Avrupa Konseyi YBYK Ulusal Heyeti Toplandı

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Ulusal Heyeti için “Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (KONGRE) üyesi Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi de katıldı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği ve Vilayetler Hizmet Birliği ile ortaklaşa yürütülen Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) Sekretarya görevi çerçevesinde, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli idareler genel seçimi sonucu yenilenen Kongre ulusal delegasyonuna “Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (KONGRE) üyesi Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi de iştirak etti.

 

Ankara’da Türkiye Belediyeler Birliği’ne ait TBB Tevfik Bey Konağında gerçekleştirilen toplantıya heyet üyelerinin yanı sıra Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

 

Toplantının başlangıcında söz alan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, tüm heyet üyelerini kutlayarak sekretarya görevi çerçevesinde yapılacak olan faaliyetler ve heyete sunulacak destekler hakkında bilgi verdi. Güngör, heyetin Kongre içinde temsilinin daha da aktif hale gelmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla daha koordineli bir şekilde sekretarya hizmetinin sürdürüleceğini vurguladı.

 

Programın açılışını yapmak üzere söz alan Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Ulusal Heyet Başkanı Menderes Tevfik Mehmet Türel ise heyet olarak ortak hareket edilmesinin önemine vurgu yaparak,  “Strazburg bir demokrasi okuludur. Orada hepimiz Türkiye adına söz alıyoruz. Bu nedenle birlikte hareket etmemiz ve tek vücut olmamız gerekir” dedi.  Kongre ile ilgili geçmiş tecrübelerinden bahseden Başkan Türel tüm heyet üyelerini tebrik etti.

 

Kongre’nin Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yarımcısı Gaye Doğanoğlu ise heyete Kongre’nin kurulmasından bu yana görev alan Türk heyetleri ile ilgili bilgi vererek, kongre içinde yapılacak lobi faaliyetleri ve aktif katılımla Türkiye’nin daha iyi temsil edilebileceğini belirtti.

 

Toplantının değerlendirme esnasında Belediye Başkanı Yücel Barakazi, heyet üyeleri ile fikir alışverişinde bulundu.

 

Türkiye Belediyeler Birliği ve Vilayetler Hizmet Birliği uzmanları tarafından Kongre ve Kongre’nin işleyişi ile ilgili detaylı sunumlar yapıldı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal