Barakazi, ‘Akıllı Kentler Projesi’ tanıtım toplantısına katıldı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen “Akıllı Kentler - Bulut Kent Bilgi Sistemi” tanıtım toplantısına katıldı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Akıllı Kentler-Bulut Kent Bilgi Sistemi” projesinin tanıtım toplantısı Meyra Palace Otel’de yapıldı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile projenin pilot kentlerinin Belediye Başkanları ve çok sayıda konuk katıldı. Toplantıda ilk olarak projenin tanıtım videosu izletildi.

 

Programda bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Hedefimiz, en küçük belediyemizi bile bilgi teknolojilerini kullanır hale getirmek, kent bilgi sistemleriyle 400 milyon liranın üzerinde bir tasarruf sağlamak” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen “Akıllı Kentler-Bulut Kent Bilgi Sistemi” bilgilendirme toplantısı, sistemin tanıtım filminin gösterimi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Süleyman Salih Birhan'ın yazılım hakkındaki sunumuyla başladı.

 

Bakan Güllüce, bakanlık olarak akıllı bilişim kentlerinin temelini attıklarını belirterek, “Hedefimiz en küçük belediyemizi bile bilgi teknolojilerini kullanır hale getirmek, kent bilgi sistemleriyle 400 milyon liranın üzerinde bir tasarruf sağlamak” diye konuştu.

 

Türkiye genelinde altyapı haritalarıyla ilgili sıkıntılar olduğunu aktaran Bakan Güllüce, kazılar sırasında kazaların olması, herhangi bir eksiklik olduğu anda müdahaledeki gecikme dolayısıyla altyapı haritalarının yapılması gerektiğini bildirdi.

 

Bakan Güllüce, doğalgazdan yerin altındaki telefon kablolarına kadar standartların oluşturulması gerektiğini kaydetti.

 

Diğer her alanda olduğu gibi yazılımlarda da milliliği öne aldıklarını vurgulayan Bakan Güllüce, bakanlık olarak bu konuda hassas davrandıklarını dile getirdi.

.

Bakan İdris Güllüce, konuşmasına şöyle devam etti: “Her alanda dünyanın en teknolojik savaş gemilerini kendi işçimizle, memurumuzla, mühendisimizle, kaynağımızla, milli gemi projesi yapıyorsak, yazılımlarda da kendi milli yazılımını destekleyen çabalar harcamalıyız. Birisi bir yerden başlayacak. Savunma sanayindeki millilik kadar yazılımın da milli olması için çaba harcıyoruz, harcayacağız. Türkiye'de ne zaman milli hamleler olmuşsa o milli hamleleri başlatanların burunlarının tam üzerine yumruk gelmiş. Bu hep olmuştur. Demirden korkan trene binmesin. Biz bu topraklar için bu millet için varız. Yazılımın Türkiye'de kendi yerli şekilde gelişmesinin bir milli mesele olduğuna inanıyoruz. Kimseden de tırstığımız, korktuğumuz yoktur.”

 

Güllüce, Türkiye’deki altyapı haritalarının eksikliğine dikkat çekerek, bu konu ile ilgili olarak Bakanlığın bir projesinin olduğunu açıkladı. Yazılım konusunda da milli olma hususuna önem verdiklerini belirten Güllüce, savunma sanayindeki millilik kadar yazılım sanayinde de millilik konusuna çaba harcadıklarını söyledi. Güllüce ayrıca gelişmemiş yerlerin bu sistemden azami ölçüde faydalanacağının altını çizerek, ekonomisi iyi olmayan belediyelere de pozitif ayrımcılık yapacağını kaydetti.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal