm parklarımıza oturma bankları ile 60 adet çatılı piknik masası ve 150 adet çöp kovası monte yerleştirdik. Ayrıca, okul bahçelerinde öğrenci velilerinin veya öğrencilerin kullanabilmesi ve ihtiyaç duyulan cami bahçelerinde namaza gelen vatandaşların özellikle de yaşlıların faydalanması, oturup dinlenmesi amacıyla oturma bankları yerleştirildik. Daha yaşanabilir bir Bingöl için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

ENGELSİZ OYUN GURUPLARI KURULDU

Barakazi, “Belediye Başkanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Ulaşılabilirlik Destek Projesi(UDEP) kapsamında belediyemize ait 17 parkta 18 adet engellilere yönelik olarak,  ‘Engelsiz Park Projesi’ ile oyun guruplarının kurulması ve zemin iyileştirmesi çalışmaları kapsamında Parklarımıza engelsiz oyun gurubu kuruldu. Çalışmalarımız tamamlandı” diye konuştu.

 

KURSLAR

Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Yeni Mahalle Semt Konağı’nda yapılan çalışmalardan bahseden Barakazi, “Yeni Mahalle Semt Konağı’nda Ebru Kursu, Resim Kursu veriliyor. Çalışan Eller Projesi kapsamında 18-50 yaş arası toplam 100 kişiye Bilgisayarlı Muhasebe Kursu, Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu,  Web Tasarım Kursu ve Bakır İşleme Kursları verilmeye başlandı. Arapça ve Osmanlıca Kurslarımız başlamıştır. Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Tekniği ve Kuralları kursumuz başlayacaktır. Daha öncede Kültür Merkezimizde Ebru Kursu, Çocuk Gelişim Kursu ve El Sanatları kurslarından eğitim verilmiştir. KOSGEB ile ortak Girişimcilik kurslarımız devam ediyor” dedi.

 

HALKLA İLİŞKİLER

Barakazi, “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler bünyesinde hizmet veren “Beyaz Masa” Belediyemiz birimlerinin çözmesi gereken sorunlarınızı Çözüm Masası yolu ile şahsen, ALO 188 nolu telefondan ve belediyemiz www.bingol.bel.tr adresinden e-belediye üzerinden vatandaşlardan gelen istek şikâyet ve önerileri Çözüm Masası yoluyla değerlendirerek en kısa zamanda belediyenin diğer birimleri ile çözüme kavuşturup ilgili vatandaşlara bilgi verilmesini sağlamaktadır. 10 Mart 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçen Çözüm Masası’na 264 başvuru yapılmış olup, bunlardan 259’u çözüme kavuşturulmuştur. 5 başvuruda birimlerde işleme alınmıştır” şeklinde konuştu.

 

Soru cevap şeklinde gerçekleşen program yaklaşık 2,5 saat sürdü.

 

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal