Akıllı Avantaj!

Bingöl Belediyesi Meclis kararıyla yeni yapılarda ve ticari işletmelerde akıllı sayaç uygulaması zorunlu kılındı. Buna göre hedef,

Bingöl Belediyesi Meclis kararıyla yeni yapılarda ve ticari işletmelerde akıllı sayaç uygulaması zorunlu kılındı. Buna göre hedef, 10 yıl içinde Bingöl’de tüm mesken ve ticari işletmelerdeki mekanik sayaçların akıllı sayaca dönüştürülmesi. Kolaylık için 300 TL’lik iştirak bedeli de alınmayacak. Akıllı sayacın avantajı neler olacak? İşte tüm sorulara yanıt olacak açıklama ve bilgiler…

 

Alt ve üstyapı çalışmalarını tamamlayan Bingöl Belediyesi, Meclis kararıyla, 01.01.2015’ten geçerli olmak üzere mekanik su sayaç uygulamasına sona vererek akıllı sayaç uygulamasına geçti. İlk olarak uygulama tarihi itibarıyla Belediyeden yeni yapı ruhsatı alanlara, akıllı sayaç zorunluluğu getirildi. 01 Ocak 2016’ya kadar 230’u ticari, 2 Bin 391’i mesken, 115’i de inşaat olmak üzere toplam 2 Bin 776 abone akıllı sayaç uygulamasına dahil edildi.

 

RESMİ KURUMLAR DA AKILLI SAYAÇ KULLANACAK

Ticari işyerlerine bilhassa su tüketiminin fazla olan işyerlerine (Lokanta,  Kahvehane, Fırın,  Oto yıkama vs. ) işyerinin öncelikli olarak akılı su sayaç takılması hususunda ihtarname çeken Bingöl Belediyesi,  bu gibi işyerlerine öncelikli olarak akılı sayaç takılmasını sağlayacak. Daha sonra da diğer mevcut ticari işyerleri ve Resmi Kurumlara da uygulanacak. Resmi Kurumlar için yazışmaların devam ettiği belirtildi.

 

ÖMRÜ DOLAN MEKANİK SAYAÇLAR AKILLI SAYACA DÖNÜŞECEK

Ayrıca da sobalı olan meskenlerde kullanılan mekanik tipi su sayaçlarının ekonomik ömürlerinin 10 yıl olması ve Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından bu gibi sayaçların ivedilikle değiştirilmesi gerektiği yönünde genelgelerinin olması itibariyle, ekonomik ömürleri dolan mekanik tipi su sayaçların yerine akıllı sayaç takılması için yaz aylarında gerekli işlemler yapılacak.

 

HEDEF, 10 YILDA UYGULAMAYI TAMAMLAMAK

Çok katlı yapılaşmaların devam ettiği Bingöl’de, özellikle tek katlı ve evlerin yoğunlukta bulunduğu ancak kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi beklenen mahallelerinde de akıllı sayaç uygulaması için çalışmalar sürüyor. Yapısal alanda yenilenen her bölgede akıllı sayaç zorunluluğu uygulanacak ve hedef, mekanik sayaç ömürleri de dikkate alınarak 10 yıl içinde Bingöl’ün yüzde 90’ının akıllı sayaç uygulamasından yararlandırılması.

 

BELEDİYE HER AÇIDAN KÂRA GEÇECEK

Su kaynaklarının verimli kullanılması, kaçak kullanımın önlenmesi, personel ve diğer hizmet alımlarından tasarruf etmeyi amaçlayan Bingöl Belediyesi, akıllı sayaç uygulaması sayesinde su parasını peşin alacak ve aylarca ödeme yapmayan aboneler bundan böyle aylarca fatura biriktiremeyecek. Bu vesileyle, su tahsilat oranı da artarak belediyeye önemli fayda sağlanacak. Sayaç okuma sorunu ortadan kalkacak, mekanik saatlerde sayaca yapılan müdahaleler akıllı sayaçta mümkün olamayacağı için kaçak kullanımda önlenmiş olacak. Ayrıca ileriki aşamalarda personel sayısında da tasarrufa gidilmesi planlanıyor.

 

 YENİ SAYAÇ DAHA KÂRLI

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, suyun fazla kullanıldığı mesken ve ticari işletmelerin akıllı sayaca geçmesinde elde edilecek faydaya dikkat çekerek, “Meskenlerde, 50 tona kadar 1.40 kuruş ücretlendirme uygulanıyor. 50 tondan sonrası için her ton başına 2.44 TL ücretlendirme yapılır. Fakat akıllı sayaçta, 100 ton da su kullanılsa, yine 1.44 TL’den işlem yapılır. Bu da, bir iki ay içinde sayaç parasının amortisi anlamına geliyor. Bir diğer tarafta ticari işletmeler var. İşyerlerinde şuanda 50 tona kadar ton başına 4.45 TL ücretlendirme yapılıyor. 50 tondan fazla tüketim halinde 50 tondan sonraki her ton başına 7.13 kuruş ücretlendirme yapılır. Ticari işletmelerde takılacak akıllı sayaçta ise kaç ton kullanılırsa kullanılsın, ton başına 4.45 TL ücretlendirme uygulanır. Bu, resmi kurumlar için de geçerli. Bu sebeple, akıllı sayaç takarken verilen ücret, su tahsilatı sırasında amorti edilmiş olur. Gelecek aylar için de ekstra bir avantaj sağlanmış olur” denildi.

 

Açıklamada, daha önce alınan 300 TL’lik iştirak bedeli ve depozitonun da alınmadığını, bu sayede vatandaşın yükünün hafifletildiğinin altını çizildi.

 

SAYAÇ ÜCRETLERİ VE ÖDEME KOŞUL VE KOLAYLIKLARI…

Sayaçların Bingöl Belediyesi tarafından temin edilip piyasaya satışının teknik destek ve diğer sebepler nedeniyle ek külfet oluşturacağını düşünerek bu işin firmalar tarafından yapılmasının uygun görüldüğü ifade edilen açıklamada, şu bilgileri paylaşıldı: “Şuanda iki firma Bingöl’de akıllı sayaç satışı yapıyor. 180 ila 220 TL arasında değişen fiyatlarda akıllı sayaç takılıyor. Vatandaşlar, firmalarla pazarlık yapabilir. Mekanik sayaçta olduğu gibi akıllı sayaç ömrü de, 10 yıldır. Bu 10 yıllık süre de, Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Yeni takılacak sayaç için firmalar, 3 yıl değişim imkânı tanıyor. 10 yıl garanti veriyor ve bunun için de yedek paraca ve bakım da dahildir. Örneğin Cuma günü mesai sonrası su krediniz bitti. Hemen kesilmeyecek. Pazartesi sabah 9’a kadar suyun akacak. Yükleme yapılmazsa o zaman kesilir. Yapılırsa da, hafta sonu kullanılan miktar, yükleme sırasında otomatik olarak kredinizden kesilecek. İlk etapta şehrin üç ayrı noktasına KİOS denilen, su kredi yükleme ATM’leri kurulacak. Vatandaş, acil durumlarda gidip buralardan kartına 5 tonluk su yükleyebilecek. 15-20 gün içinde bu sistem de kurulmuş olacak. Sonrasında ise yaygınlaşacak. Akıllı sayaç, özellikle kiracı-ev sahibi arasında da önemli kolaylık sağlayacak. Zaman zaman kiracı, su faturasını ödemiyor ve ev sahibi sıkıntı yaşıyor. Bu sayaçla birlikte artık kartlı sistem ve ev sahibi, su faturasının ödenip ödenmediğini sorgulamayacak. Kısacası akıllı sayaç hem kârlı, hem de ciddi kolaylıklar sağlıyor. İlk etapta ödenen 200 liraya takılıp kalındığı için yük olduğu düşünülüyor. Bu düşünceden arınmak lazım.Kamuoyunu bilgilendirir, saygılar sunarız.”

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal