Barakazi, “Bingöl cazibe merkezi olacak”

Hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan Bingöl’de, belediye tarafından hayata geçirilerek 6 bin 400 metrekarelik alan sa

Hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan Bingöl’de, belediye tarafından hayata geçirilerek 6 bin 400 metrekarelik alan sahip canlı hayvan pazarı, sektöre nefes aldıracak.

 

1990 ve öncesine kadar geçim kaynağının büyük bir bölümünü tarım ve hayvancılıktan sağlayan ve kent nüfusunun artması, kırsal alandan göçler, sektörünün korunmaması gibi etkenlerden olumsuz yönde etkilenen Bingöl’de, merkezi ve yerel idarenin desteği ile birliklerin çabalarıyla hayvancılık sektörü yeniden nefes almaya başlıyor.

 

Hayvancılık sektörünün iyileştirilmesi noktasında Bingöl Belediyesi tarafından hayata geçirilen canlı hayvan projesi, ihale edildi ve yüklenici firmayla sözleşme imzalandı. Yeni çevre yolu üzerinde 3 bin metrekare kapalı alan, 3 bin metrekare açık alan olmak üzere toplamda 6 bin 400 metrekare alana sahip olacak.

 

BİRLİK BAŞKANLIKLARI PROJEDEN MEMNUN

Bingöl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) Başkanı Ali Kaysadu, Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ve Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi makamında ziyaret etti.

 

Canlı hayvan pazarı projesiyle ilgili Başkan Barakazi ile fikir alışverişinde bulunan birlik başkanları, pazarın Bingöl açısından önemine vurgu yaptı.

 

“BİNGÖL’ÜN KALKINMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK”

Canlı hayvan pazarı projesinin, Bingöl’ün kalkınmasında önemli bir rol alacağına belirten DKKYB Başkanı Ali Kaysadu, “İlimiz Koyun ve keçi yetiştiriciliği anlamında 42. sıradaydı, şuanda 19. sırada yükseldi. Hayvan ıslahı anlamında 7 tane projemiz var. Bu anlamda Türkiye’de 2. sıradayız. Dolayısıyla biz bu işe çok önem veriyoruz, çok gayret sarf ediyoruz. Canlı hayvan pazarı projesi, bundan sonra bize güç verecektir” dedi.

 

“HAYVANCILIK BU BÖLGENİN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR”

Bölgede hayvancılığın önemine vurgu yapan Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise, “Bingöl Belediyesi canlı hayvan pazarı projesinin zamanında hayata geçiliyor olması bizim açımızdan memnuniyet vericidir. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz beye ve DAP Başkanı Adnan Demir’e bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çalıştık. Hayvancılık bu bölgenin olmazsa olmazlarındandır. Tarımsız ve hayvancılığın olmadığı bu memleketin kalkınması mümkün değildir. Onun için altyapısının sağlam olması gerekiyor. Bu anlamda canlı hayvan pazarının yapılıyor olması da önemlidir. Bölgemizde hem kalkınma, hem huzur ve hem de barışın pekiştirilmesini umut ediyorum.  Bu önemli projeden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“PROJE İLİMİZİN KALKINMASI AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Projenin önemine işaret eden Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan ise, “Bingöl Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan canlı hayvan pazarı projesi ilimizin kalkınması ve hayvancılığın yeniden canlanması açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

“BİNGÖL CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan ilimizde canlı hayvan pazarının olmaması ciddi bir sıkıntıydı. Canlı hayvan pazarına ihtiyaç vardı. İhalemizi gerçekleştirdik, ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı. Canlı hayvan pazarı; yeni çevre yolu üzerinde 3 bin metrekare kapalı alan, 3 bin metrekare açık alan olmak üzere toplamda 6 bin 400 metrekare alana sahip olacak. Tesisimizin faaliyete geçmesiyle ilimiz ve ilçelerinde bulunmayan hayvan pazarı ve borsası ihtiyacı karşılanmış olacak. İlimiz canlı hayvan ticareti açısından cazibe merkezi olacak ve istihdam sağlanacak. Uzun vadede Bingöl canlı hayvan pazarı ve canlı hayvan ticareti merkezi haline gelecektir. Projenin hayata geçmesinde, her projemizde bize destek olan Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. DAP Başkanı Adnan Demir’in bu projede çok emeği var. Ona da çok teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte bu şehir için ne yapmak gerekiyorsa hep beraber yapacağız. Bugüne kadar sunduğunuz katkılar ve bundan sonra sunacağınız destekler vesilesi ile siz değerli başkanlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu tür projeler için fikirlerinizi bekliyoruz. Mali durumumuz gittikçe düzeliyor. Mali yönden güçlendikçe ilin ihtiyacı olan projeleri de sırasına göre hep birlikte hayata geçirmeye hazırız. İlimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Ziyaret, iyi dilek temennilerinin ardından sona erdi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal